Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čtyřlístek vzal šturmem veškeré umění a prodal se nejlépe. Filmové klapky zase promluvily do budoucího natáčení

30.09.2020
Čtyřlístek vzal šturmem veškeré umění a prodal se nejlépe. Filmové klapky zase promluvily do budoucího natáčení

Autor: Zlín Film Festival (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Čtyřlístkový Jaroslav Němeček ´přispěl´ nejvíc, jeho klapka se prodala za 124 tisíc

V rámci Zlín Film Festivalu proběhla tradiční dražba filmových klapek. Ta letos vynesla úctyhodných 2 649 000 Kč. A na co peníze půjdou? Na podporu nadějných projektů z řad studentů filmového umění. Přesněji, na projekty půjde 1 375 000 Kč (rozdíl činí provozní finance; jedná se o velký projekt, s nímž je spojena celá řada nákladů, práce lidí a dalších aktivit, bez nichž by se to nemohlo konat). Které filmy dostaly podporu a čí filmová klapka se prodala za nejvíc?

6. září proběhla dražba umělecky ztvárněných filmových klapek. 132 umělců a tvůrců zpracovalo nezištně filmové klapky do netradiční podoby obrazu. A i přes omezení a hrozbu covidem se letošní ročník podle pořadatelů vyvedl nadmíru dobře. „I přes současnou situaci byl mezi dražiteli o klapky zájem, což pro nás bylo příjemné zjištění,“ řekla Kateřina Martykánová, mluvčí Zlín Film Festivalu. „Výnos z letošní dražby je jen o pět tisíc nižší, než je loňský rekord. Je vidět, že akce má tradici a své trvalé příznivce.“

 

Výstava klapek na ´místě činu´, ve zlínském Zlatém jablku

Bohatá historie

Salon filmových klapek za svých třiadvacet ročníků vydražil již 2.624 klapek a celkový výnos činí 38.237.000 Kč. Nejúspěšnější byla za celou dobu existence projektu klapka Libora Vojkůvky ´Touhy plná, klapka rozevřená´, kterou zájemce v roce 2008 zakoupil za 199 tisíc korun. Historii Salonu mapuje unikátní publikace ´20 Salon filmových klapek 1998-2017 Zlín´ – podrobně představuje jednotlivé ročníky, všechny do té doby vytvořené klapky i více než 350 projektů, které byly z dražeb těchto uměleckých děl podpořeny.

 

Letošní premianti: Jaké klapky letos nejvíce vydělaly?

 

Jaroslav Němeček, S námi do pohádky, vydraženo za 124 000 Kč

Jaroslav Němeček, český ilustrátor, výtvarník a keramik se narodil 20. února 1944 v Praze. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu. V roce 1989 založil v Praze 4 nakladatelství Čtyřlístek. Z počátku ilustroval pohádkové knížky, leporela a omalovánky. V roce 1969 nakreslil a napsal první číslo legendárního Čtyřlístku, který vychází dodnes a stal se tak nejdéle vycházejícím českým dětským komiksem. Ve své tvorbě se Jaroslav Němeček věnoval také keramice a svá díla vystavoval po celé Evropě. Pro město Rötz vytvořil kašnu a sochu sv. Margarety. S německými egyptology spolupracoval na vytváření replik hrobek egyptských králů a královen. V roce 2007 byl na mezinárodním Komiksfestu uveden do komiksové Síně slávy. Autor celkem vytvořil 8 klapek. Do Salonu filmových klapek začal přispívat v roce 2013.

 

Kristian Kodet, Andělé, vydraženo za 58 000 Kč

Český malíř Kristian Kodet se narodil 17. července 1948 v Praze. Na svou uměleckou dráhu se vydal roku 1963, kdy krátký čas pracoval jako výtvarník v Městských divadlech pražských. Poté odešel na studium do Bruselu na uměleckou akademii – Académie des Beaux Arts. Po návratu z Bruselu již začal vystavovat svá díla. Po roce 1968 žil v emigraci nejprve ve Švýcarsku a později v USA, kde pokračoval v malířské tvorbě a uskutečnil řadu samostatných výstav. Kristian Kodet je mezinárodně uznávaný umělec, jehož díla jsou zastoupena v galeriích a soukromých sbírkách v Bruselu, Paříži, Ženevě, Vídni, Curychu, New Yorku, Torontu, Otavě, Washingtonu a v dalších centrech kultury. Autor celkem vytvořil 20 klapek. Do Salonu filmových klapek začal přispívat v roce 1998.

 

Josef Velčovský, Kapitán Nemo objevující ostrovy věčného panenství, vydraženo za 57 000 Kč

Malíř, grafik a ilustrátor Josef Velčovský se narodil 7. října 1945 ve Václavovicích. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti. Vysokoškolský titul obdržel na Akademii výtvarných umění v Praze. Velčovský sbíral v mládí inspiraci cestováním po Evropě. V Paříži si rozšířil vzdělání studiem v Ateliéru 13. Velčovský patří k významným ilustrátorům – ilustroval více než 70 knih. Známá je například jeho práce pro knihu Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj Loupežník z roku 1996. Josef Velčovský je rovněž populárním vystavovatelem. Jeho obrazy byly vystaveny na více jak padesáti samostatných výstavách. Své dílo prezentoval i za hranicemi České republiky – ve Finsku, Německu, Rakousku, Belgii, Francii, Polsku, USA, Japonsku a v Mongolsku. Obrazy Velčovského mají své čestné místo v Galerii hlavního města Prahy a v Národní galerii. Autor celkem vytvořil 21 klapek. Do Salonu filmových klapek začal přispívat v roce 1998.

 

Radomíra Trojanová, Kočičí oči, vydraženo za 56 000 Kč

Narodila se 16. 6. 1970 ve Zlíně. Vystudovala Střední umělecko-průmyslovou školu v Uherském Hradišti, obor grafika. V současné době se věnuje kresbě a kombinovaným technikám. Pro své náměty sahá do světa fantazie, pocitů a prožitků. Vystavuje v např. v galeriích Kroměříž a Přerov. Autorka celkem vytvořila 11 klapek. Do Salonu filmových klapek začala přispívat v roce 2010.

 

Detelina Christova Kožucharova, Rain, vydraženo za 55 000 Kč

Autorka celkem vytvořila 10 klapek. Do Salonu filmových klapek začala přispívat v roce 2006.

 

Kateřina Miler, Hvězdička vysvobození, vydraženo za 51 000 Kč

Výtvarnice, malířka a kreslířka, ilustrátorka dětské literatury, autorka leporel, též ilustrace učebnic pro základní školy. Dcera (Kateřiny Lovis Miler) a otce slavné postavičky krtečka – Zdeňka Milera. S postavičkou, již milují děti několika generací, je spjatá. Pokračuje v díle svého otce, jež obohacuje o vlastní prvky. S hrdinou mnoha dětských snů začala v roce 1986, kdy spolupracovala na knížkách Krtek a paraplíčko a Krtek a medicína. Ještě předtím dělala sama krtečkovská leporela na téma ročních období, k nimž vymýšlela příběhy. Zdeněk Miler dceru podporoval. „Nějak mi to šlo, protože jsem s Krtkem vyrůstala. Byla to milá postavička, se kterou jsem byla sžitá,“ říká Kateřina Miler. Autorka celkem vytvořila 10 klapek. Do Salonu filmových klapek začala přispívat v roce 2011.

 

 

Náš výběr

Za Krajské listy.cz musíme podotknout, že očividně největší úspěch (finanční) měly klapky veřejnosti známých umělců. Jenže nám se daleko více líbí úplně jiná šestice, podívejte se s námi.

Zdeněk Babinec, Moje zmoklá slepice, vydraženo za 16 000 Kč


Mikuláš Cacara, Až opadá listí z dubu, vydraženo za 23 000 Kč


Alžběta Erbenová Beránková, Ptáček, vydraženo za 8 000 Kč


Patrik Hábl, Asijské hory, vydraženo za 14 000 Kč


Taťána Havlíčková, Hlavy, vydraženo za 15 000 Kč


Michal Novák, Proměna (Franz Kafka), vydraženo za 8 000 Kč

 


Všechny klapky nejen letošního ročníku si můžete prohlédnout ZDE

 

Vybrané a rozdané peníze

101 filmových projektů, zejména studentů UTB Zlín, FAMU Praha, VŠMU Bratislava a FAMO Písek, se v letošním roce ucházelo o finanční podporu Nadačního fondu FILMTALENT Zlín. Jedenáct z nich bylo přizváno do druhého kola k osobní prezentaci před porotou, složenou ze zástupců Zlín Film Festivalu Čestmíra Vančury a Markéty Pášmové, producentů Jiřího Konečného a Martina Vandase a Petra Tichého z Barrandov Studia. Dalších 10 projektů, které žádaly o nižší částku, se prezentovalo v jiné formě. Většinu z nich tvořily hrané a animované snímky. Všem dohromady porota v pondělí 7. září přidělila podporu v celkové výši 1.375.000 Kč z vybraných 2.649.000 Kč.

 

Prezentace před porotou

Zajímalo nás, proč ten rozdíl mezi vybranými penězi za klapky a vydanými penězi na projekty mladých filmařů. „Samozřejmě nemůžeme vyčerpat celou částku získanou z dražby na podporu filmů. Celý projekt Salon filmových klapek s sebou nese řadu nákladů, mezi něž patří např.: Realizace tzv. Klapka Tour – výstavy klapek po ČR. Pozvánka výtvarníků na festival zahrnující ubytování (je to jediný způsob, jak jim můžeme vyjádřit poděkování). Výroba a distribuce klapek, tisk originálního stolního kalendáře, tvorba a administrace webových stránek projektu a řada dalších. Navíc může Nadační fond zohlednit nadlimitním finančním prostředkem některé z projektů, které jsou mimořádné,“ odpověděla nám Markéta Pášmová.

 

Kdo dostal peníze z Nadačního fondu na svou práci?

Vybíráme šest nejzajímavějších projektů, z nichž první trojice dostala nejvíce, po 100 tisíci korunách.

  • Studentka FAMU Diana Cam Van Nguyen získala podporu na svůj absolventský film Váš táta, který se dotýká citlivého tématu rodiny, jejího rozpadu a snahy dítěte takový rozpad pochopit a přestat vinit jednoho z rodičů. Animovaný film bude cílit na mladší diváky.
  • Další studentka FAMU, Hana Neničková, byla úspěšná se svým filmem Za plotem, který se dá zařadit do moravské folklórní tvorby. Plné tanců, smíchu, ale i smrti, kdy mladá Eliška spáchá sebevraždu a dostává se do hospody páté cenové, jako do přestupní stanice posmrtného života. Animovaný film s artovými prvky, mnoha kroji a veselím, které bude veskrze moravské.
  • Další peníze si odnese projekt Pierre studentů Sofiyi Gorokh, Matěje Šaka, Miriamy Trnavské z Fakulty multimediálních komunikací - Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Jde o krátký animovaný film pro děti o kameni Pierrovi. Film inspirovaný Islandem, kde podle pověstí ožívají sopečné kameny.
  • Ondřej Hošek ze Střední školy filmových, multimediálních a počítačových technologií ve Zlíně obdrží již nižší částku na svůj film Kdo zvoní na Erikův zvonek? Snímek vypráví o osamělosti, sebevraždě, podivínství. Jedná se o maturitní film tvůrce.
  • Též byl podpořen film Karla filmařky Idy Ralevské z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, z Fakulty multimediálních komunikací - ateliér Audiovizuální tvorby. Půjde o netradiční road movie o lásce, ztrátě panenství, ale i mezigeneračním přátelství.
  • Ze stejné školy si na svůj projekt Návrat do života polepšil Jaroslav Beran. Dokumentární počin bude sledovat lidi na okraji společnosti, kterým byla v rámci projektu Housing First podaná pomocná ruka. Zvládnou návrat do společnosti?

 

Vložil: Kamil Fára

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace