Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak zmást nesnesitelně šťouravé památkáře, co zakazují solární panely? V Uherském Hradišti nově nabízí fotovoltaickou střešní tašku

24.05.2020
Jak zmást nesnesitelně šťouravé památkáře, co zakazují solární panely? V Uherském Hradišti nově nabízí fotovoltaickou střešní tašku

Foto: Czech Energy Team (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Od běžné tašky k nerozeznání, že?

V ČR vypukl konečně solární boom, ale ten správný, pro lidi, ne snadný vejvar pro ´solární barony´. Pozdě, ale přece. A právě v tento okamžik na český trh vstoupil unikátní produkt v solárních instalacích – fotovoltaická taška Hanergy HanTile, jejímž výhradním dodavatelem pro ČR a Slovensko je firma Czech Energy Team z Uherského Hradiště.

Tahle taška byla původně černá, nyní je ale i k mání v barvě červené, a dokonce ve verzi, která je k nerozeznání od betonové tašky, jak nám prozradil Bronislav Grubl, který s firmou spolupracuje. A dodal, že na první střeše, osazené jejich (černými) taškami, která leží v Táboře hned za hradbami, to památkáři skousli, byť pyskovali o ´nevhodné´ černé barvě. Protože je ale nově k dispozici již červená, nemusíte se o tom památkářům vůbec zmiňovat. Tedy, ne že bychom vás naváděli.

 

První dům v ČR, který má na střeše fotovoltaické tašky Hanergy HanTile, je v jihočeském Táboře. Poznáte ho podle toho, že na rozdíl od těch okolo jsou tašky černé. Ale nemusí být, nyní jsou k mání už i červené.

Elon Musk a jeho Tesla

Doba, která přála solárním baronům, je snad za námi. A teď přichází ten pravý rej ekologie, který dává smysl. Osazování střech rodinných domů a firem fotovoltaikou. Jenže kdo by chtěl na střeše nevzhledný fotovoltaický panel, že. Složitá instalace, vzhled nic moc a životnost také nijak závratná. A tak přišla fotovoltaická střešní taška. S první takovou přišel Elon Musk pod ikonickou značkou Tesla. Mít střechu Tesla? Kdo by po tom netoužil. Ale tady si můžeme nechat zajít chuť. Elon Musk sotva stíhá dodávat své fotovoltaické tašky pro trh v USA. Navíc všechno dělá na klíč, jednotlivé tašky si přes Amazon (ani jiné mamutí e-shopy) prostě objednat nemůžeme. Možná časem. Za pár let. Ale čekat? Proč? Máme tu náhradu. A možná ještě kvalitnější.

Čína v Uherském Hradišti

V Uherském Hradišti sídlí společnost Czech Energy Team, která se stala výhradním distributorem fotovoltaických tašek Hanergy HanTile, původem z Číny. V Číně se vývoji fotovoltaické střešní tašky věnuje už deset let nadnárodní společnost Hanergy. A došla k překvapivým výsledkům. Slibovaná životnost tašek 40 let, vzhled jako obyčejná taška v černé nebo cihlové barvě, metr čtvereční střechy vyrobí zhruba 110 kWh elektřiny ročně, váha je nižší než u tradiční pálené nebo betonové tašky, nosnost ovšem daleko vyšší, při testech se po taškách projel automobil, s taškami to ani nehnulo.

 

Firma Czech Energy Team představila v únoru na veletrhu Střechy Praha fotovoltaickou tašku i v červené barvě

Při rozměrech 71 x 50 centimetrů, tloušťce 4,1 milimetry a váze 10 kilogramů je zatížení na metr čtvereční 34,5 kilogramu. To je o 9 kilogramů méně než u klasické betonové tašky a o 4 kilogramy méně než u tašky pálené.

„Střešní solární taška nadnárodní společnosti Hanergy je světovou novinkou v oblasti výroby elektřiny ze slunce. Její výhoda je i v tom, že již není nutné dávat na střechu klasickou tašku a na ni montovat fotovoltaické panely, máte přímo tašku, která vyrábí elektřinu. Nezanedbatelný je také její estetický efekt, na střeše vypadá jako běžná taška,“ říká výkonný ředitel firmy Czech Energy Team Vlastimil Huňka.

Cena, ach ta cena

Cena běžné střešní tašky na metr čtvereční se pohybuje kolem 500,- Kč. Cena fotovoltaických tašek Hanergy HanTile se pohybuje kolem 5000,- Kč na metr čtvereční. Náklady na pořízení se po započtení hodnoty vyrobené elektřiny vrátí zhruba za 10 let. Jde o jedinou střešní tašku, která se sama zaplatí, jak propaguje výrobek samotná firma.

 

Montáž fotovoltaických tašek je jednoduchá a rychlá. Firma je namontuje za jeden den

Němci jedou

Na podobném principu jede německá společnost SolteQ, pro kterou je u nás výhradním dovozcem firma T-Power. Tyto tašky vyrábí nejen elektřinu, ale také teplo. Přitom jedou na energetický akumulátor, který také střádá energii pro dobu, kdy nesvítí slunce. Jejich výhodou zároveň je, že pro výrobu elektřiny nepotřebují přímý sluneční svit. I financování mají Němci pořešené lépe než my. Na instalaci takového střešního systému nabízejí zvýhodněný leasing nebo nabídku splátek nové střechy ve výši 49 euro měsíčně. To je prakticky za pakatel. U nás lze žádat jen o dotaci Nová zelená úsporám a doplnit to půjčkou u komerční banky.

Zájem by byl, a ne malý

Zájem o fotovoltaiku na střeše prudce roste. „Počet zájemců o nové FVE na střechách rodinných domů i firem stoupá i po vyhlášení nouzového stavu. Meziročně stoupl počet žádostí o nové FVE v programu Nová zelená úsporám v 1. kvartálu o 31 %. Také zájem firem přesáhl původní alokaci dotací ve výši 500 milionů v programu OP PIK. Vítáme podporu MPO, které i v době koronakrize navýšilo alokaci pro další zájemce z řad firem o nové FVE,“ řekl Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky, jehož členové v Česku staví většinu nových solárních elektráren.

 

Vyjde to desetkrát dráž, než běžná taška. Ale vyrábí elektřinu...

Lidé chtějí hlavně ušetřit, ale zároveň hledají i jistou formu soběstačnosti. Neustále se mluví o zvyšování cen za energie, fotovoltaika je jednou z prvních logických cest, kudy se vydají, když chtějí ušetřit. I proto vznikají také nové projekty bez napojení na dotace, kde je návratnost do deseti let. Ale tady je potřeba dobře vybírat v nabídce. Některé fotovoltaické systémy slibují životnost jen 15 let.

„Trvalý zájem o tyto elektrárny z řad domácností i firem potvrzuje stále přibývající počet žádostí o nové dotace ze strany Ministerstva životního prostředí a Ministerstva průmyslu a obchodu i v době pandemické krize. Dobře nastavený systém podpory pro nové FVE a bateriové systémy je obzvláště nyní přínosem pro branži, ale také pro naši ekonomiku,“ řekl Aleš Hradecký.

Plány

„Naším cílem je dosáhnout rozvoje fotovoltaiky na úrovni alespoň 270 až 300 MW ročně v Česku. Je zde obrovský potenciál ve střechách. I jen opatrný, střední scénář rozvoje fotovoltaiky, připravený Komorou obnovitelných zdrojů energie, předpokládá instalace nejméně 4 GW. Další možnosti představují brownfieldy, neúrodná půda nebo prostory kolem silničních či železničních koridorů. Kombinace FVE spolu s elektromobilitou nabízí obrovský potenciál pro další rozvoj solární energetiky. Je dobře, že takové instalace již u nás vznikají,“ dodává Hradecký.

 

Co říkáte, není čas na výměnu obyčejných střešních tašek za ty fotovoltaické?

Kopanec do lidí

Česká legislativa v případě podpory fotovoltaiky trochu kulhá (na obě nohy). V ostatních zemích EU se používá součtové měření. U nás se používá fázové. Což s sebou nese tu skutečnost, že tuzemští zákazníci jsou nuceni investovat často do méně efektivních a dražších asymetrických střídačů, aby se se záludnostmi fázového měření vypořádali. A právě to hraje do karet pouze distributorům a obchodníkům s elektřinou. Nikoliv koncovým zákazníkům. Pro ty je to přítěž. Za systémem stojí požadavky našich distributorů, kterým zákonodárci dopřáli sluchu.

„Tento požadavek distribučních společností představuje značnou nevýhodu pro malovýrobce solární energie z fotovoltaik. Pokud se tato diskriminační situace nezmění, pak celou záležitost hodláme řešit formou stížnosti k Evropské komisi, která výrobu solární energie podporuje v rámci nedávno přijaté směrnice na podporu OZE (tzv. Zimní energetický balíček - pozn. red.),“ zdůraznil Aleš Hradecký.

Jak se k fotovoltaice staví památkáři? Co vše potřebujete kromě tašek, aby vaše střecha vyráběla elektřinu? To si přečtete příště.

Vložil: Kamil Fára