Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V čele stranických předsedů je Tomio Okamura

29.08.2013
V čele stranických předsedů je Tomio Okamura

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Tomio Okamura

Nejdůvěryhodnějším předsedou politických stran a hnutí je Tomio Okamura a Vojtěch Filip, Schwarzenbergova důvěra výrazně oslabila, Karolína Peake zcela propadla. Zjištění vyplývá ze srpnového průzkumu společnosti SANEP.

Eskalující změny nálad voličů před nadcházejícími předčasnými volbami jsou patrné z aktuálního průzkumu společnosti SANEP, který monitoroval důvěryhodnost předsedů politických stran a hnutí. Z předsedů politických stran a hnutí, které mají své zástupce v Parlamentu nebo dosáhli v  průzkumech volebních preferencí v posledních dvanácti měsících společnosti SANEP dvouprocentní hranice, se největší důvěře těší předseda nového politického hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura. Ten se aktuálně těší důvěře  31,1% veřejnosti.

Hodnoty vyjádřené v pomyslném žebříčku důvěryhodnosti představují součet kladných hlasů ANO a SPÍŠE ANO. Tomio Okamura pak získal i největší podíl jednoznačné odpovědi „ANO“, která je u všech osobností zpravidla menší, než vyjádření důvěry v odpovědi „SPÍŠE ANO“.

Hodnocení důvěryhodnosti čelních představitelů sedmnácti politických stran ukazuje pozitivní či negativní příklon široké veřejnosti k jednotlivým osobnostem. Tyto výsledky důvěryhodnosti předsedů politických stran a hnutí společnosti SANEP tak nelze zaměňovat s volebními či stranickými preferencemi.

Druhým nejlépe hodnoceným stranickým předsedou je šéf KSČM Vojtěch Filip, který má aktuálně v souhrnu důvěru 30,8% dotázaných a je následován třetím nejdůvěryhodnějším předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou se ziskem 29,9% kladných hlasů. 

Právě představitelé levice v čele s Tomio Okamurou, který již u voličů zabodoval v senátních volbách v roce 2012, při nichž získal ve Zlínském volebním obvodu více jak 30 procent hlasů, a jehož rétorika má spíše blíže k levicově orientovaným voličům, je náznakem převládajících levicových nálad ve společnosti. Naopak projev zklamání z činnosti pravicových stran v čele s ODS a TOP 09 je patrný z projevu důvěry v předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga, jehož důvěra aktuálně poklesla z únorového šetření společnosti SANEP z hodnoty 41,4% na aktuálních 28,7% kladných hlasů. V případě úřadujícího předsedy ODS Martina Kuby se pak aktuálně jedná o důvěru 12,5% veřejnosti.

Lépe než úřadující předseda ODS je na tom předseda Strany zelených Martin Liška (18,8%), ale i miliardář a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který má aktuální důvěru v souhrnu 15,4% veřejnosti. Před Martinem Kubou je však i předsedkyně SUVERENITY - Blok Jany Bobošíkové s důvěrou 14,3% respondentů.

Nejméně důvěryhodnou je pak předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake, která získala pouze 2,8% kladných hlasů a předseda Strany svobodných občanů Petr Mach se ziskem 1,2% kladných hlasů.

Exkluzivní internetový on/off-line průzkum byl proveden ve dnech 23. - 26.srpna 2013 na vybrané skupině 2.715 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu více jak 220 tisíc registrovaných uživatelů 9.821 dotázaných.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL