Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

„Úsvit“ Tomia Okamury i v průzkumech: Má největší důvěru voličů. Šéfa ODS předběhl dokonce i zelený Liška

28.08.2013
„Úsvit“ Tomia Okamury i v průzkumech: Má největší důvěru voličů. Šéfa ODS předběhl dokonce i zelený Liška

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Tomio Okamura

Nejdůvěryhodnějším předsedou politických stran a hnutí je Okamura a Filip, Schwarzenbergova důvěra výrazně oslabila, Karolína Peake zcela propadla… Eskalující změny nálad voličů před nadcházejícími předčasnými volbami jsou patrné z aktuálního průzkumu společnosti SANEP, který monitoroval důvěryhodnost předsedů politických stran a hnutí.

Z předsedů politických stran a hnutí, které mají své zástupce v Parlamentu nebo dosáhli v průzkumech volebních preferencí v posledních dvanácti měsících společnosti SANEP dvouprocentní hranice, se největší důvěře těší předseda nového politického hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura. Ten se aktuálně těší důvěře 31,1% veřejnosti.

Hodnoty vyjádřené v pomyslném žebříčku důvěryhodnosti představují součet kladných hlasů ANO a SPÍŠE ANO. Tomio Okamura pak získal i největší podíl jednoznačné odpovědi „ANO“, která je u všech osobností zpravidla menší, než vyjádření důvěry v odpovědi „SPÍŠE ANO“.

Na druhém místě komunista Filip

Hodnocení důvěryhodnosti čelních představitelů sedmnácti politických stran ukazuje pozitivní či negativní příklon široké veřejnosti k jednotlivým osobnostem. Tyto výsledky důvěryhodnosti předsedů politických stran a hnutí společnosti SANEP tak nelze zaměňovat s volebními či stranickými preferencemi.

Druhým nejlépe hodnoceným stranickým předsedou je šéf KSČM Vojtěch Filip, který má aktuálně v souhrnu důvěru 30,8% dotázaných a je následován třetím nejdůvěryhodnějším předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou se ziskem 29,9% kladných hlasů.

Schwarzenberg si pohoršil

Právě představitelé levice v čele s Tomio Okamurou, který již u voličů zabodoval v senátních volbách v roce 2012, při nichž získal ve Zlínském volebním obvodu více jak 30 procent hlasů, a jehož rétorika má spíše blíže k levicově orientovaným voličům, je náznakem převládajících levicových nálad ve společnosti. Naopak projev zklamání z činnosti pravicových stran v čele s ODS a TOP 09 je patrný z projevu důvěry v předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga, jehož důvěra aktuálně poklesla z únorového šetření společnosti SANEP z hodnoty 41,4% na aktuálních 28,7% kladných hlasů. V případě úřadujícího předsedy ODS Martina Kuby se pak aktuálně jedná o důvěru 12,5% veřejnosti.

Lépe než úřadující předseda ODS je na tom předseda Strany zelených Martin Liška (18,8%), ale i miliardář a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který má aktuální důvěru v souhrnu 15,4% veřejnosti. Před Martinem Kubou je však i předsedkyně SUVERENITY - Blok Jany Bobošíkové s důvěrou 14,3% respondentů.

Na chvostu zůstala Peake

Nejméně důvěryhodnou je pak předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake, která získala pouze 2,8% kladných hlasů a předseda Strany svobodných občanů Petr Mach se ziskem 1,2% kladných hlasů.

Exkluzivní internetový on/off-line průzkum byl proveden ve dnech 23. - 26. srpna 2013 na vybrané skupině 2.715 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu více jak 220 tisíc registrovaných uživatelů 9.821 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +1,5 %. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou. Na graf se podívejte do fotogalerie.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Galerie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace