Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Valašská královna má své náměstí. Proslavila nás po celém světě, teď v tom pokračuje její dcera

06.07.2020
Valašská královna má své náměstí. Proslavila nás po celém světě, teď v tom pokračuje její dcera

Foto: Město Vsetín (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Vsetín uctil slavnou rodačku

Prostor před Smetanovou prodejní galerií ve Vsetíně se změnil ve čtvrtek na Náměstí Jarmily Šulákové. A to usnesením vsetínské radnice, která tím uctila památku i odkaz nepřekonatelné zpěvačky lidových písní. Vsetínská rodačka totiž proslavila valašský folklór po celém světě a na všech obydlených kontinentech.

Slavnostního otevření prostoru, ale i odhalení pamětní desky se zúčastnil starosta Vsetína Jiří Růžička společně s hejtmanem Jiřím Čunkem. Jako čestný host byla přítomna i dcera Jarmily Šulákové, Zuzana Pavlůsková, která převzala řemeslo po mamince a zazpívala všem přítomným.

„Nápad uctít zpěvačku pojmenováním veřejného prostranství nevzešel jen od vedení města, ale také od místních obyvatel a od Obce spisovatelů. Jsme rádi, že se nám povedlo tyto výzvy vyslyšet a najít důstojný prostor k uctění památky významné vsetínské rodačky,“ řekl při této příležitosti starosta Jiří Růžička.

 

Slavnostní odhalení paměťní desky na Náměstí Jarmily Šulákové

35 let se Supraphonem

Jarmila Šuláková pracovala v místní prodejně Supraphonu plných 35 let. U toho stihla obletět celý svět a odehrát stovky koncertů. „Cítím velké zadostiučinění a mám velkou radost, že náměstí pojmenované po mamince stojí právě v těchto místech, kde jsme dlouho společně bydlely a prožily spoustu krásných chvil. Odtud také docházela maminka do práce v nedalekém obchodu s deskami Supraphon. Toto místo má pro mě velkou symboliku. Moc všem děkuji,“ vyjádřila své pocity Zuzana Pavlůsková.

 

Krajským listům.cz se moc líbí, že město Vsetín pojmenovalo po Jarmile Šulákové docela velké náměstí, navíc spojené s jejím životem. Není to běžné. Buď osobnost dostane nějaký plácek či malou uličku (jako v případě Danuše Muzikářové v Brně), anebo nic a čeká se minimáně sto let...  

Slavnostní odpoledne, které si nenechaly ujít více než tři stovky lidí, moderoval Jan Rokyta, zahrála mimo jiné i cimbálovka Mirka Urubka. Nechyběli ani členové kultovní kapely Fleret Zdeněk Hrachový a Statislav Bartošík, kteří společně ze Zuzanou Pavlůskovou zahráli několik písní.

 

Jarmila Šuláková zpívala v různých souborech již od školních let. Od roku 1952 byla sólistkou Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů (BROLN), s nímž absolvovala stovky vystoupení jak v tehdejším Československu, tak i v zahraničí (Vietnam, Čína, Mongolsko, SSSR, Korea, Kuba, Belgie, Velká Británie, Senegal, Bulharsko, Rumunsko, Japonsko, USA, Kanada, Polsko, Německo, Holandsko, Finsko, Dánsko). Působení Jarmily Šulákové v BROLN bylo ukončeno 31. října 1993, kdy rovněž končila první etapa tohoto tělesa. Kromě různých cimbálových souborů pravidelně vystupovala v letech 1995–2011 s folkrockovou skupinou Fleret. Post zpěvačky ve skupině později po mamince převzala její dcera Zuzana Pavlůsková.

Její písně vyšly na bezpočtu zvukových nosičů. Některé zpívala i se svou matkou Blaženou Šulákovou a dcerou Zuzanou Pavlůskovou. V roce 1979 jí byl udělen titul zasloužilá umělkyně, v roce 1989 národní umělkyně. Kromě toho si v roce 1955 přivezla ze Světového festivalu mládeže a studentstva bronzovou cenu, v roce 1957 stříbrnou. Jarmila Šuláková zemřela v roce 2017 ve věku 87 let. Valašská královna se jí jen neříká, ona jí opravdu byla. Neprohlásil to nikdo jiný, než sám valašský král Bolek Polívka.

 

Jekyll a Hyde

„Mamka byla jako Jekyll a Hyde,“ vzpomínala pro Aha! Zuzana Pavlůsková. „Doma působila skromně a tiše, ale v okamžiku, kdy vkročila na pódium, tak se rozjela. Jakmile mohla zpívat pro davy lidí, tak byla ve svém živlu. A právě z toho čerpala i veškerou energii,“ vysvětlila dcera Jarmily Šulákové a pokračovala: „Srovnávání se asi nikdy nezbavím, tak to holt je. Kolikrát se mi dokonce i stalo, že jsem vyšla v kroji ze šatny a mnozí si mysleli, že proti nim jde mamka. Samozřejmě mi to absolutně nevadí, ba naopak, lichotí mi to. Mamka totiž byla jedinečný člověk a jedinečná zpěvačka.“

 

Dcera Jarmily Šulákové mamince vypadla z ..., no vy víte z čeho :-)

Jak je to s tím přejmenováváním ulic a náměstí

Jsou tu určitá pravidla, která se nepřekračují. Ve městě nesmí být, logicky, dvě stejnojmenné ulice. Po jednom člověku by nemělo být ani pojmenována třeba ulice a k tomu ještě náměstí. Název ulice by neměl být hanlivý, urážlivý, výsměšný, ale také nespisovný. Na růžích nemají ustláno ani fiktivní nebo literární postavy. Od roku 1991 se ulice a náměstí nesmí pojmenovávat po politických stranách a hnutích, institucích, firmách nebo organizacích, které působily od roku 1945 nebo působí doposud. Platí i zásada, že se ulice pojmenovávají po lidech zemřelých. Po těch živých jen ve výjimečných případech. Po revoluci se dokonce změnila i gramatická pravidla psaní ulic. Už se nepíše Pod kopcem, ale musí se psát Pod Kopcem.

Nejjistější a nejobvyklejší je pojmenovávat ulice podle místních podmínek. Ulice Sadová, když je v ní sad? Jednoduché řešení. Mlýnská, když byl v ulici mlýn? Pod Kopcem, když se nad ulicí klene kopec a je velká pravděpodobnost, že tam zůstane už navěky? Proč ne. Každé přejmenování ulice s sebou ale nese i povinnou procházku všech místních po úřadech. Musí si vyměnit všechny doklady, musí předělat dokonce i všechny smlouvy. Všude musí být uvedena aktuální ulice.

 

Nic proti Komenskému či Smetanovi, ale máme mnoho skvělých herců, muzikantů či vědců, kteří by si zasloužili svou ulici rovněž. A nemusí od jejich odchodu uplynout staletí či víc. Co třeba Vladimír Menšík, František Vláčil, Jan Vyčítal, Otto Wichterle... Jsou, nebojíme se říci, desítky až stovky velkých Čechů a Češek, kteří by si svou ulici či náměstí rozhodně zasloužili, jenže městské a místní úřady jsou velmi nenápadité, až skoro zbabělé.

Kdo vede?

Deník si při výročí 100 let naší republiky spočítal, která osobnost našich dějin vede v počtu po ní pojmenovaných ulic. K žádnému překvapení nedošlo. První příčku obsadil Jan Amos Komenský s počtem 473 ulic. Vzdělání si očividně vážíme, i když ho rozhodně nevedeme podle pravidel Komenského tak, jak bychom mohli. Hned za Komenským se umístil Jan Hus s 433 ulicemi. Na třetím místě se na kladině objevil Miroslav Tyrš, zakladatel Sokola a velký obrozenec. Dalšími jsou sestupně podle počtu ulic Alois Jirásek, Karel Hynek Borovský, Bedřich Smetana, František Palacký a Jan Žižka.

Vložil: Kamil Fára