Neotravujte s otravou Bečvy, vládneme. Komentář Štěpána Chába
komentář
21.01.2021
Foto: Český svaz rybářů
Popisek: Otrava na Bečvě a desítky dobrovolníků, kteří pomáhali s likvidací následků. V kafilérce skončily tuny uhynulých ryb, biodiverzita řeky byla zničena
Deník Referendum informoval o tom, že policie pročesává zaměstnance společnosti DEZA, která se stále ještě nezbavila podezření z toho, že ona je původcem otravy řeky Bečvy. Vyslýchá je a projíždí jim mobilní telefony. To je dobře, máme šikovné policisty, vyšetřují, lidé budou spokojení. No, byli by, kdyby nedošlo k pokračování. Policie totiž nehledá důkazy stran otravy řeky, ale stran toho, kdo předal informace Deníku Referendum.
Budeme trestat média za to, že se snaží informovat o ekologické katastrofě? Nepotrestáme spíše policii, že média musí nastoupit na její místo a pokoušet se vyšetřit vše na vlastní pěst, když policie je zaneprázdněná nandaváním botiček a udílením pokut za rychlou jízdu? Od otravy Bečvy utekly čtyři měsíce. Nic se nepohnulo. Viník není. A Deník Referendum už otevřeně spekuluje o tom, že tamní policie spolupracuje s Agrofertem, pod který DEZA spadá.
Samé hrubé chyby
Zároveň s tím Deník Referendum dlouhodobě poukazuje na hrubá pochybení, kterých se státní orgány dopustily při zjišťování viníka. Ukazuje na to, že Česká inspekce životního prostředí zlikvidovala vzorky vody, kterou odebrali rybáři okamžitě po zjištění katastrofy. Deník ukázal i na to, že snaha odklonit podezření od DEZY a udělat viníka z rožnovské Tesly, byla mimořádná. Podle Deníku Referendum chybovalo i Povodí Moravy a městský úřad Valašského Meziříčí, které ovládlo po volbách ANO. Zároveň u toho se státní orgány odmítají vyjádřit k tomu, kde, kdy a jaké vzorky odebraly a jaké hodnoty v nich naměřily.
Deník Referendum podotýká, že policie vyslechla tamní rybáře třeba až měsíc po havárii, některé nevyslechla doposud. A nejen to. Prý dochází i k vyhrůžkám. „Vsetínští vyšetřovatelé odrazují občany, kteří jim poskytli v případu jakékoli informace, od toho, aby své poznatky zveřejnili jako soukromé osoby hrozbou několikamilionové pokuty. Taková hrozba ovšem nemá oporu v zákoně,“ píše Deník Referendum. Divočárna hodná balkánského filmu, řekl bych. Rozhodně ne právního systému země, která má příští rok předsedat Evropské unii.
Transparentně, vždy transparentně
Ono, upřímně, tady to pirátské – transparentně, vždy transparentně – dává setsakra smysl. Proč státní orgány nevydají zprávu o svých zjištěních? Jak je možné, že tak obrovská ekologická katastrofa projde, jako kdyby se nechumelilo? Všechno vezme voda, takhle se přemýšlelo? Ono to pak skutečně svádí k přesvědčení, že za tím vším je společnost DEZA, která spadá pod Agrofert. A tedy pod svěřenecké fondy našeho premiéra. Dal na Bečvu sám Babiš štempl nedotknutelnosti a po večerech rozesílá nábojnice v obálce všem, kdo do vyšetřování může jakkoliv zasáhnout? I tak to na veřejnost musí působit, když se Babiš opřel při svém řečnění ve Sněmovně do Deníku Referendum a nazval jej největší žumpou, která lže. Ale božínku. Deník Referendum lže o tom, o čem státní orgány spadající pod Babiše odmítají mluvit. To je absurdní drama plné stínohry. A co štvavé vysílačky, nemá Deník Referendum? Koupím, nebo vyměním za pár titulů ze samizdatu.
Milý pane premiére
Nebylo by, milý premiére, daleko lepší, kdyby se vše vyšetřilo a ukázalo se na viníka? Kdyby byla viníkem DEZA, svět se nezboří. Stane se. Ekologická havárie je strašlivá, důsledky nespočitatelné, ale pracovat na tom, aby navíc lidé přestali věřit policii, České inspekci životního prostředí, ministrům, premiérovi země, městskému zastupitelstvu a dalším institucím, kterým bychom věřit už z principu nejspíš měli, tam už se těch následků nedopočítáme nikdy. Havárie, pokud by byla viníkem DEZA, by byla jen malou epizodou s mnoha omluvami. Kdyby se na ni ovšem prostě ukázalo. Takhle přerůstá do politické sféry, kde má potenciál svůj dopad znásobit při nadcházejících volbách. A ano, k tomu nutno přidat, že mnozí lidé už zase snížili svou důvěru ve stát a jeho složky. Což je fajn, honí-li si člověk na hlavě číro, ale pro ostatní je to špatný příznak selhávajícího státu. Prosím, jak postupuje vyšetřování? Chci znát viníka. Ať je jím kdokoliv. Nelíbí se mi, že pochybuju o spravedlnosti, kterou má v rukou stát. Protože pak začnu pochybovat o státu jako takovém. Tam by se to řítit věru nemělo.

Vložil: Štěpán Cháb