Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Policii pod nosem zmizelo šest tisíc samopalů, vzor 58. V okolí ´slavných´ Vrbětic se chodilo do lesa ne na houby, ale na zbraně

26.03.2020
Policii pod nosem zmizelo šest tisíc samopalů, vzor 58. V okolí ´slavných´ Vrbětic se chodilo do lesa ne na houby, ale na zbraně

Foto: Policie ČR (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Muničák vybouchl poprvé před šesti lety a od té doby se v okolí hledají zbytky zbraní a munice. Jak se dále dočtete, nehledá zdaleka jenom policie

FOTO Letos skončí zásah integrovaného záchranného systému ve Vrběticích. Konec je naplánovaný na polovinu roku. Co tam dělal? V roce 2014 ve Vrběticích vybuchly muniční sklady. Výbuch rozmetal po okolí na deset tisíc samopalů vzor 58. Celou oblast uzavřela policie a hlídkovala, aby si lidé nechodili do vrbětické louky jako do army shopu. Výsledek? Ztratilo se na šest tisíc samopalů. Ztratily se i pistole nebo raketomety. Ztratily se i náboje nebo bodáky k samopalům. A policie krčí rameny.

Celých šest let členové integrovaného záchranného sboru sbírali po loukách rozmetané zbraně a jejich části po okolí skladu. Krajská policie pro Zlínský kraj nyní vyzvala majitele, společnost Imex Group, aby si zbraně přišla vyzvednout. A to po důkladném konečném průzkumu pyrotechnického týmu na území. Společnost Imex Group si zbraně převzít odmítla.

 

Krajina po válce?

Torzo jedné pistole z původní stovky…

„Byli jsme informováni, že si máme převzít nalezené zbraně a munici. Jednalo se však asi o jednu třetinu z původních 10 tisíc samopalů vz.58, něco málo přes polovinu z přibližně tisícovky kulometů, torzo jedné pistole z původní stovky a méně než pět procent z uskladněné téměř tisícovky ručních raketometů,“ uvedl pro Deník právní zástupce společnosti Imex Group Radek Ondruš.

 

Sklad č. 16 obsahoval 50 tun munice, která byla po výbuchu 16. října 2014 odhozena do vzdálenosti až 800 metrů. Při výbuchu byli zabiti dva zaměstnanci společnosti Imex Group, která si sklad pronajímala od státního podniku Vojenský technický ústav. Muniční sklad nebyl zanesen do krizového plánu Zlínského kraje, zasahující hasiči tak neměli tušení, k jakému typu požáru vyjíždějí, což je vystavilo zbytečnému riziku. Bezprostředně po výbuchu bylo z areálu muničního skladu evakuováno sto lidí. Evakuováni byli též obyvatelé přilehlé obce Vlachovice, stejně jako žáci ze základní školy a učni ze SOŠ Slavičín. 23. října zahájila policie evakuaci 375 obyvatel z obcí Lipová, Vlachovic a průmyslového areálu u města Slavičín.

 

Nechceme své zbraně

Proč si společnosti Imex Group odmítla převzít nalezené zbraně? Důvod je logický. Pokud se ztratí na šest tisíc samopalů (mimo jiného), jakou může mít majitel jistotu, že ukradenými samopaly nebyl, nebo nebude spáchán trestný čin? Nemůže mít jistotu žádnou. „Rozmetané zbraně byly výbuchy poškozeny. Přesto mohou být střelbyschopné a nelze předpokládat jinou možnost, než jejich nelegální použití pro trestnou činnost,“ vyjádřil obavy za společnost Imex Group advokát Ondruš.

 

Ostře hlídaná ´oblast 51´ v okolí Vrbětic?

Houbaři z Vrbětic

Hned po výbuchu se do oblasti začali vypravovat ‘houbaři‘, kteří namísto hřibů hledali zatoulané zbraně. Pět takových výtečníků policie chytila při činu. Všichni si od soudu odnesli podmínky od 10 do 48 měsíců. Tresty odsouzení do žaláře nepadly. Soudce Pavel Houdek k tomu podotkl: „Dalo se tam chodit jak do lesa na houby a brát samopaly. Nezásobovali nějakou ozbrojenou skupinu. Mohli toho vzít daleko více.“ Soud vyloučil, že by pět odsouzených mělo styky s podsvětím, nebo že by v jejich případě docházelo k přeprodeji zbraní.

 

Tento úlovek vynesl ´houbařům´ podmínku

Ale právě proces s ‘houbaři‘ vyvolal pochybnosti o adekvátním dohledu nad oblastí. Pokud mohl do oblasti vstoupit ‘houbař‘, mohl tam tedy vstoupit kdokoliv. „Z výpovědí pachatelů v rámci řízení před soudem tak byly nastoleny závažné pochybnosti o důkladnosti ostrahy a následné asanace daného území,“ řekl advokát Imex Group Radek Ondruš a dodal, že je velmi nepravděpodobné, že by se zbraně mohly dostat do zahraničí do konfliktních zemí. Už prý jen proto, že zbraně byly ohořelé, poškozené, případně bez náhradních součástí. O takové zbraně by tak nebyl v konfliktních zemích zájem. Krom jiného, zmínil ještě Ondruš, tajné zpravodajské služby ČR by na takové obchody přišly.

 

3. prosince 2014, došlo ve skladu číslo 12 k dalšímu výbuchu munice. Sklad, který obsahoval 13 tun výbušnin, je vzdálen 1 200 metrů od epicentra původního výbuchu. Evakuováno bylo 430 obyvatel okolních obcí. Podle vyjádření právního zástupce Imex Group byla v objektu uskladněna dělostřelecká munice a samopaly. Sklad podle jeho názoru nemohl samovolně explodovat.

 

Epicentrum jeden kilometr

Podle vyjádření společnosti Imex Group se zbraně po výbuchu mohly rozletět maximálně v okruhu jednoho kilometru. „Pokud bereme v úvahu poloměr dopadu, zmrzlou půdu v okolí místa výbuchu, pak se zbraně mohou nacházet v okruhu nejvýše kilometru od epicentra výbuchu. Jestliže byl skutečně proveden detailní průzkum a asanace, pak podle počtu nalezených hlavní bude možno odhadnout, aspoň zhruba, co bylo zničeno a co mohlo být ukradeno,“ řekl Radek Ondruš. Přičemž poznamenal, že ať byl výbuch jakékoliv intenzity, nemohl zbraně ‘vypařit‘. Zůstaly by alespoň části zbraní, z kterých by se dalo spočítat, kolik zbraní chybí.

 

Další ´houbařský´ snímek. Člověka napadá, kolik je v zemi šikovných ´zlatých českých pacinek´, které si právě ve svých domácích dílničkách opravují samopaly, kulomety a další užitečné nástroje...

A policie?

Krajská policie se ústy své mluvčí vyjádřila následovně: „(Policie) také nebude komentovat subjektivní názory zúčastněných stran a jejich pohledy bez objektivní znalosti věci. Rovněž nebude komentovat potenciální závěry, polopravdy a fámy, které se k výbuchům v průběhu bezpečnostního opatření objevují.“ Co k tomu dodat? Snad jen slova Jaromíra Tkadlečka, velitele celé operace, který k ostraze oblasti v roce 2017 řekl: „Jsem toho názoru, že s tím, co máme k dispozici, jsme udělali vše. Zabezpečit třináctikilometrový prostor je virtuální realita. Jsem odpovědný za vše. Pokud má někdo pocit, že jsem něco zanedbal, nechť koná.“ Dost neuvěřitelné, nemyslíte?

Vložil: Kamil Fára