Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čtyřlístek vzal šturmem veškeré umění a prodal se nejlépe. Filmové klapky zase promluvily do budoucího natáčení

30.09.2020
Čtyřlístek vzal šturmem veškeré umění a prodal se nejlépe. Filmové klapky zase promluvily do budoucího natáčení

Foto: Zlín Film Festival (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Čtyřlístkový Jaroslav Němeček ´přispěl´ nejvíc, jeho klapka se prodala za 124 tisíc

V rámci Zlín Film Festivalu proběhla tradiční dražba filmových klapek. Ta letos vynesla úctyhodných 2 649 000 Kč. A na co peníze půjdou? Na podporu nadějných projektů z řad studentů filmového umění. Přesněji, na projekty půjde 1 375 000 Kč (rozdíl činí provozní finance; jedná se o velký projekt, s nímž je spojena celá řada nákladů, práce lidí a dalších aktivit, bez nichž by se to nemohlo konat). Které filmy dostaly podporu a čí filmová klapka se prodala za nejvíc?

6. září proběhla dražba umělecky ztvárněných filmových klapek. 132 umělců a tvůrců zpracovalo nezištně filmové klapky do netradiční podoby obrazu. A i přes omezení a hrozbu covidem se letošní ročník podle pořadatelů vyvedl nadmíru dobře. „I přes současnou situaci byl mezi dražiteli o klapky zájem, což pro nás bylo příjemné zjištění,“ řekla Kateřina Martykánová, mluvčí Zlín Film Festivalu. „Výnos z letošní dražby je jen o pět tisíc nižší, než je loňský rekord. Je vidět, že akce má tradici a své trvalé příznivce.“

 

Výstava klapek na ´místě činu´, ve zlínském Zlatém jablku

Bohatá historie

Salon filmových klapek za svých třiadvacet ročníků vydražil již 2.624 klapek a celkový výnos činí 38.237.000 Kč. Nejúspěšnější byla za celou dobu existence projektu klapka Libora Vojkůvky ´Touhy plná, klapka rozevřená´, kterou zájemce v roce 2008 zakoupil za 199 tisíc korun. Historii Salonu mapuje unikátní publikace ´20 Salon filmových klapek 1998-2017 Zlín´ – podrobně představuje jednotlivé ročníky, všechny do té doby vytvořené klapky i více než 350 projektů, které byly z dražeb těchto uměleckých děl podpořeny.

 

Letošní premianti: Jaké klapky letos nejvíce vydělaly?

 

Jaroslav Němeček, S námi do pohádky, vydraženo za 124 000 Kč

Jaroslav Němeček, český ilustrátor, výtvarník a keramik se narodil 20. února 1944 v Praze. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu. V roce 1989 založil v Praze 4 nakladatelství Čtyřlístek. Z počátku ilustroval pohádkové knížky, leporela a omalovánky. V roce 1969 nakreslil a napsal první číslo legendárního Čtyřlístku, který vychází dodnes a stal se tak nejdéle vycházejícím českým dětským komiksem. Ve své tvorbě se Jaroslav Němeček věnoval také keramice a svá díla vystavoval po celé Evropě. Pro město Rötz vytvořil kašnu a sochu sv. Margarety. S německými egyptology spolupracoval na vytváření replik hrobek egyptských králů a královen. V roce 2007 byl na mezinárodním Komiksfestu uveden do komiksové Síně slávy. Autor celkem vytvořil 8 klapek. Do Salonu filmových klapek začal přispívat v roce 2013.

 

Kristian Kodet, Andělé, vydraženo za 58 000 Kč

Český malíř Kristian Kodet se narodil 17. července 1948 v Praze. Na svou uměleckou dráhu se vydal roku 1963, kdy krátký čas pracoval jako výtvarník v Městských divadlech pražských. Poté odešel na studium do Bruselu na uměleckou akademii – Académie des Beaux Arts. Po návratu z Bruselu již začal vystavovat svá díla. Po roce 1968 žil v emigraci nejprve ve Švýcarsku a později v USA, kde pokračoval v malířské tvorbě a uskutečnil řadu samostatných výstav. Kristian Kodet je mezinárodně uznávaný umělec, jehož díla jsou zastoupena v galeriích a soukromých sbírkách v Bruselu, Paříži, Ženevě, Vídni, Curychu, New Yorku, Torontu, Otavě, Washingtonu a v dalších centrech kultury. Autor celkem vytvořil 20 klapek. Do Salonu filmových klapek začal přispívat v roce 1998.

 

Josef Velčovský, Kapitán Nemo objevující ostrovy věčného panenství, vydraženo za 57 000 Kč

Malíř, grafik a ilustrátor Josef Velčovský se narodil 7. října 1945 ve Václavovicích. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti. Vysokoškolský titul obdržel na Akademii výtvarných umění v Praze. Velčovský sbíral v mládí inspiraci cestováním po Evropě. V Paříži si rozšířil vzdělání studiem v Ateliéru 13. Velčovský patří k významným ilustrátorům – ilustroval více než 70 knih. Známá je například jeho práce pro knihu Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj Loupežník z roku 1996. Josef Velčovský je rovněž populárním vystavovatelem. Jeho obrazy byly vystaveny na více jak padesáti samostatných výstavách. Své dílo prezentoval i za hranicemi České republiky – ve Finsku, Německu, Rakousku, Belgii, Francii, Polsku, USA, Japonsku a v Mongolsku. Obrazy Velčovského mají své čestné místo v Galerii hlavního města Prahy a v Národní galerii. Autor celkem vytvořil 21 klapek. Do Salonu filmových klapek začal přispívat v roce 1998.

 

Radomíra Trojanová, Kočičí oči, vydraženo za 56 000 Kč

Narodila se 16. 6. 1970 ve Zlíně. Vystudovala Střední umělecko-průmyslovou školu v Uherském Hradišti, obor grafika. V současné době se věnuje kresbě a kombinovaným technikám. Pro své náměty sahá do světa fantazie, pocitů a prožitků. Vystavuje v např. v galeriích Kroměříž a Přerov. Autorka celkem vytvořila 11 klapek. Do Salonu filmových klapek začala přispívat v roce 2010.

 

Detelina Christova Kožucharova, Rain, vydraženo za 55 000 Kč

Autorka celkem vytvořila 10 klapek. Do Salonu filmových klapek začala přispívat v roce 2006.

 

Kateřina Miler, Hvězdička vysvobození, vydraženo za 51 000 Kč

Výtvarnice, malířka a kreslířka, ilustrátorka dětské literatury, autorka leporel, též ilustrace učebnic pro základní školy. Dcera (Kateřiny Lovis Miler) a otce slavné postavičky krtečka – Zdeňka Milera. S postavičkou, již milují děti několika generací, je spjatá. Pokračuje v díle svého otce, jež obohacuje o vlastní prvky. S hrdinou mnoha dětských snů začala v roce 1986, kdy spolupracovala na knížkách Krtek a paraplíčko a Krtek a medicína. Ještě předtím dělala sama krtečkovská leporela na téma ročních období, k nimž vymýšlela příběhy. Zdeněk Miler dceru podporoval. „Nějak mi to šlo, protože jsem s Krtkem vyrůstala. Byla to milá postavička, se kterou jsem byla sžitá,“ říká Kateřina Miler. Autorka celkem vytvořila 10 klapek. Do Salonu filmových klapek začala přispívat v roce 2011.

 

 

Náš výběr

Za Krajské listy.cz musíme podotknout, že očividně největší úspěch (finanční) měly klapky veřejnosti známých umělců. Jenže nám se daleko více líbí úplně jiná šestice, podívejte se s námi.

Zdeněk Babinec, Moje zmoklá slepice, vydraženo za 16 000 Kč


Mikuláš Cacara, Až opadá listí z dubu, vydraženo za 23 000 Kč


Alžběta Erbenová Beránková, Ptáček, vydraženo za 8 000 Kč


Patrik Hábl, Asijské hory, vydraženo za 14 000 Kč


Taťána Havlíčková, Hlavy, vydraženo za 15 000 Kč


Michal Novák, Proměna (Franz Kafka), vydraženo za 8 000 Kč

 


Všechny klapky nejen letošního ročníku si můžete prohlédnout ZDE

 

Vybrané a rozdané peníze

101 filmových projektů, zejména studentů UTB Zlín, FAMU Praha, VŠMU Bratislava a FAMO Písek, se v letošním roce ucházelo o finanční podporu Nadačního fondu FILMTALENT Zlín. Jedenáct z nich bylo přizváno do druhého kola k osobní prezentaci před porotou, složenou ze zástupců Zlín Film Festivalu Čestmíra Vančury a Markéty Pášmové, producentů Jiřího Konečného a Martina Vandase a Petra Tichého z Barrandov Studia. Dalších 10 projektů, které žádaly o nižší částku, se prezentovalo v jiné formě. Většinu z nich tvořily hrané a animované snímky. Všem dohromady porota v pondělí 7. září přidělila podporu v celkové výši 1.375.000 Kč z vybraných 2.649.000 Kč.

 

Prezentace před porotou

Zajímalo nás, proč ten rozdíl mezi vybranými penězi za klapky a vydanými penězi na projekty mladých filmařů. „Samozřejmě nemůžeme vyčerpat celou částku získanou z dražby na podporu filmů. Celý projekt Salon filmových klapek s sebou nese řadu nákladů, mezi něž patří např.: Realizace tzv. Klapka Tour – výstavy klapek po ČR. Pozvánka výtvarníků na festival zahrnující ubytování (je to jediný způsob, jak jim můžeme vyjádřit poděkování). Výroba a distribuce klapek, tisk originálního stolního kalendáře, tvorba a administrace webových stránek projektu a řada dalších. Navíc může Nadační fond zohlednit nadlimitním finančním prostředkem některé z projektů, které jsou mimořádné,“ odpověděla nám Markéta Pášmová.

 

Kdo dostal peníze z Nadačního fondu na svou práci?

Vybíráme šest nejzajímavějších projektů, z nichž první trojice dostala nejvíce, po 100 tisíci korunách.

  • Studentka FAMU Diana Cam Van Nguyen získala podporu na svůj absolventský film Váš táta, který se dotýká citlivého tématu rodiny, jejího rozpadu a snahy dítěte takový rozpad pochopit a přestat vinit jednoho z rodičů. Animovaný film bude cílit na mladší diváky.
  • Další studentka FAMU, Hana Neničková, byla úspěšná se svým filmem Za plotem, který se dá zařadit do moravské folklórní tvorby. Plné tanců, smíchu, ale i smrti, kdy mladá Eliška spáchá sebevraždu a dostává se do hospody páté cenové, jako do přestupní stanice posmrtného života. Animovaný film s artovými prvky, mnoha kroji a veselím, které bude veskrze moravské.
  • Další peníze si odnese projekt Pierre studentů Sofiyi Gorokh, Matěje Šaka, Miriamy Trnavské z Fakulty multimediálních komunikací - Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Jde o krátký animovaný film pro děti o kameni Pierrovi. Film inspirovaný Islandem, kde podle pověstí ožívají sopečné kameny.
  • Ondřej Hošek ze Střední školy filmových, multimediálních a počítačových technologií ve Zlíně obdrží již nižší částku na svůj film Kdo zvoní na Erikův zvonek? Snímek vypráví o osamělosti, sebevraždě, podivínství. Jedná se o maturitní film tvůrce.
  • Též byl podpořen film Karla filmařky Idy Ralevské z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, z Fakulty multimediálních komunikací - ateliér Audiovizuální tvorby. Půjde o netradiční road movie o lásce, ztrátě panenství, ale i mezigeneračním přátelství.
  • Ze stejné školy si na svůj projekt Návrat do života polepšil Jaroslav Beran. Dokumentární počin bude sledovat lidi na okraji společnosti, kterým byla v rámci projektu Housing First podaná pomocná ruka. Zvládnou návrat do společnosti?

 

Vložil: Kamil Fára