Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ve Zlíně se nebojí vlka nic a chystají divokou jízdu. Eliška Balzerová zažije vyvrcholení, hokejová Smečka snad také

15.08.2020
Ve Zlíně se nebojí vlka nic a chystají divokou jízdu. Eliška Balzerová zažije vyvrcholení, hokejová Smečka snad také

Foto: Zlín Film Festival (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Eliška Balzerová ve Zlíně

Řítí se na nás další, letos 60. jubilejní ročník Zlín Film Festivalu. Původně se měl odehrát na přelomu května a června, ale vlétl do toho bubák jménem koronavirus. Pořadatelé tedy konání festivalu přesunuli na termín od 4. do 10. září. V závěru festivalu vstoupí za zvuků fanfár do Síně slávy Eliška Balzerová.

Zlín Film Festival jako jeden z mála filmových festivalů nepřerušil za celou dobu existence své pořádání. Proto pořadatelům hodně záleželo na tom, aby koronavirus nepřeházel naplánovanou parádu. Festival v Karlových Varech své konaní letos zabalil, ten Zlínský si na svém trvá. „Jako jeden z mála velkých festivalů na světě nikdy nepřerušil svoji kontinuitu. I proto se jej pokoušíme zrealizovat,“ upozornil prezident festivalu Čestmír Vančura.

 

Tradice zahajovacích slavností ve Velkém kině byla od roku 2016 přemístěna do Kongresového centra či GAC, což je multikino v OC Zlaté jablko

Do síně slávy

Cenu za mimořádný přínos pro kinematografii letos dostane herečka a dabérka Eliška Balzerová. Ta patří mezi nejobsazovanější české herečky, úspěšně dabuje, zahrála si v řadě televizních seriálů a filmů, populární se stala díky legendárnímu seriálu Nemocnice na kraji města a zapsala se do paměti diváků také nezapomenutelnou rolí v komedii století S tebou mě baví svět. Je také nositelkou prestižní filmové ceny Český lev za nejlepší ženský herecký výkon ve snímku Ženy v pokušení. To je jen část bohatého výčtu filmové práce, kterou za sebou Eliška Balzerová má. Herecký výkon ve filmech a seriálech je však jen jedním z důvodů, proč se organizátoři Zlín Film Festivalu rozhodli ocenit její práci.

„Eliška Balzerová ztvárnila desítky kvalitních a rozmanitých rolí na divadle, ve filmu i v televizi, spoluzakládala a později šéfovala Divadlu na Fidlovačce. Je nám proto nesmírnou ctí, že tato elegantní dáma, která má navíc blízký vztah k našemu regionu, převezme ocenění a vstoupí tak do naší festivalové síně slávy,“ komentovala umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu Markéta Pášmová.

 

Současné festivalové ceny. Ovšem ještě v devadesátých letech byl Zlatý střevíček opravdu střevíček...

Eliška Balzerová se při ceremoniálu k ukončení 60. ročníku Zlín Film Festivalu stane již čtyřiadvacátým držitelem tohoto čestného ocenění. „Ze zprávy o ocenění jsem měla velkou radost. Na filmovém festivalu ve Zlíně jsem byla mnohokrát a vždycky to bylo moc příjemné. Navíc se koná v mém rodném kraji. Těším se do Zlína už teď,“ vzkázala Eliška Balzerová, která pochází z nedalekého Vsetína.

 

Oslava historií

A protože se jedná o 60. výročí festivalu, rozhodli se jej pořadatelé oslavit také 60 kuriozitami nebo připomenutími vzácných setkání, které se na festivalu odehrály. Vybíráme několik málo.

 

V roce 2004 došlo k neuvěřitelnému setkání herců ze slavné série o Vinnetouovi, protagonistů filmu Poklad na Stříbrném jezeře, Pierra Briceho a Herberta Loma. A to po více než 40 letech! Za slavným Vinnetouem přijela i početná skupina oddaných fanoušků z celé republiky.

 

Kinematovlak je společným projektem organizátorů festivalu a Českých drah již od roku 2004. Jedná se o železniční vůz, upravený do podoby kinosálu, jezdící po České republice. Vlak nabízí promítání pohádek a dětských filmů. Filmový festival tak může představit filmy i dětem, které nemohou přijet do Zlína. Bude kinematovlak pokračovat i letos, kdy vlaky na české železnici vstoupily do puberty a začaly se vzpírat samotným kolejím a pravidlům?

 

Zlínský festival je místem, kde dochází k zajímavým a někdy i dojemným setkáním. Tak jako v případě setkání Libuše Šafránkové a Andreje Chalimona, protagonistů oscarového snímku Kolja, na 47. ročníku. Rok 2007 byl pro Chalimona již druhou návštěvou zlínského festivalu. V roce 1996 uváděl ve Zlíně svůj film společně se Stellou Zázvorkovou.

 

Francouzské herce Michela Galabru a Jeana Lefebvreho, českému publiku známé ze série bláznivých komedií o četnících ze Saint-Tropez, čekalo na 43. ročníku vskutku originální přivítání. Přišla si pro ně policie.

 

Filmy z celého světa

„Každý z filmů, který u nás bude bojovat o Zlatý střevíček, se v České republice představí vůbec poprvé. Festivaloví diváci tak budou mít opět jedinečnou příležitost nahlédnout do dětského světa prostřednictvím filmů z Jižní Koreje, Mexika, Austrálie, Španělska, Brazílie, Norska a mnoha dalších,“ uvedla Markéta Pášmová.

 

Snímek z filmu Smečka, foto Bontonfilm

Vedle zahraničních filmů se do zápolení o Zlatý střevíček zapojí jediný český film, a to celovečerní hraný debut režiséra Tomáše Polenského s názvem Smečka. Na zlínském festivalu bude mít svou premiéru. Hlavní linie filmu sleduje příběh šestnáctiletého hokejového brankáře Davida, který nastupuje do nového hokejového týmu. Ten jej však nepřijímá a David se stává obětí šikany.

 

Zlín Film Festival je mezinárodní filmový festival, určený pro děti a mládež, který je pořádán pravidelně na přelomu května a června ve Zlíně. Letos kvůli koronaviru pak až na počátku září.

 

Pohled na hotel Moskva v roce 2006

První ročník se uskutečnil již v roce 1961 jako národní přehlídka československé kinematografie pro děti. V průběhu následujících desetiletí se ze zlínského festivalu stala významná mezinárodní filmová událost. Přestože v podtitulu názvu se hovoří o dětech a mládeži, festival nabízí filmový i doprovodný program všem věkovým kategoriím. V posledních letech se festivalové filmové projekce uskutečňují nejen v samotném Zlíně, ale i v řadě dalších měst České republiky. Návštěvnost zlínského festivalu má dlouhodobě vzrůstající tendenci. Od roku 2010 přesahuje návštěvnost 95 000 dětí i dospělých.

Vložil: Kamil Fára