My tři králové letos nepřijdem, štěstí a zdraví přesto vinšujem. Tříkrálová sbírka v režimu pandemie. Ale jede
09.01.2021
Foto: Facebook (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Ani v době covidu se Charita neobejde bez armády dobrovolníků a štědrosti dárců. Cíl i motto sbírky totiž zůstávají stejné – hlavní je pomoc lidem v nouzi a pomáhá každá koruna.
Tříkrálová sbírka, pořádaná Charitou ČR, letos nemá na růžích ustláno. Už koncem prosince loňského roku se pořadatelé rozhodli, že nechtějí ohrozit ani koledníky a ani dárce, a celou koledu tedy odloží do lepších časů. Koledníci tak letos nejspíš do terénu vůbec nevyrazí. Jenže jen nejspíš. Pořadatelé totiž s napětím vyhlížejí protipandemický systém PES. Kdyby klesl na 4. úroveň ohrožení, v omezeném režimu by ke koledě došlo. Její konec byl i proto výjimečně posunut na 24. ledna, on-line sbírka dokonce do 30. dubna. A to není vůbec vše.
Jako snad všechno, i Tříkrálová sbírka se přesouvá do virtuálních vod internetu. „Osobní setkávání je samozřejmě jedním z pilířů sbírky a jen velmi neradi o něj přicházíme. Zpřísněná opatření nám však neumožní koledování ve skupinkách v ulicích uskutečnit,“ říká hlavní koordinátorka Gabriela Víšová. „Nechceme však ochudit dárce o zážitek z koledy ani o požehnání, které koledníci do domů přinášejí. Víme, že řada lidí se na koledu těší. Snažíme se proto využít všech možností, které nám nabízí on-line prostor,“ dodává Gabriela Víšová.
U každé kasičky čeká na přispěvatele i posvěcená křída... První ročník sbírky se uskutečnil v roce 2000 v olomoucké arcidiecézi. V celostátním měřítku se koleduje od roku 2001, v roce 2021 proběhne 21. ročník. Výtěžek Tříkrálové sbírky každoročně stoupá. V současné době je nejúspěšnější sbírkovou akcí v České republice.
Ale jsou tu i jiné důvody. Strach a obavy o vlastní zdraví. „Důvodem bylo zejména to, že v regionech, které byly v druhé vlně nákazou zasaženy víc než ostatní, nastal problém s náborem koledníků a dobrovolníků. V některých případech byli zcela proti představitelé obcí, někde v minulosti spolupracovaly školy, které byly zavřené, a obecně byli lidé natolik vystrašení, že pro ně bylo osobní setkání s koledníky nepřijatelné,“ řekla Deníku Dagmar Jurčíková, mluvčí Arcidiecézní charity Olomouc, zastřešující Charity v Olomouckém a Zlínském kraji.
On-line sbírka, on-line požehnání, on-line všechno
Internet se skutečně rozšířil po celé společnosti v pravou chvíli. Sbírka je totiž připravena ve virtuální podobě na stránkách www.trikralovasbirka.cz, kde všem lidem dobré vůle zazpívají dětští koledníci a odtud je také možno do sbírky přispět prostřednictvím on-line pokladničky. Ta bude na stránkách až do 30. dubna. Na webu si může také každý vyslechnout požehnání z úst otce Josefa Suchára, faráře a koledníka z poutního místa Neratov v Orlických horách.
Součástí akce je tradičně Tříkrálový koncert, který se bude vysílat v přímém přenosu na ČT1 v neděli 10. ledna od 18 hodin. Koncertem provázejí Martina Kociánová a Jan Čenský, účinkují Alena Antalová, Anna K., Michal Hrůza a KAPELA HRŮZY, Pokáč a VOXEL & Spol. V průběhu koncertu zazní reportáže o tom, kde vykoledované peníze pomáhají, tentokrát z Domova pokojného stáří sv. Františka v Javorníku a Sociálně terapeutických dílen sv. Josefa v Domažlicích a v Meclově. Lednový koncert bohužel proběhne bez přítomnosti těch nejdůležitějších, tedy koledníků v publiku.
Ale ne, všechno nakonec v on-line prostoru neskončí. Koledníci, pod rouškou svých pravých identit i rouškou hygienickou, vyrazí do terénu, budou roznášet do poštovních schránek letáky o sbírce, dokonce i samolepky s nápisem K+M+B 2021, kterou si pak lidé mohou nalepit nad dveře. Podle platných protipandemických opatření je také možno umístit na volně přístupná místa sbírkové kasy, kam mohou lidé přispívat. Kasičky budou k nalezení i v některých otevřených obchodech.
Zapojte se i na mobilu
Na facebookové stránce sbírky se k prvnímu lednu otevřela i ´bojová´ hra, kdy se lidé mohou sami zapojit do tvoření atmosféry. Nahrát se při zpívání koledy, kreslit tři krále při cestě za Betlémskou hvězdou, nebo se namalovat jako tři králové a poslat výsledek, vlastní home video. Fantazii se meze věru nekladou. Na videa se můžete podívat na Facebooku sbírky, třeba vás inspirují.
V průběhu dvaceti let celostátního konání sbírky dárci přispěli na pomoc potřebným celkovou částkou dosahující těžko uvěřitelných 1 495 360 651 korun. V prvním ročníku se v celé republice vybralo 31 925 317 korun, v roce 2020 to už bylo neuvěřitelných 133 803 733 korun.
Kam vybrané peníze poputují?
K tomu nabídla pro Deník odpověď také mluvčí Dagmar Jurčíková. „Klíč pro využití výtěžku sbírky bude letos stejný jako v minulých letech. 65 % zůstává v obcích, kde se vykoledovaly. Dalších 15 % jde na činnost regionální (diecézní) charity. 10 % na pomoc v zahraničí, 5 % na celostátní projekty Charity a na samotnou organizaci sbírky zákonných 5 %. Většina peněz pomáhá ve zdravotních a sociálních službách, které Charita vykonává. Jsou to zejména projekty, které jsou zaměřeny např. na rekonstrukce a úpravy budov zdravotních a sociálních služeb, nákup vozidel pro pečovatelky, nákup kompenzačních a rehabilitačních pomůcek. Část peněz také pomáhá v projektech humanitární pomoci v nejchudších oblastech světa.“
Pomoc chudým a potřebným
Tříkrálová sbírka není svým dopadem nikterak vzdálená našim domům. Většinou jde na pomoc rodinám s dětmi, kteří se ocitly ve finanční nouzi. A kam půjdou peníze na Zlínsku konkrétně, to už nám prozradily pobočky Charity.
Charita Bystřice pod Hostýnem
Výtěžek sbírky půjde na zakoupení dvou kusů odvlhčovačů vzduchu k okamžité pomoci osobám v nepříznivé životní situaci. Zakoupí se vozidlo pro Charitní pečovatelskou službu, které bude využíváno na běžnou péči v průběhu dne i na odpolední a víkendové služby. Zajistí se tím vyšší dojezdová spolehlivost u této služby.
Charita Luhačovice
Výtěžek sbírky půjde na přímou pomoc rodinám s dětmi a sociálně potřebným, rozvoj sociálních služeb Charity Luhačovice a zakoupení zdravotních a kompenzačních pomůcek pro domácí péči.
Charita Otrokovice
Plánuje pořízení nového konvektomatu do kuchyně Charitního domova. Chystá se i na odstranění vlhkosti zdiva ve sklepě Azylového domu Samaritán plus novou elektroinstalaci. Nechybí ale i přímá pomoc lidem v tíživé situaci a podpora provozu charitního šatníku.
Charita Uherské Hradiště
Výtěžek bude určen na přímou pomoc lidem v nouzi, zateplení a opravu fasády Denního centra sv. Ludmily na Velehradské třídě 247 a nákup pomůcek pro Domácí hospic Antonínek.
Uherský Brod
Chce pomoci sociálně slabým rodinám s dětmi, rodičům samoživitelům a pomoc osobám bez přístřeší. Plánuje i pořízení zdravotních a kompenzačních pomůcek a rozvoj sociálních služeb včetně provozu Víceúčelového komunitního centra v Uherském Brodě.
Charita Valašské Meziříčí
Říká: „Nakoupíme auta pro terénní služby Charity, zajistíme provoz Centra sociálně-materiální pomoci, poskytneme přímou pomoc lidem v nouzi, pro Dům pokojného stáří koupíme profesionální korytový žehlič (mandl), pořídíme kompenzační pomůcky pro potřebné a podpoříme humanitární projekty Arcidiecézní charity Olomouc.“
Charita Vsetín
Z výtěžku letošní sbírky podpoří Charita Vsetín stejně jako v minulých letech jednotlivce a rodiny regionu, které se ocitly v těžké životní a sociální situaci. Rádi by také zakoupili elektrická polohovací lůžka do půjčovny kompenzačních pomůcek a v rámci zkvalitnění péče o uživatele by pořídili nový automobil pro pečovatelskou službu Charity Vsetín.
Charita Zlín
Má v úmyslu přímou pomoc osobám v nepříznivé životní situaci, primárně na Zlínsku, podporu Nemocnice Milosrdných bratří ve Vizovicích, dále plánuje pořídit průmyslové odvlhčovače, které pomáhají lidem na Zlínsku. Finance půjdou i na letní pobyt pro děti a mládež s diagnózou SMA a dystrofiemi.
|
Sbírka je otevřená celoročně – přispívat lze na účet na účet 66008822/0800 u České spořitelny, variabilní symbol 777, a to bankovním převodem i kartou. Jednorázově i trvale lze sbírku podpořit zasláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS KOLEDA 30, DMS KOLEDA 60 či DMS KOLEDA 90, DMS TRV KOLEDA 30, DMS TRV KOLEDA 60 či DMS TRV KOLEDA 90. Letos poprvé lze přispívat také přímo na webu Tříkrálové sbírky www.trikralovasbirka.cz, kde bude až do 30. dubna otevřena aplikace online kasička.
|
Vložil: Kamil Fára