Zlínský kraj uzavře smlouvy s šesti vysokými školami
04.09.2013
Foto: zlin.cz
Popisek: Budova Krajského úřadu Zlínského kraje
S šesti vysokými školami uzavře Zlínský kraj memorandum o spolupráci na projektu Inovačních voucherů. Tyto vysoké školy zareagovaly na výzvu kraje zapojit se do již třetí etapy tohoto pilotního projektu.
Kraj chce podpořit vědecko-výzkumný a inovační potenciál firem a podniků v regionu a tím pádem i přispět k jejich vyšší konkurenceschopnosti.
Memorandum kraj podepíše s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně, s Vysokým učením technickým v Brně, s Vysokou školou báňskou – technickou univerzitou Ostrava, s Mendelovou univerzitou v Brně, s Masarykovou univerzitou a s Univerzitou Palackého v Olomouci.
Podnikatelé ze Zlínského kraje budou moci žádat o inovační voucher k navázání nové spolupráce formou realizace konkrétních výzkumně vývojových služeb ze strany těchto vysokých škol.
Zlínský kraj svým projektem inovačních voucherů, respektive jeho třetí etapou, reaguje na velký zájem podniků o spolupráci s vysokými školami, který se projevil již během předchozích dvou etap projektu podporovaného Evropskou unií, a to prostřednictvím Regionálního operačního programu Střední Morava. I v jiných evropských regionech se jedná o žádaný nástroj efektivní spolupráce firem s vysokými školami.
Zájem firem o inovační vouchery se zvyšuje
Poprvé bylo řízení k předkládání žádostí o inovační vouchery ve Zlínském kraji vyhlášeno v říjnu 2011, kdy si žádost podalo 51 konkrétních firem. Z nich bylo vyhověno 33 žádostem. Zájem firem se potvrdil také v lednu 2013, kdy bylo ve druhé etapě předloženo 98 žádostí a z nich bylo v dubnu 2013 saturováno 45.
Vzhledem k výraznému převisu poptávky bude nyní v rámci ROP Střední Morava připravována již třetí výzva, v jejímž rámci budou podnikatelé opět moci žádat o inovační voucher. Předpokládané vyhlášení příjmu žádostí o inovační vouchery bude v lednu 2014. Jihomoravské novinky o tom informovala Mgr. Denisa Kapitančiková, tisková mluvčí Jihomoravského kraje
Kraj předpokládá, že firmy budou i nyní nejčastěji vyhledávat spolupráci s těmi vysokými školami, o jejichž služby byl zájem již v předchozích etapách. Jedná se zejména o Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně (předloženo 101, schváleno 55 projektů), Vysoké učení technické v Brně (předloženo 33, schváleno 17 projektů), Vysokou školu báňskou-Technickou univerzitu Ostrava (předloženo 6, schváleny 4 projekty) a Mendelovu univerzitu v Brně (předloženo 9, schváleny 2 projekty).
Při úpravě rozpočtového výhledu v dubnu 2013 bylo zohledněno pokračování projektu inovačních voucherů uvolněním částky 6,67 mil. Kč, čerpané v letech 2014 a 2015. Jedná se o výdaje Zlínského kraje, které budou kryty ze 75 % dotací ze zdrojů ROP Střední Morava (5 mil. Kč) a Zlínský kraj se na financování inovačních voucherů podílí 25 % veřejných prostředků, což činí 1,67 mil. Kč. Z celkové částky veřejných prostředků na inovační vouchery ve výši 6,67 mil. Kč budou firmy generovat dalších cca 2,22 mil. Kč a díky inovačním voucherům bude podpořena spolupráce firem a vysokých škol v objemu cca 8,89 mil. Kč.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.
Vložil: Redaktor KL