Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Antigenní testy na covid zdarma, půjdete? V Praze je obrovský zájem, na Zlínsku volné termíny ještě jsou. Možná ale ne dlouho

16.12.2020
Antigenní testy na covid zdarma, půjdete? V Praze je obrovský zájem, na Zlínsku volné termíny ještě jsou. Možná ale ne dlouho

Foto: ČT / repro

Popisek: Takhle vypadá antigenní test. Pokud nevyužijete celostátní akce zdarma, samoplátce za něj zaplatí 350 Kč

Od středy 16. prosince budou mít zájemci z řad veřejnosti možnost nechat se zdarma otestovat antigenními testy, které pomáhají předcházet dalšímu šíření onemocnění covid-19. Odběry bude hradit zdravotní pojišťovna a výsledek testu se zájemce dozví během několika minut.

Seznam odběrových míst uvádí Ministerstvo zdravotnictví ČR ZDE. „Všichni se chceme vrátit k běžnému životu a dobrovolné testování široké veřejnosti antigenními testy je dalším krokem k postupnému zlepšení epidemické situace. Testování pomůže včas odhalit infekční choroby a omezí šíření nemoci Covid-19 v populaci. Lidé pak můžou využít testování ještě před Vánocemi, než navštíví své rodiče a blízké,“ řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

 

Testování ve Ústřední vojenské nemocnici, foto ÚVN

Je to za chvíli, ale s rezervací

Nestačí si ale na testy dojít jen tak z ulice. „K antigennímu testování je nutné se předem objednat. Veškeré informace k rezervačnímu systému zájemci najdou na webových stránkách nemocnic, ve kterých odběrová místa fungují. Ve Zlínském kraji to jsou Krajská nemocnice Tomáše Bati, Uherskohradišťská nemocnice, Vsetínská nemocnice a Kroměřížská nemocnice, ke kterým se přidala i soukromá nemocnice ve Valašském Meziříčí. Případně je možné se obrátit i na další odběrová místa v kraji,“ sdělila náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová, zodpovědná za oblast zdravotnictví.

A co když někdo neholduje internetu a on-line komunikaci? I pro ty je tu řešení. „Občané, kteří nemají internet, se mohou objednávat přes své lékaře nebo mohou volat na linku 1221, která to také bude řešit,“ řekl na svém facebookovém profilu premiér Andrej Babiš.

 

Co vás čeká při antigenním testování na odběrovém místě?

Co když budete pozitivní?

Na místo se dostavíte ve stanovený čas a s kartičkou pojištěnce v ruce. Antigenní test se stejně jako PCR test provádí výtěrem z nosohltanu štětičkou. Na výsledek budete poté čekat maximálně půl hodiny. Pokud vám vyjde test pozitivně, můžete ještě podstoupit PCR test, který pozitivitu má potvrdit. Proč můžete? Druhý test podstoupíte jen v okamžiku, kdy vám vyjde pozitivně ten první a nebudete mít příznaky onemocnění. Ti s příznaky půjdou do karantény a osloví je hygiena pro trasování kontaktů. Testovaná osoba může další antigenní test podstoupit nejvýše jedenkrát za 5 dní. Antigenní testování veřejnosti bude probíhat po dobu platnosti mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví k antigennímu testování.

 

Antigenní testování ve Zlínském kraji provádí tato odběrová místa:

  • Krajská nemocnice T. Bati - objednat se můžete ZDE
  • Kroměřížská nemocnice - objednat se můžete ZDE
  • Vsetínská nemocnice - objednat se můžete ZDE
  • Uherskohradišťská nemocnice - objednání pouze přes telefon: + 420 724 631 022
  • Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí - objednat se můžete ZDE
  • Městská poliklinika Otrokovice - objednání pouze přes telefon: +420 739 408 931
  • IFCOR Uherské Hradiště - objednat se můžete ZDE
  • Vaše laboratoře s.r.o. Zlín - objednání pouze přes telefon: +420 739 408 931

 

Pomoc i se zjištěním skutečné promořenosti

„Cílem tohoto testování je včasné odhalení infekčních osob. A tím, že je takto odizolujeme, zamezíme dalšímu šíření nákazy. Tím, že se zúčastníme testování, přispějeme k rychlejšímu návratu do běžného života,“ řekla na úvod tiskové konference hlavní hygienička Jarmila Rážová. Podle Rážové lidé, kteří přijdou na testy, pomohou i se zjištěním epidemiologické situace v republice. Krom jiného se jim uvolní ruce před přicházejícími vánočními svátky, kdy s negativním výsledkem testu bude každý s čistým svědomím moci navštěvovat rodinu.

Místa mizí jako housky na krámě

O testování je mezi občany velký zájem a na některých místech jsou termíny již téměř beznadějně zaplněny. I proto se budou navyšovat kapacity, uvedl člen centrálního řídícího týmu Covid-19 Petr Šnajdárek. „Kapacity se navyšují. Jedná se s odběrovými místy jednotlivých krajů, které vyžadují armádu,“ řekl Šnajdárek.

 

Vzorek se odebírá z nosohltanu. Foto Nemocnice Hořovice

Do projektu se zapojilo 216 odběrových míst a dalších 168 antigenních center. Dále se lidé budou moci otestovat u zapojených praktických lékařů, zubařů i ambulantních specialistů. Podle stomatologa zastupujícího Iniciativu Lékaři pomáhají Česku Radka Mounajjeda se v rámci iniciativy zapojilo přes 700 zdravotnických zařízení. „I když nenajdete svého lékaře na našich stránkách, doporučuji se informovat v dané ordinaci,“ poradil Mounajjed. Premiér Andrej Babiš na svém facebookovém profilu uvedl, že do projektu se zapojilo 5200 praktických lékařů, 6000 zubařů a 9000 ambulantních specialistů. Za jeden odběr dostane lékař 350,-. Přičemž účast na projektu je pro praktické lékaře dobrovolná. Je tedy zcela na nich, zda vedle běžné ordinační doby zvládnou i testovat na covid.

A pozor, místa mizí jako housky na krámě. Termíny se zaplňují nevídanou rychlostí. Dostat se například v Praze na testy můžete už pouze po Vánocích. Předchozí termíny jsou plné. Volné předvánoční termíny stále hlásí Zlínský kraj, ale i tam už pouze 22. a 23. prosince.

Jsou antigenní testy spolehlivé?

Mnohé země na světě přechází z plošných zákazů a uzavírek právě na levné antigenní testy. Stačí mít čerstvý negativní výsledek testu a nikdo vás nebude omezovat v pohybu ani činnosti. Ale jak je to se spolehlivostí antigenních testů? Studie z nemocnic v Hořovicích a Berouně prokázala, že citlivost testu, tedy schopnost identifikovat lidi, u kterých probíhá akutní fáze nákazy covid-19, se pohybuje nad 95 %. Což je plně vyhovující. „Je škoda, že se nezačaly ve větší míře používat už dříve. Část lidí bychom rychle a mnohem levněji dostali do izolace,“ řekl například v rozhovoru pro MF DNES primář Oddělení klinických laboratoří Klatovské nemocnice Richard Pikner.

 

Testování ve Ústřední vojenské nemocnici, foto ÚVN

„Rychlé a dostupné testování má potenciál stát se jedním ze základních pilířů boje proti pandemii covid-19. Pro naše nemocnice jsme hledali spolehlivou metodu, která by nám pomohla v klinickém rozhodování. Na výsledky PCR totiž čekáme příliš dlouho a máme omezenou kapacitu, což nás velmi limituje v rutinním provozu. Výsledky některých antigenních testů nás zklamaly, ale nakonec se zdá, že jsme našli test použitelný pro naši praxi,“ řekl pro iDnes František Vlček, ředitel pro procesy a kvalitu AKESO holding.

Do zahraničí s testem

Od ledna by podle ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka mohli občané České republiky do zahraničí cestovat s čerstvým negativním výsledkem z antigenního testování. „Už jsme začali jednat se Slovenskem, Rakouskem a Německem. Tady už je dohoda velmi blízko. Zejména Rakousko je tomu nakloněno. Nicméně očekáváme, že změna nastane až po Novém roce, protože například právě Rakousko má lockdown trvající až do desátého ledna,“ říká Petříček. A jak čerstvý by výsledek musel být? „Pouze bychom umožnili pro cestování použít kromě PCR i antigenní testy. Aby lidé mohli cestovat třeba do sousedního Rakouska, tak si udělají test a do 48 hodin budou vstupovat na území Rakouska,“ vysvětluje Petříček. V jednání jsou i podmínky pro lyžování v sousedních zemích.

Vložil: Kamil Fára