Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zlínské léto patří mladým rebelům. Trojan přijede odvyprávět příběh alkoholika. Hned za ním přibruslí další začínající herecké hvězdy

03.09.2020
Zlínské léto patří mladým rebelům. Trojan přijede odvyprávět příběh alkoholika. Hned za ním přibruslí další začínající herecké hvězdy

Foto: Facebook

Popisek: Josef Trojan v hlavní roli celovečerního filmu Abstinent, který přijede propagovat do Zlína na festival

Koronavirem odložený Zlín film festival v pátek 4. září otevře své brány do světa filmů pro děti a mládež. A jako každý rok a každý ročník, předvede na 300 filmů z pěti kontinentů. Některé z nich si ve Zlíně vystřihnou i svoji světovou premiéru. Festival začne 4. září a ukončí jej slavnostní večer 10. září. A hlavně, mnohé z filmů doprovodí i jejich herecké hvězdy.

Prvním a nejpropíranějším je Josef Trojan, který se před nedávnem prošel po červeném koberci na festivalu Berlinale německé metropole díky filmu Agnieszky Holland Šarlatán. Tam si Josef Trojan zahrál po boku svého otce. A ač je to překvapivé, do Zlína přijede mladý Trojan ukázat jiný film. Ovšem tématem neméně závažný, protože se bude točit kolem dopadů alkoholu na mladého člověka. Film se jmenuje Abstinent a jak název napovídá, legrace to nebude.

 

Ve snímku Šarlatán, který měl nedávno premiéru v českých kinech, si Josef Trojan zahrál postavu Jana Mikoláška v mládí, ve zralém věku a ve stáří hrál tohoto slavného léčitele jeho otec, Ivan Trojan. Foto CinemArt

Velká role ve velkém filmu

„Ta role byla opravdu velká, provázela celým příběhem, proto mi bylo jasné, že v tomto případě nesu velkou zodpovědnost za výsledek filmu. To mě stresovalo, ale zároveň motivovalo. Režisér snímku mi dal poměrně volnou ruku, za což jsem mu moc vděčný, protože se pro mě díky tomu stalo velkou školou,“ vzpomíná na natáčení Josef Trojan. Film Abstinent ovšem nemoralizuje, nekáže, jen citlivě ukazuje na důsledky.

 

Abstinent se odehrává i v protialkoholní léčebně, foto Facebook

„Prvotním impulsem bylo jeho účinkování ve filmu Abstinent, protože spadá přesně do kategorie snímků, které chceme mladým lidem ukázat. To, že se následně úspěšně představil na Berlinale ve snímku Šarlatán, jen podtrhuje jeho herecké kvality a dokládá jeho obrovský potenciál. Naše volba tak byla jednoznačná,“ řekla umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová.

Šikana na bruslích

Další dvě takzvané young stars doprovodí ve světové premiéře film Smečka, který je o šikaně na ledové ploše. Hlavní role si zahráli Tomáš Dalecký a Tomáš Mrvík. A právě ti provázejí film na zlínský festival. A že je natáčení brnkačka? Dřina je to: „Jen samotné stání na ledě pár hodin ve výstroji mě nechalo na pokraji mých sil. Příprava byla bohužel jen malá, protože jsem roli dostal jen dva měsíce před samotným natáčením. Na ledovou plochu jsem se předtím pořádně taky nedostal, takže jsem musel spoléhat jen na mé předchozí zkušenosti na bruslích, “ vzpomíná Tomáš Dalecký na natáčení filmu Smečka, které probíhalo převážně na zlínském hokejovém stadionu. A právě o tom všem se můžete dozvědět přímo z úst herců.

 

Tomáš Dalecký ve filmu Smečka. I on dorazí na festival a soudě z jeho civilního snímku (níže), fanynek nebude mít nedostatek. Foto Bontonfilm

 

„Oba protagonisté Smečky pro nás byli při výběru young stars jasnou volbou, protože se jedná o mladé nadějné herce, kteří se na našem festivalu objevili už v minulém roce. Těší nás, že se prosadili a letos se zde opět představí s premiérovým snímkem,“ dodala Markéta Pášmová.

 

Tomáš Mrvík ve filmu Smečka, foto Bontonfilm

Premiéry

Začátek festivalu bude provázený několika světovými premiérami filmů pro děti a mládež. Zahajovacím snímkem festivalu bude výpravná pohádka s hvězdným hereckým obsazením s názvem Největší dar, která se na festivalu představí divákům ve světové premiéře.  Při školní projekci ji uvidí první děti již v pátek 4. září v 10:00 hodin. Originální kostýmy z této pohádky si budou moci návštěvníci prohlédnout během netradiční módní přehlídky, kde se setkají také s hereckými představiteli.

V sobotu 5. září v podvečer pak bude na festivalu uvedený koprodukční snímek Smečka z prostředí juniorského hokeje. Film reprezentuje Českou republiku v mezinárodní soutěži filmů pro mládež, a právě ve Zlíně, kde se snímek natáčel, bude k vidění vůbec poprvé.

Neděle 6. září potom nabídne divákům v 10.00 hodin premiéru koprodukčního slovensko-německého soutěžního filmu pro děti ´Léto patří rebelům´ s českým hercem Pavlem Novým v hlavní dospělácké roli, který ve Zlíně odstartuje svou distribuční pouť po českých kinech.

Ve slavnostní distribuční předpremiéře se představí v neděli v 10.45 také animovaný povídkový film pro nejmenší s názvem ´Mlsné medvědí příběhy´. Jeho uvedení ve Zlíně bude podpořeno například filmovými workshopy či čtením Černíkových knížek v Domě České televize na náměstí Míru.

 

Jaké jsou hlavní taháky festivalu a kdy je budou hrát?

 

Abstinent (2019)

Neděle 6. září v 19:00, Golden Apple Cinema – sál číslo 4

Jak rychle se lze dostat na dno lahve i života? Jak těžké je se od něj odrazit? V hlavní roli Josef Trojan a alkohol: Devatenáctiletý Adam (Josef Trojan) je pacientem protialkoholní léčebny. Ocitá se tak na místě, které si většina lidí spojuje s už staršími, profesionálními opilci. Jenže realita je jiná. Alkoholově závislými se stávají čím dál častěji i velmi mladí lidé. Stačí k tomu málo. Adam měl život před sebou. Zbývalo mu jen dodělat maturitu, poslat přihlášku na vejšku. Ale to nespěchalo, byly to hlavně správné časy na pořádnou pařbu s partou, na rande s holkou nebo na pivko či něco ostřejšího s kámošem. Adam byl přesvědčený, že má všechno pod kontrolou. Pití vnímal jako účinný lék proti nudě, připadal si po něm mnohem odvázanější a vtipnější. A jeho rodiče? Ti byli v pohodě a díky bohu si ho moc nevšímali.

Jenomže pak se to podělalo a přišel nevyhnutelný průšvih. Adam se nedobrovolně dostal do léčebny. Zde přísnému odvykacímu režimu zpočátku vzdoruje, setkává se s dalšími pacienty a s jejich životy poznamenanými alkoholovou závislostí. Negativní postoj k léčbě a v podstatě i k vlastnímu životu Adamovi vydrží do chvíle, než se sblíží s empatickým terapeutem. Nehostinné prostředí léčebny se pro Adama mění v útočiště a postupně se stává místem sebereflexe nedávné události, která nenávratně změnila jeho život.

Režisér David Vigner se ve svém filmu zabývá citlivou duší současného mladého člověka závislého na alkoholu a otevírá komorní příběh o mládí a svobodě, o snech a realitě, o hledání a ztracenosti. „Mou snahou je vyprávět filmový příběh alkoholika z pohledu teenagera, který teprve vstupuje do dospělého života. Ve filmu odkrývám jeho citlivou duši, cestu k vypořádání se s tímto osudovým problémem. Situace není snadná ani pro jeho rodiče. Přes všechny podněty z okolí se nakonec musí rozhodnout sám,” shrnuje režisér.

 

Smečka (2020)

Sobota 5. září v 19:00, Kongresové centrum
Pondělí 7. září v 9:40, Golden Apple Cinema – sál číslo 4

Film Smečka diváky zavede do fiktivního hokejového klubu Vlci a do prostředí mládežnického hokeje, kde jsou dospívající chlapci vychováváni podle zákona síly. Právo silnějšího dominuje v celém kolektivu, který se tak stává vlčí smečkou, kde panuje velká rivalita a tvrdé zákony. V hlavních rolích se objeví Tomáš Dalecký (Uzly a pomeranče), Tomáš Mrvík (Všechno bude), Jiří Vyorálek, Vlastina Svátková (Gansgster Ka), Václav Vašák a Patrik Děrgel.

Břity bruslí krájí led. V tříšti zmrazků víří siluety hokejistů, na ledové ploše za nimi zůstávají ostré rýhy. Talentovaný brankář David (16) přichází do nového týmu. Je odhodlaný udělat všechno, aby se v hokejovém týmu Vlků prosadil. Jenže pozice současného brankáře Mikyho (16) se zdá být neotřesitelná. Navíc je Miky synem trenéra. David do týmu Vlků opravdu nezapadl. Možná za to může malá plastová krabička, která mu pumpuje do těla inzulín. Ale cukrovkou se David nenechá porazit. V týmu je outsiderem a čelí rozjíždějící se lavině šikany. Ti, co neútočí, nepomůžou. David se snaží bojovat, ale výsledkem je ještě horší stav. Ústrky, ubližování a ponižování se vrší na sebe jako spirálovité jizvy drah vyryté bruslemi na ledě. Jak se David zachová?

Snímek vzniká jako celovečerní hraný debut režiséra Tomáše Polenského, absolventa Vyšší odborné školy filmové ve Zlíně a FAMU, který má sám s hokejovým prostředím zkušenost. „Podle výzkumů se téměř každé páté dítě stává obětí šikany. O šikaně se obvykle hovoří pouze v souvislosti se školstvím. Ze své zkušenosti však vím, že mládežnické sportovní kolektivy jsou jí plné, a často je mnohem brutálnější než šikana na školách,“ vysvětluje Polenský a dodává, že hlavní linie filmu sleduje příběh šestnáctiletého hokejového brankáře Davida, který nastupuje do nového hokejového týmu, ten jej však nepřijímá.

 

Největší dar (2020)

Pátek 4. září v 10:00, Kongresové centrum
Sobota 5. září v 10:00, Golden Apple Cinema – sál číslo 1

V dávných dobách ovládali naši zemi pohanští bohové a bohyně. Nejen na Valašsku dobře známý bůh Radegast, ale plno jiných – dobrých... i zlých, laskavých i hašteřivých, veselých i vážných. To jsou hrdinové pohádky Největší dar. A kromě nich také svérázní obyvatelé malé valašské vísky. Jak to dopadne, když se bohové začnou plést do života lidem a lidé do života bohům? Zvítězí Morena, bohyně zimy, která na zemi přinese věčný led a mráz, nebo ji přemohou bohyně jara, léta a podzimu? Dozví se nejvyšší bůh Svarožic o Morenině řádění včas a vrátí koloběh čtyř ročních období do rovnováhy? To všechno jsou otázky, na které vám přinese odpověď pohádka Největší dar. Jedno vám ale prozradíme už teď! Ostatním bohům se nakonec podaří Morenu zastavit. Budou k tomu však potřebovat něco daleko silnějšího než svá kouzla. Pomůže jim jedna prostá valašská dívka, která má ten největší dar, na nějž ani Moreniny čáry nestačí!

 

Léto patří rebelům (2020)

Neděle 6. září v 10:00, Golden Apple Cinema – sál číslo 1
Pondělí 7. září v 10:30, Kongresové centrum

Léto je konečně tady! Jonáš se jako každý rok těší na svého dědu Bernarda, se kterým vždycky prožil ty nejlepší prázdniny. Letos je to ale jiné, z dědečka se stal pěkně nerudný chlapík. Jonáš má tedy před sebou velkou výzvu – musí dědovi vrátit chuť užívat si života. Teď jen musí vymyslet, jak na to. Díky tomu ho čeká bouřlivé léto plné dobrodružství, zážitků a nevšedních přátelství.

Film Léto patří rebelům vypráví příběh pohodového jedenáctiletého kluka Jonáše. Jízdy v dodávce s dědečkem, sjíždění průzračných horských řek, dobrodružství, zábava. Asi tak by chtěl prožít letní prázdniny. Jonášova rodina se ale po smrti tatínka odcizila a jeho matka Beata se rozhodla, že místo aby strávil léto na Slovensku s dědou Bernardem, jako to dělali s tátou, pojedou k tetě vychutnat si zdravé přímořské podnebí. To se Jonášovi vůbec nezamlouvá. Zabalí si svoje saky paky a naplánuje dokonalý a zpočátku skvěle utajený útěk za svým milovaným dědečkem. Po setkání s ním však velmi rychle pochopí, že smrtí táty se změnil i děda a že tenhle starý železničář v penzi teď neprožívá zrovna nejlepší období. Jonáše to ale neodradí, neztrácí naději a rozhodne se dát věci do pořádku. Brzy se k němu přidává nová kamarádka Alex, se kterou provedou řadu lumpáren, občas i na hranici zákona. A jéje! Následky na sebe nenechají dlouho čekat, mají v patách policii a také se musí vyrovnat s prvním podnikatelským neúspěchem. Zdá se, že už nic nebude tak jako dřív, ale záhy se ukáže, že přes všechny útrapy může být všechno ještě lepší.

„Mně osobně na příběhu zajímá a zároveň dojímá právě to, že Jonáš jako dítě je ten, který je aktivní, a sice jistým naivním způsobem, ale přece se mu nakonec podaří všechny dospělé opět spojit,” říká producentka filmu Katarína Krnáčová ze společnosti Silverart. „Spojí rodinu, která kvůli smrti chlapcova otce zůstala v odtažitém, narušeném vztahu. V podstatě svým čistým způsobem ukáže dospělým, jak by měli žít lépe a krásněji.”

 

Mlsné medvědí příběhy (2020)

Neděle 6. září v 10:45, Golden Apple Cinema – sál číslo 3
Úterý 8. září v 09:10, Golden Apple Cinema – sál číslo 3

Medvědí kamarádi z úspěšného pásma Hurá na pohádky jsou zpět. Ten velký, to je Nedvěd, a ten mrňous zase Miška. Spolu podnikají ta nejbláznivější dobrodružství, aby co nejjednodušeji nacpali svá věčně hladová bříška. V novém povídkovém filmu Mlsné medvědí příběhy v kinech mají obzvlášť napilno. Uvidíte, jak se tito zábavní chlupáči seznámili, jak spolu vaří nebo ochutnávají lanýže, jak v létě slaví Vánoce, které každou zimu prospí, i jak se usmiřuje medvědí hádka. Dokonce je čeká obrovská hostina, kam dorazí medvědi z celého světa. Příběhy plné vtipu, dobrodružství a ponaučení ocení nejmenší diváci i jejich starší sourozenci a rodiče. Takže hurá na medvědy.

Vložil: Kamil Fára