Ve Zlíně se nebojí vlka nic a chystají divokou jízdu. Eliška Balzerová zažije vyvrcholení, hokejová Smečka snad také
15.08.2020
Foto: Zlín Film Festival (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)
Popisek: Eliška Balzerová ve Zlíně
Řítí se na nás další, letos 60. jubilejní ročník Zlín Film Festivalu. Původně se měl odehrát na přelomu května a června, ale vlétl do toho bubák jménem koronavirus. Pořadatelé tedy konání festivalu přesunuli na termín od 4. do 10. září. V závěru festivalu vstoupí za zvuků fanfár do Síně slávy Eliška Balzerová.
Zlín Film Festival jako jeden z mála filmových festivalů nepřerušil za celou dobu existence své pořádání. Proto pořadatelům hodně záleželo na tom, aby koronavirus nepřeházel naplánovanou parádu. Festival v Karlových Varech své konaní letos zabalil, ten Zlínský si na svém trvá. „Jako jeden z mála velkých festivalů na světě nikdy nepřerušil svoji kontinuitu. I proto se jej pokoušíme zrealizovat,“ upozornil prezident festivalu Čestmír Vančura.
Tradice zahajovacích slavností ve Velkém kině byla od roku 2016 přemístěna do Kongresového centra či GAC, což je multikino v OC Zlaté jablko
Do síně slávy
Cenu za mimořádný přínos pro kinematografii letos dostane herečka a dabérka Eliška Balzerová. Ta patří mezi nejobsazovanější české herečky, úspěšně dabuje, zahrála si v řadě televizních seriálů a filmů, populární se stala díky legendárnímu seriálu Nemocnice na kraji města a zapsala se do paměti diváků také nezapomenutelnou rolí v komedii století S tebou mě baví svět. Je také nositelkou prestižní filmové ceny Český lev za nejlepší ženský herecký výkon ve snímku Ženy v pokušení. To je jen část bohatého výčtu filmové práce, kterou za sebou Eliška Balzerová má. Herecký výkon ve filmech a seriálech je však jen jedním z důvodů, proč se organizátoři Zlín Film Festivalu rozhodli ocenit její práci.
„Eliška Balzerová ztvárnila desítky kvalitních a rozmanitých rolí na divadle, ve filmu i v televizi, spoluzakládala a později šéfovala Divadlu na Fidlovačce. Je nám proto nesmírnou ctí, že tato elegantní dáma, která má navíc blízký vztah k našemu regionu, převezme ocenění a vstoupí tak do naší festivalové síně slávy,“ komentovala umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu Markéta Pášmová.
Současné festivalové ceny. Ovšem ještě v devadesátých letech byl Zlatý střevíček opravdu střevíček...
Eliška Balzerová se při ceremoniálu k ukončení 60. ročníku Zlín Film Festivalu stane již čtyřiadvacátým držitelem tohoto čestného ocenění. „Ze zprávy o ocenění jsem měla velkou radost. Na filmovém festivalu ve Zlíně jsem byla mnohokrát a vždycky to bylo moc příjemné. Navíc se koná v mém rodném kraji. Těším se do Zlína už teď,“ vzkázala Eliška Balzerová, která pochází z nedalekého Vsetína.
Oslava historií
A protože se jedná o 60. výročí festivalu, rozhodli se jej pořadatelé oslavit také 60 kuriozitami nebo připomenutími vzácných setkání, které se na festivalu odehrály. Vybíráme několik málo.
V roce 2004 došlo k neuvěřitelnému setkání herců ze slavné série o Vinnetouovi, protagonistů filmu Poklad na Stříbrném jezeře, Pierra Briceho a Herberta Loma. A to po více než 40 letech! Za slavným Vinnetouem přijela i početná skupina oddaných fanoušků z celé republiky.
Kinematovlak je společným projektem organizátorů festivalu a Českých drah již od roku 2004. Jedná se o železniční vůz, upravený do podoby kinosálu, jezdící po České republice. Vlak nabízí promítání pohádek a dětských filmů. Filmový festival tak může představit filmy i dětem, které nemohou přijet do Zlína. Bude kinematovlak pokračovat i letos, kdy vlaky na české železnici vstoupily do puberty a začaly se vzpírat samotným kolejím a pravidlům?
Zlínský festival je místem, kde dochází k zajímavým a někdy i dojemným setkáním. Tak jako v případě setkání Libuše Šafránkové a Andreje Chalimona, protagonistů oscarového snímku Kolja, na 47. ročníku. Rok 2007 byl pro Chalimona již druhou návštěvou zlínského festivalu. V roce 1996 uváděl ve Zlíně svůj film společně se Stellou Zázvorkovou.
Francouzské herce Michela Galabru a Jeana Lefebvreho, českému publiku známé ze série bláznivých komedií o četnících ze Saint-Tropez, čekalo na 43. ročníku vskutku originální přivítání. Přišla si pro ně policie.
|
Filmy z celého světa
„Každý z filmů, který u nás bude bojovat o Zlatý střevíček, se v České republice představí vůbec poprvé. Festivaloví diváci tak budou mít opět jedinečnou příležitost nahlédnout do dětského světa prostřednictvím filmů z Jižní Koreje, Mexika, Austrálie, Španělska, Brazílie, Norska a mnoha dalších,“ uvedla Markéta Pášmová.
Snímek z filmu Smečka, foto Bontonfilm
Vedle zahraničních filmů se do zápolení o Zlatý střevíček zapojí jediný český film, a to celovečerní hraný debut režiséra Tomáše Polenského s názvem Smečka. Na zlínském festivalu bude mít svou premiéru. Hlavní linie filmu sleduje příběh šestnáctiletého hokejového brankáře Davida, který nastupuje do nového hokejového týmu. Ten jej však nepřijímá a David se stává obětí šikany.
Zlín Film Festival je mezinárodní filmový festival, určený pro děti a mládež, který je pořádán pravidelně na přelomu května a června ve Zlíně. Letos kvůli koronaviru pak až na počátku září.
Pohled na hotel Moskva v roce 2006
První ročník se uskutečnil již v roce 1961 jako národní přehlídka československé kinematografie pro děti. V průběhu následujících desetiletí se ze zlínského festivalu stala významná mezinárodní filmová událost. Přestože v podtitulu názvu se hovoří o dětech a mládeži, festival nabízí filmový i doprovodný program všem věkovým kategoriím. V posledních letech se festivalové filmové projekce uskutečňují nejen v samotném Zlíně, ale i v řadě dalších měst České republiky. Návštěvnost zlínského festivalu má dlouhodobě vzrůstající tendenci. Od roku 2010 přesahuje návštěvnost 95 000 dětí i dospělých.
|
Vložil: Kamil Fára