Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sochy? Ve Zlíně možná bude mít svou sochu policejní botička a zlomená noha. Ve hře jsou i jarní cibuloviny

11.06.2020
Sochy? Ve Zlíně možná bude mít svou sochu policejní botička a zlomená noha. Ve hře jsou i jarní cibuloviny

Foto: Tvoříme Zlín 2020 (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Před zlínským divadlem, jen tak jakoby odložená... botička vyvedená v bronzu

Tak ve Zlíně se rozhoupali k moc pěknému zvyku. Nastartovali takzvaný participativní rozpočet. Co si pod tím představit? Město dá možnost obyvatelům spolurozhodovat o části svého rozpočtu. Lidé tak mohou sami navrhovat, co s penězi města udělat. A následně o návrzích hlasovat. Právě k tomu už poněkolikáté došlo ve Zlíně.

Letos nadhodil Zlín sumu pěti milionů. Návrhů se sešlo všehovšudy 34. Přičemž svůj návrh měl možnost představit každý obyvatel Zlína od 15 let. Své k tomu mohli říct i přespolní, kteří ve Zlíně pobývají. To se týkalo převážně studentů studujících na místních vysokých školách. Nyní jsou zastupitele ve fázi, kdy musí spočítat, jestli jsou návrhy proveditelné jak z technického, tak i z finančního hlediska. A předhodili už teď k posouzení pár vlaštovek. Jedna z nich je obzvláště vypečená.

 

Zlín nabídl svým obyvatelům, aby se podíleli svými nápady na rozpočtu, foto Facebook / město Zlín

Květiny pro město

Většina návrhů se dotýkala praktických zlepšení. Opravy chodníků, nové hřiště pro děti, rekonstrukce hřiště pro děti, které vzniklo někde v rozmezí mezi životem Kopčema a upálením Jana Husa, rozšíření parkovacích míst. Ale některé měli i trochu jiskry navíc. Osázení univerzitního parku jarními cibulovinami, aby se s koncem zimy rozsvítil barvami květin? Aby se tak park stal ne pouze mezičlánkem v cestě do práce nebo z práce, ale aby nutil k posezení, k radosti z pohledu na rašící přírodu. Proč ne?

 

Koberec jarních květin v univerzitním parku přijde na cca 200 tisíc

Zhubni

Nebo návrh, jak nenásilně lidi nutit k trochu zdravějšímu stylu života, kdy u každých schodů budou motivační nápisy a nálepky, které člověku vysvětlí, proč je lepší použít schody než eskalátor nebo výtah. Podle navrhovatelky nápadu tak například v Lisabonu podobné opatření zvedlo používání schodů o 29 %. A jak známo, schody nemají odbory, tudíž nehrozí žádné protesty. Navíc se se zavedením takového opatření ušetří elektřina. Ohleduplné k vlastnímu zdraví, ohleduplné k životnímu prostředí. Výborná kombinace.

 

Bottwaldov, aneb obujme Zlín!

Jeden z návrhů byl natolik vtipný, že si jej dovolíme předložit celý a přesně tak, jak jej jeho autor, Filip Kotopulos, sepsal. Počtěte si. Kdyby takový projekt dostal zelenou, rozhodně by stálo o to víc se do Zlína vydat. Dejme slovo samotnému autorovi:

Na počátku byla bota.

Rozmístění bronzových sošek bot po celém městě pro radost, zábavu a kulturní obohacení.

Studentská křuska u Baťovy univerzity

Každý obuvník má svůj sen, jak se svou botou dobude svět. Tomáš Baťa byl jedním, jenž nehodil boty do žita a začal si v Bottwaldově plnit svůj sen o botách pro každého. I my máme sen o tom, jak se svou botou dobudeme Zlín.

Našim cílem je ze Zlína udělat takovou malou botanickou zahradu pomocí malých bronzových sošek bot rozesetých různě po celém městě podle místního/profesního zaměření (polobotka před divadlem, balerína před KUC, papuč u domova důchodců, sádrová dlaha v areálu nemocnice, botička před budovou městské policie atd.).

A potápěčská ploutev u bazénu... Jen si to musíte představit v bronzu

Naše botovize však nezůstává jen u sošek. V rámci projektu by mohl být zpracovaný i edukační webový portál s užitečnými informacemi, k čemu jednotlivé boty odkazují. Zároveň by webotovky obsahovaly i interaktivní mapu, která by návštěvníky provedla městem. Mohla by být vydávána brožurka, podle které by nejen děti mohly boty ´lovit´. 

K realizaci projektu však nebude stačit kdejaký botostroj, proto bychom se nebáli oslovit Univerzitu Tomáše Boti, konkrétně Fakultu multimediálních komunikací, kde by studenti oborů, jako je design obuvi, či průmyslový design, mohli navrhnout podobu jednotlivých bot a ve spolupráci se studenty Vyšší odborné školy umění následně tyto boty realizovat. 

U horolezecké stěny pak...

Kreativitě se meze nekladou a našlápnuto máme dobrým směrem. Pojďme tedy vykročit do budoucnosti tou správnou botou! Vždyť i Halina Pawlowská říká: „Nejlepší způsob, jak zapomenout na všechny strasti, je vzít si malé boty.“

 

Jen tak dál

Participativní rozpočet je prima projekt a Zlín by měla následovat všechna města i obce, co jich jen v republice máme. Protože dát lidem hlas v tom, co se bude dít, může donést i netradiční pohled na celou věc a zároveň nekonvenční řešení pro mnohé problémy. Samozřejmě, nejspíš vyhrají návrhy praktické, jako jsou opravy hřišť a chodníků. Ale tam přesně by měla být role města i bez pohlavků od obyvatel. Chodníky i hřiště mají být v pořádku bez křiku místních. Participativní rozpočet má být výhní nečekaných a kreativních nápadů, jak město zatraktivnit. Ne jak ho udržovat v chodu. Od toho by měl městu sloužit nějaký technický pracovník a jeho četa. Všechny návrhy pro zlepšení Zlína jsou ZDE. Některé stojí za to.

Vložil: Kamil Fára