Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V čele stranických předsedů je Tomio Okamura

29.08.2013
V čele stranických předsedů je Tomio Okamura

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Tomio Okamura

Nejdůvěryhodnějším předsedou politických stran a hnutí je Tomio Okamura a Vojtěch Filip, Schwarzenbergova důvěra výrazně oslabila, Karolína Peake zcela propadla. Zjištění vyplývá ze srpnového průzkumu společnosti SANEP.

Eskalující změny nálad voličů před nadcházejícími předčasnými volbami jsou patrné z aktuálního průzkumu společnosti SANEP, který monitoroval důvěryhodnost předsedů politických stran a hnutí. Z předsedů politických stran a hnutí, které mají své zástupce v Parlamentu nebo dosáhli v  průzkumech volebních preferencí v posledních dvanácti měsících společnosti SANEP dvouprocentní hranice, se největší důvěře těší předseda nového politického hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura. Ten se aktuálně těší důvěře  31,1% veřejnosti.

Hodnoty vyjádřené v pomyslném žebříčku důvěryhodnosti představují součet kladných hlasů ANO a SPÍŠE ANO. Tomio Okamura pak získal i největší podíl jednoznačné odpovědi „ANO“, která je u všech osobností zpravidla menší, než vyjádření důvěry v odpovědi „SPÍŠE ANO“.

Hodnocení důvěryhodnosti čelních představitelů sedmnácti politických stran ukazuje pozitivní či negativní příklon široké veřejnosti k jednotlivým osobnostem. Tyto výsledky důvěryhodnosti předsedů politických stran a hnutí společnosti SANEP tak nelze zaměňovat s volebními či stranickými preferencemi.

Druhým nejlépe hodnoceným stranickým předsedou je šéf KSČM Vojtěch Filip, který má aktuálně v souhrnu důvěru 30,8% dotázaných a je následován třetím nejdůvěryhodnějším předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou se ziskem 29,9% kladných hlasů. 

Právě představitelé levice v čele s Tomio Okamurou, který již u voličů zabodoval v senátních volbách v roce 2012, při nichž získal ve Zlínském volebním obvodu více jak 30 procent hlasů, a jehož rétorika má spíše blíže k levicově orientovaným voličům, je náznakem převládajících levicových nálad ve společnosti. Naopak projev zklamání z činnosti pravicových stran v čele s ODS a TOP 09 je patrný z projevu důvěry v předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga, jehož důvěra aktuálně poklesla z únorového šetření společnosti SANEP z hodnoty 41,4% na aktuálních 28,7% kladných hlasů. V případě úřadujícího předsedy ODS Martina Kuby se pak aktuálně jedná o důvěru 12,5% veřejnosti.

Lépe než úřadující předseda ODS je na tom předseda Strany zelených Martin Liška (18,8%), ale i miliardář a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který má aktuální důvěru v souhrnu 15,4% veřejnosti. Před Martinem Kubou je však i předsedkyně SUVERENITY - Blok Jany Bobošíkové s důvěrou 14,3% respondentů.

Nejméně důvěryhodnou je pak předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake, která získala pouze 2,8% kladných hlasů a předseda Strany svobodných občanů Petr Mach se ziskem 1,2% kladných hlasů.

Exkluzivní internetový on/off-line průzkum byl proveden ve dnech 23. - 26.srpna 2013 na vybrané skupině 2.715 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu více jak 220 tisíc registrovaných uživatelů 9.821 dotázaných.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace