Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prase z Lán, prase z Osvětiman a prase z ministerstva. Komentář Štěpána Chába

komentář 22.04.2020
Prase z Lán, prase z Osvětiman a prase z ministerstva. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Kancléř prezidenta Vratislav Mynář... za ním bezejmenný hradní pikolík

Tak nám picli prase v Osvětimanech, které po chvilce hledání najdeme na mapě ve Zlínském kraji, prase pocházelo z dobrého rodu a kvůli karanténě i hlady. Vratislav Mynář, majitel prasete, tohoto času kancléř prezidenta, uvedl, že za všechno může jeho bývalý švagr, který udal tchána za spoluúčast na picnutí pašíka. „Nebylo to v restauraci, ale ve stanu na trávě v místě, kde mám trvalé bydliště. Nebyli tam kamarádi, ale příbuzní, nejbližší spolupracovníci a řezník,“ uvedl Mynář.

A hlavně, olizoval se dále Mynář, nebyly to žádné hody, jen rozporcování vepře a jeho naložení do mrazáku. Pivo neteklo proudem, ale vše probíhalo jako v Babišově závodu na uzeniny. Rychle, bezkontaktně a jenom do píchaček, dalo by se dodat.

Bez iluzí

Přiznávám, že jsem dokonale přišel o iluze. K pašíkově porážce se vyjádřil i prezident Zeman. Vedle doporučení, abychom nechali hranice zavřené ještě jeden rok (což podle vyjádření Světové zdravotnické organizace dává dokonalý smysl, protože vrchol pandemie je prý teprve před námi), pravil, že prasátko mělo hlad (k čemuž se Světová zdravotnická organizace nevyjádřila, zatím). Informace se hned chytil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a dal podnět hygieně, aby si na Mynářovu zapřenou trachtaci posvítila a vyvodila z toho důsledky. Součástí komplotu bude prý i policie, která má případ zahubení hladového vepře prošetřit.

Otázka za milion

Podle deníku Mf DNES Mynář v roce 2017 vlastnil 125 pozemků, akcie firem Unipetrol a Pražská teplárenská, zhruba 13,5 milionu korun na bankovním účtu, přičemž 60 milionů půjčil svým firmám. A tak mě tak napadá, ve stínu výše uvedených informací, jak to, že měl Mynářův pašík hlad? To mu pan kancléř nemohl koupit ze svého nezanedbatelného majetku trochu šlichty na přilepšenou? Vždyť je to nelidské, mučit zvíře hlady. Jak k tomu takový pašík přijde, že mu náš mocný a vlivný milionář nekoupí nějaké to pašíkovské papání?

Ale možná je to všechno jinak

Možná je pan Mynář kvůli karanténě a své věrné službě státu na huntě. Třeba všechno rozfofroval, aby nám tady bylo všem lépe. Například jeho husarský kousek s dopisem z čínské ambasády adresovaným předsedovi senátu Jaroslavu Kuberovi, jak uvedly a označily Mynáře za původce diplomatické zdroje blízké serveru Aktuálně.cz, za ten by se nemusel stydět ani Frank Costello, mezi svými bratry z mafie známý také jako ‘The Prime Minister‘. Holt, tahání za nitky, to je záliba mocných a bohatých. Co je někomu do nějakého vyhladovělého pašíka.

Ale uchránil nás tím kancléř prezidenta nejspíš před hněvem čínského draka. A dobře udělal. Škoda, že mu do toho Jaroslav Kubera hodil vidle a umřel. Takhle to všechno vyteklo z interních kanálů na povrch a ten náš český don Costello má prostě další vroubek. Stejně jako vroubek s vyhladovělým čuníkem. Po akci s dopisem teď konečně chápeme čínského draka jako dobroděje, který je láska sama, a který se nemíchá suverénním státům do jejich politiky. A stejně tak můžeme chápat nově i Vratislava Mynáře jako dona Costella naší politiky a podsvětí. Mám rád, když se kanály vylijí. Ale doba, kdy milionáři nemají na vykrmení vlastních čuňat, ta mě děsí. Co pak budeme dělat my, kteří ani nemáme vlastní čuněcí chov?

Tento text není proti Miloši Zemanovi, jen se udivuji nad tím, že se Zeman obklopil tak nekulturně vypadajícími existencemi, které si ani na tu honoraci hrát neumí, ale prostě se chovají... jako burani z podsvětí. Trochu tím Zeman podrývá svou jinak ukázkovou prezidentskou funkci, řekl bych.

 

Vložil: Štěpán Cháb