Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

CNN točila v Baťově nemocnici ve Zlíně. Tuto statečnou sestřičku - studentku představí celému světu

30.10.2020
CNN točila v Baťově nemocnici ve Zlíně. Tuto statečnou sestřičku - studentku představí celému světu

Foto: KNTB (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Studentka Marie Hanáčková

Studentka Marie Hanáčková pomáhá zlínské nemocnici a její příběh letí do světa díky reportáži CNN, která v ´Baťovce´ natáčela v úterý odpoledne. „Chápu to tak, že teď budu v nemocnici potřebná, nad nebezpečím možné nákazy zbytečně nepřemýšlím,“ těmito slovy vyjádřila svou motivaci, proč jako dobrovolnice začala pomáhat v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně, Marie Hanáčková, studentka třetího ročníku oboru Všeobecná sestra na místní univerzitě.

Letos jednadvacetiletá budoucí zdravotnice byla zařazena na plicní oddělení, kde se léčí i pacienti s onemocněním COVID-19. Na starosti má všechny úkony, které zajišťují praktické sestry, provádí tedy například odběry, píchá injekce nebo podává léky. „S plněním těchto povinností nemám problém, vyzkoušela jsem si je už dříve na praxích, které jsem absolvovala právě v Baťovce,“ řekla Marie Hanáčková.

 

Marie Hanáčková v ochranném obleku

Bez problémů se zařadila i do v současnosti extrémně vytíženého kolektivu. Aktuálně se zapojuje do tří služeb týdně. „S Maruškou jsme moc spokojení. Je ochotná, pracovitá a zručná. A umí vyjít vstříc, třeba s tím, na které služby má přijít. Moc nám pomáhá,“ chválila novou posilu Kateřina Paličková, vrchní sestra plicního oddělení.

Koronaviru se nebojí

Marie Hanáčková se stará i o pacienty s onemocněním způsobeným novým typem koronaviru. Strach nemá, především proto, že zdravotnický personál má k dispozici veškeré dostupné ochranné pomůcky a materiál. Je proto přesvědčená, že v dnešní době je větší pravděpodobnost nakažení spíše třeba v obchodě než v nemocnici. Jak dlouho bude v ´Baťovce´ pracovat v tuto chvíli neví. „Chci pomáhat, dokud zde budu potřebná,“ je přesvědčená studentka, se kterou tento týden v rámci reportáže o situaci v českých nemocnicích natáčel přímo na zlínském oddělení štáb americké televizní stanice CNN. Její příběh se tak dostane k divákům z celého světa.

 

Marie je moc hezká holka. Že by i toto byl důvod, proč si ji CNN vybrala? 

A kde se vzala CNN ve Zlíně?

Inu, může za to zřejmě Tomáš Etzler, slavný novinář, který se prosadil i v Americe, bratr známého herce Mirka Etzlera. Tomáš Etzler pracoval u CNN, dokonce získal prestižní cenu Emmy, a tak, očividně, když Američané dorazili do ČR, oslovili svého bývalého kolegu a ten jim dělal průvodce. Celou dobu natáčení, které se odehrálo v úterý 27. října odpoledne, byl totiž přítomen…

Mimochodem, docela pikantní je i jeho vyprávění, jak se vůbec v roce 1999 do největší americké televizní stanice dostal: „Udělal jsem těžké přijímačky na University of Colorado v Boulderu a začal jsem studovat televizní novinařinu. V dubnu 1999 se stal ten strašný masakr, první masakr na velké škole ve Spojených státech - v Columbine, což je v jižním Denveru. Já jsem tam bydlel. Volala mi má profesorka a říkala, že všechny americké i zahraniční televize přijíždějí: BBC, Sky z Velké Británie, že hledají místní pomoc. Tak jsem se přihlásil do CNN. A když jsem tam přišel, tak mě najali jako řidiče, platili mi 10 dolarů na hodinu v hotovosti, což pro mě byly slušné prachy v tu dobu. A navíc jsem byl velký fanoušek CNN. Tak jsem pro ně jezdil, vozil jsem lidi na letiště, jezdil jsem pro pizzy, vozil jsem lidi na rozhovory, vozil jsem lidi na lokace živých vstupů. Mě by předtím v životě nenapadlo, že budu pracovat pro CNN. Tak jsem si říkal: „Mám tady pár dní na to, abych je přesvědčil, že…,“ popsal pro rádio Expres FM počátek té anabáze.

 

Tomáš Etzler letos na jaře v rádiu Expres FM, foto repro

A pokračoval: „Podařilo se mi to. Po čtyřech týdnech, co jsem s nimi pracoval, proběhly jakési námluvy s Atlantou. A po dalších 14 dnech mě pozvali do Atlanty a už jsem tam zůstal. Pár mých spolužáků šlo dělat do Foxu nebo kam. A po dvou dnech říkali: „Já přece nejsem řidič. Já přece nejsem nějaký fixer, já tady nebudu běhat pro kafe. Já jsem reportér nebo korespondent.“ A vykašlali se na to. Nevydrželi. Byli možná příliš arogantní. Já tam byl o osm let starší než všichni ostatní. Takže tam asi hrál roli i můj věk a dospělost a prostě vyzrálost. A říkám mladým lidem na školách, že když tady někde bude příležitost, musíte se jí chopit,“ nabádá.

Dobrovolníků je kolem 350

Za pomoc dobrovolníků jsou nyní nemocnice v celé České republice velmi vděčné a platí to i pro ty ve Zlínském kraji. Aktuálně jim v provozu chybí už 700 zdravotníků, zhruba tři stovky z nich v souvislosti s covidem, další více než tři stovky jsou v pracovní neschopnosti s jinými diagnózami a několik desítek z nich je doma na ošetřovném se svými dětmi po uzavření škol. Absence se částečně daří nahrazovat právě dobrovolníky, kterých nyní v nemocnicích ve Zlíně, Uherském Hradišti, Kroměříži a Vsetíně pomáhá okolo sto padesáti. „Většinou jde o studenty zdravotnických oborů, ale i o další zdravotníky, kteří nyní působili mimo obor nebo jsou na mateřské nebo nedávno odešli do důchodu a byli ochotni se vrátit a pomoci. Všechny dobrovolníky nemusíme využít ze dne na den, potřebujeme si ale vytvořit databázi lidí, na které se můžeme případně obrátit, jakmile nám někdo v provozu bude chybět,“ sdělil Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje a ředitel Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Nejsou lůžka, není personál

Osm lůžkových stanic pro covid pozitivní pacienty má v tuto chvíli Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně a devátou právě otevírá. Lůžková část geriatrie bude ovšem zřejmě posledním oddělením, které může zdravotnické zařízení přeměnit na covidová lůžka. A hlavně poslední, pro kterou lze v této situaci zajistit personál. Pokud ovšem dál počty pacientů v okrese porostou, bude se muset obrátit o pomoc na sesterské nemocnice ve Zlínském kraji, i ty ale s kapacitami lůžek a personálu vycházejí jen tak tak. Další šancí je pak přesměrování pacientů do nemocnic v sousedních krajích.

„Každý týden otevíráme minimálně dvě covidové stanice, třetina nových lůžek se ale zaplní za několik hodin od otevření a celá kapacita pak během několika dnů. Tímto způsobem už jsme přeměnili lůžka plicního, urologického, interního, rehabilitačního a ortopedického oddělení a také dvě lůžkové stanice centra klinické gerontologie. Máme tři desítky intenzivních lůžek pro covidové pacienty, sto devadesát standardních covidových lůžek, ještě jsme schopni zabezpečit pětatřicet dalších na gerontologii a tím se dostaneme prakticky na strop našich kapacitních možností,“ podotkl Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje a ředitel Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

175 covid pozitivních pacientů

V Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně je aktuálně hospitalizováno 175 covid pozitivních pacientů a 26 z nich je na lůžkách intenzivní péče. Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje pečuje personál dohromady o 443 pacientů s koronavirem, přičemž 74 z nich je ve vážném stavu a vyžaduje intenzivní péči a z tohoto počtu je 56 napojeno na umělou plicní ventilaci. Ještě před dvěma týdny byly přitom počty ve čtyřech krajských nemocnicích 201 hospitalizovaných covid pozitivních pacientů a 27 z nich na umělé plicní ventilaci.

Mgr. Zdeněk Dvořák 

Vložil: Anička Vančová