Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Neotravujte s otravou Bečvy, vládneme. Komentář Štěpána Chába

komentář 21.01.2021
Neotravujte s otravou Bečvy, vládneme. Komentář Štěpána Chába

Foto: Český svaz rybářů

Popisek: Otrava na Bečvě a desítky dobrovolníků, kteří pomáhali s likvidací následků. V kafilérce skončily tuny uhynulých ryb, biodiverzita řeky byla zničena

Deník Referendum informoval o tom, že policie pročesává zaměstnance společnosti DEZA, která se stále ještě nezbavila podezření z toho, že ona je původcem otravy řeky Bečvy. Vyslýchá je a projíždí jim mobilní telefony. To je dobře, máme šikovné policisty, vyšetřují, lidé budou spokojení. No, byli by, kdyby nedošlo k pokračování. Policie totiž nehledá důkazy stran otravy řeky, ale stran toho, kdo předal informace Deníku Referendum.

Budeme trestat média za to, že se snaží informovat o ekologické katastrofě? Nepotrestáme spíše policii, že média musí nastoupit na její místo a pokoušet se vyšetřit vše na vlastní pěst, když policie je zaneprázdněná nandaváním botiček a udílením pokut za rychlou jízdu? Od otravy Bečvy utekly čtyři měsíce. Nic se nepohnulo. Viník není. A Deník Referendum už otevřeně spekuluje o tom, že tamní policie spolupracuje s Agrofertem, pod který DEZA spadá.

Samé hrubé chyby

Zároveň s tím Deník Referendum dlouhodobě poukazuje na hrubá pochybení, kterých se státní orgány dopustily při zjišťování viníka. Ukazuje na to, že Česká inspekce životního prostředí zlikvidovala vzorky vody, kterou odebrali rybáři okamžitě po zjištění katastrofy. Deník ukázal i na to, že snaha odklonit podezření od DEZY a udělat viníka z rožnovské Tesly, byla mimořádná. Podle Deníku Referendum chybovalo i Povodí Moravy a městský úřad Valašského Meziříčí, které ovládlo po volbách ANO. Zároveň u toho se státní orgány odmítají vyjádřit k tomu, kde, kdy a jaké vzorky odebraly a jaké hodnoty v nich naměřily.

Deník Referendum podotýká, že policie vyslechla tamní rybáře třeba až měsíc po havárii, některé nevyslechla doposud. A nejen to. Prý dochází i k vyhrůžkám. „Vsetínští vyšetřovatelé odrazují občany, kteří jim poskytli v případu jakékoli informace, od toho, aby své poznatky zveřejnili jako soukromé osoby hrozbou několikamilionové pokuty. Taková hrozba ovšem nemá oporu v zákoně,“ píše Deník Referendum. Divočárna hodná balkánského filmu, řekl bych. Rozhodně ne právního systému země, která má příští rok předsedat Evropské unii.

Transparentně, vždy transparentně

Ono, upřímně, tady to pirátské – transparentně, vždy transparentně – dává setsakra smysl. Proč státní orgány nevydají zprávu o svých zjištěních? Jak je možné, že tak obrovská ekologická katastrofa projde, jako kdyby se nechumelilo? Všechno vezme voda, takhle se přemýšlelo? Ono to pak skutečně svádí k přesvědčení, že za tím vším je společnost DEZA, která spadá pod Agrofert. A tedy pod svěřenecké fondy našeho premiéra. Dal na Bečvu sám Babiš štempl nedotknutelnosti a po večerech rozesílá nábojnice v obálce všem, kdo do vyšetřování může jakkoliv zasáhnout? I tak to na veřejnost musí působit, když se Babiš opřel při svém řečnění ve Sněmovně do Deníku Referendum a nazval jej největší žumpou, která lže. Ale božínku. Deník Referendum lže o tom, o čem státní orgány spadající pod Babiše odmítají mluvit. To je absurdní drama plné stínohry. A co štvavé vysílačky, nemá Deník Referendum? Koupím, nebo vyměním za pár titulů ze samizdatu. 

Milý pane premiére

Nebylo by, milý premiére, daleko lepší, kdyby se vše vyšetřilo a ukázalo se na viníka? Kdyby byla viníkem DEZA, svět se nezboří. Stane se. Ekologická havárie je strašlivá, důsledky nespočitatelné, ale pracovat na tom, aby navíc lidé přestali věřit policii, České inspekci životního prostředí, ministrům, premiérovi země, městskému zastupitelstvu a dalším institucím, kterým bychom věřit už z principu nejspíš měli, tam už se těch následků nedopočítáme nikdy. Havárie, pokud by byla viníkem DEZA, by byla jen malou epizodou s mnoha omluvami. Kdyby se na ni ovšem prostě ukázalo. Takhle přerůstá do politické sféry, kde má potenciál svůj dopad znásobit při nadcházejících volbách. A ano, k tomu nutno přidat, že mnozí lidé už zase snížili svou důvěru ve stát a jeho složky. Což je fajn, honí-li si člověk na hlavě číro, ale pro ostatní je to špatný příznak selhávajícího státu. Prosím, jak postupuje vyšetřování? Chci znát viníka. Ať je jím kdokoliv. Nelíbí se mi, že pochybuju o spravedlnosti, kterou má v rukou stát. Protože pak začnu pochybovat o státu jako takovém. Tam by se to řítit věru nemělo. 

 

Vložil: Štěpán Cháb