Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nemůžete přežít bez pravidelného přísunu knížek? Knihovny jdou takovým potřebám vstříc, ve Zlíně zavedli dovoz až pod nos

24.11.2020
Nemůžete přežít bez pravidelného přísunu knížek? Knihovny jdou takovým potřebám vstříc, ve Zlíně zavedli dovoz až pod nos

Foto: Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Co dělat v lockdownu? No přeci číst knížky, na které není normálně tolik času

Vláda si nechala schválit další prodloužení nouzového stavu do 12. prosince. Protiepidemický systém PES na nás tak vrčí, že ještě dlouho budeme v lockdownu. Zavřené byly od počátku i knihovny. Což mnozí z nás nesou velmi špatně. Mít co číst, je holt pro některé podobné, jako mít co jíst. V pondělí dle protiepidemického systému mohly knihovny konečně otevřít alespoň výdejní okénko, kde si čtenáři mohou vyzvednout objednané a rezervované knihy. Tím to ale nekončí, knihovny se snaží v této lehké době to čtenářům co nejvíce usnadnit, ať už prodloužením výpůjční doby, velkým výběrem e-knih, či pro milovníky šustění papírových stránek nově posláním knihy až domů.

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně zavedla novou službu Zásilka. Čtenáři si mohou nechat zaslat až 3 vypůjčené knihy (do celkové maximální váhy 5 kg) prostřednictvím Zásilkovny, a to buď do čtenářem zvoleného výdejního místa, nebo na libovolnou adresu v ČR. „Službou reagujeme na trvající nouzový stav a nemožnost půjčit si knihu osobně v knihovně. Vycházíme tak vstříc čtenářům, které zcela neuspokojí naše elektronické služby. Pokud se Zásilka osvědčí a bude o ni zájem, budeme ji nabízet trvale i po znovuotevření knihovny,“ uvádí ředitel knihovny Jan Kaňka. Dosud knihovna poslala přes službu Zásilka 28 knih.

 

Právě vyrážíme s první Zásilkou knih pro čtenáře, napsala zlínská knihovna na svém Facebooku u této fotky 13. listopadu

 

Zájemce o službu si v katalogu knihovny (katalog.kfbz.cz) vybere knihy, o které má zájem. Svůj požadavek zašle na adresu společně se svými kontaktními údaji a vybraným způsobem doručení. Po vyřízení objednávky pošle knihovna čtenáři potvrzovací e-mail, a ten pak už jen čeká na avizo ze Zásilkovny. Cena zásilky se odvíjí od zvoleného způsobu doručení a hradí se dobírkou při vyzvednutí: 100 Kč při vyzvednutí v Zásilkovně, v případě zaslání na konkrétní adresu 150 Kč.  Objednávka je závazná, pokud si zásilku čtenář nevyzvedne, cenu mu knihovna zaúčtuje do čtenářského konta jako dluh.

 

Registrace, čisté konto a chuť číst

Podmínkou pro takové vypůjčení knih je jen registrace, která jde provést i on-line, a čistý záznam v knihovně, že nedlužíte na zpozdném. A nabídka je vlastně nekonečná. „Prostřednictvím služby si lze vypůjčit a nechat zaslat knihy z fondu ústřední knihovny, volné a určené pro půjčení domů, dále rezervované knihy z fondu ústřední knihovny, které si čtenáři nestihli vyzvednout před uzavřením knihovny, případně časopisy nebo mapy,“ upřesňuje vedoucí služeb Dagmar Marušáková. Veškeré výpůjčky knih jsou samozřejmě automaticky prodlouženy až do otevření knihovny. Takže zpozdné v tomto případě nenaskočí. Napůjčovat si touto formou můžete celkově 25 knih.

 

Jak využít internet?

Internet se stal v době epidemie nedocenitelnou součástí veřejného i kulturního života. Nemusíte držet knihu v rukou, přesto si jich můžete tisíce přečíst. A jejich počet stále narůstá.

Bez registrace:

  • Digitální knihovna Kramerius nabízí bezmála 150 volně dostupných naskenovaných knih a přes 20 titulů starších regionálních novin a časopisů, jako například baťovské Sdělení (později Zlín) a další.
  • Digitalizované fondy sedmi paměťových institucí Zlínského kraje nabízí portál eBadatelna Zlínského kraje. V nabídce je více než 4 tisíce dokumentů v kategoriích: noviny a časopisy, knihy, fotografie, umělecká díla, dokumenty, mapy a etnografické sbírky.


Pro registrované čtenáře knihovny:

  • eVýpůjčky - registrovaní čtenáři od 15 let si zdarma mohou online půjčovat eKnihy. V nabídce je momentálně přes osm a půl tisíce titulů, včetně bestsellerů a dlouho rezervovaných nejžádanějších knih. Vypůjčit si můžete současně až dva tituly.
  • Díla nedostupná na trhu - registrovaní čtenáři si mohou odkudkoliv online zobrazit díla DNNT (Díla nedostupná na trhu), která nabízí Národní digitální knihovna. Téměř 70 tisíc digitalizovaných titulů knih a periodik vydaných do roku 1989 a dosud chráněných autorským zákonem doplňuje také 35 tisíc dokumentů právně volných.
  • Press Reader - více než 4 000 titulů novin a časopisů ze 100 zemí světa, celkem v 60 jazycích včetně češtiny. Aktualizováno každý den, v češtině MF Dnes, Lidové noviny, Hospodářské noviny, Respekt, Ekonom. Ze známých světových např. The Guardian, The Washington Post či The Wall Street Journal.
  • Anopress - unikátní databáze českých médií s archívem od roku 1996, která obsahuje plné texty novinových a časopiseckých článků, doslovné přepisy televizních a rozhlasových relací a zprávy z internetových serverů. Od roku 2019 je databáze rozšířena i o tzv. sociální média. Denně 300 tisíc nových záznamů.
  • Naxos Music Library - hudební databáze obsahující přes 150 tisíc CD převážně, ale nejenom klasické hudby.
  • EBSCOhost - multioborová akademická databáze včetně kolekce vybraných e-knih.

 

Knihovny otevřely výdejní okénka

Od pondělí se Česko nachází ve čtvrtém stupni protiepidemického systému (PES), což znamená že se zmírňují některá opatření, například knihovny mohou používat výdejní okénko, kde si čtenáři mohou vyzvednout objednané a rezervované knihy. O službu je po celé republice velký zájem, Zlín není výjimkou. „Zájem je opravdu veliký, lidé především vracejí půjčené knihy. Vyřizuje se i velké množství online objednávek. K pondělní 13. hodině jsme obdrželi 247 objednávek a vráceno bylo 531 dokumentů,“ řekla pro Krajské listy.cz Mgr. Gabriela Winklerová z Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně. Výdejní místo pro vyzvedávání rezervací a online objednávek a pro vracení dokumentů se nachází ve druhém podlaží ústřední knihovny.

 

Provozní doba výdejního místa:
pondělí až pátek: 10:00 - 18:00
sobota:  9:00 - 12:00

Provozní doba samoobslužného automatu na vracení knih, map a not:
pondělí až pátek:  7:00 - 19:00
sobota:  8:00 - 12:00

 

Roste zájem o e-knihy

Před zavřením knihoven, kdy už bylo všem jasné, že k zavření společnosti dojde, se lidé nahrnuli do knihoven a zvedli tak zásadně statistiky výpůjček. V některých knihovnách až o desítky procent. Knihovny zvyšovaly i počty knih, které si čtenáři mohli odnést domů. Olomoucká knihovna povolila půjčit si 15 knih a 15 časopisů na jednu návštěvu. Městská knihovna v Praze šla dál a dovolila na jeden zátah až 60 výpůjček. Na nouzový stav dobrá zásoba čtení… když ho člověk doplňuje přísunem knih z antikvariátů. Obrovský zájem je také o e-knihy. Knihovna Akademie věd hlásila, že za záři měli nárůst výpůjček u e-knih o 143 %. Snad to vědci spočítali správně.

 

Po vrácení míří knihy na dva dny do karantény

„Po vyhlášení uzavření provozu si řada čtenářů stačila přijít vybrat čtení a půjčovaly se detektivní romány, ženské romantické romány, thrillery, fantasy,“ vysvětlila náměstkyně pro hlavní činnost z Knihovny města Plzně Hana Nováková pro Českou televizi. „Naprosto však převažoval zájem o beletrii, naučnou literaturu si vybíral jen málokdo, zájem byl i o časopisy. Tady naopak převažovala poptávka po tvořivých časopisech s tematikou kreativních ručních prací, zařizování domova nebo práce na zahradě,“ doplnila. Jak jde vidět, stále jsme národem kutilů. Sedět doma? Jedině s kladivem nebo rýčem v ruce.

Vložil: Kamil Fára