Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Antibakteriální gel s akademickým titulem… Kvůli koronaviru dezinfekci v obchodech nenajdete. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně si dělá vlastní

19.03.2020
Antibakteriální gel s akademickým titulem… Kvůli koronaviru dezinfekci v obchodech nenajdete. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně si dělá vlastní

Foto: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: ČR se vrací ke starému dobrému Udělej / urob si sám. Pamětníci vědí, že za komančů byl tento časopis velmi populární...

Vyprodané respirátory i dezinfekční gely. Taková je současná situace na trhu kvůli riziku nákazy novým koronavirem. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně má vlastní know-how, které jí umožňuje tyto gely vyrábět. Díky Centru transferu technologií se tak děje v tzv. čistých prostorech. Bez problémů jsou tady schopni vyrobit téměř 500 litrů gelu denně, pro potřeby studentů, zaměstnanců i návštěvníků univerzity na všech fakultách, ale například i v univerzitní menze či mateřské školce Qočna. Také je darovala – seniorům i mateřince. Můžeme je napodobit? Rozhodně, antibakteriální gel lze vyrobit i doma, čtěte.

„Velké firmy gely nemají a dle posledních zjištění ho nebudou mít nejméně do konce března. Rozhodli jsme se proto, že univerzita bude gel vyrábět pro vlastní potřeby sama. Gel tak bude k dispozici studentům, zaměstnancům i návštěvníkům univerzity na všech fakultách, ale také například v univerzitní menze či mateřské školce Qočna. V rámci hygienických opatření tak vlastními kapacitami zabezpečíme Univerzitu Tomáše Bati jako celek,“ řekl rektor univerzity Vladimír Sedlařík. A dodal, že antibakteriální gel mají již od roku 2014 řádně zaregistrovaný na ministerstvu zdravotnictví a dle zákona uvedený na trh. „Know –how k němu jsme sami vyvinuli,“ sdělil rektor.

 

Rektor s krabicí vlastnoručně vyrobených gelů

Hlavní je… špiritus

Hlavní složkou rychle působícího antibakteriálního gelu je líh. Dále je v něm obsaženo malé množství demineralizované vody, látka, způsobující gelovou konzistenci výrobku, konzervant a glycerin, který zabraňuje vysoušení pokožky. Účinnost přípravku je prý téměř stoprocentní. „Spolehlivě ničí bakterie, viry i plísně a je možné jej používat pro běžnou dezinfekci rukou i k profesionálním účelům ve zdravotnictví,“ doplnil Ing. Tomáš Sáha s tím, že výroba jedné várky v přístroji zvaném homogenizátor trvá asi tři hodiny a výsledkem je cca 120 l gelu. Univerzita rovněž úzce spolupracuje s externí společností, která projevila zájem o know-how na výrobu antibakteriálního gelu. „Na základě licenční smlouvy jí byla poskytnuta práva na jeho výrobu. Nyní jej s úspěchem dodává na trh konečným zákazníkům,” zakončil rektor. No jo, jenže co my, obyčejní lidé, kteří na Univerzitu Tomáše Bati nezamíříme, jak je rok dlouhý?

 

Rektor univerzity prof. Vladimír Sedlařík předal dezinfekci do rukou zástupců zlínského Domova pro seniory Burešov, Českému červenému kříži i Krajské hygienické stanici ve Zlíně

Snadná pomoc

Rádi se přeci honosíme slovy – zlaté české ručičky. Co nejde koupit, to si člověk prostě vyrobí sám. Naučil nás to, mimo jiné, i minulý režim, kdy bylo nesmírně obtížné sehnat řemeslníka, člověk se tak musel stát domácím kutilem, ať chtěl, nebo ne. A doba si žádá, abychom se stali malými chemiky s velkými schopnostmi, kteří si umí a zvládnou umíchat vlastní dezinfekční přípravek.

 

Co je potřeba k výrobě dezinfekčního gelu?

  • 833,3 ml Izopropanolu nebo 96 % kosmetického lihu (seženete v drogerii)
  • 14, 5 ml Glycerolu (k dostání na internetu)
  • 41,7 ml 3 % Peroxidu vodíku (v lékárně)
  • 110,5 ml destilované nebo převařené vody, v případě Izopropanolu 192, 3 ml vody

 

Jak na to?

Izopropanol nebo 96 % kosmetický líh nalijete do petlahve, přilijete peroxid vodíku a glycerol, dolijete do jednoho litru vodou a uzavřete víčko. Poté směs řádně promícháte. Výsledný produkt rozlijete do menších lahviček a pečlivě uzavřete. Mise malého chemika je splněna, máte dezinfekční přípravek.

 

Obchodníci napříč republikou hlásí vyprodané zásoby dezinfekčních gelů na ruce. „Zájem o toto zboží se zvýšil v řádech stovek procent. Evidujeme ho napříč celou republikou. Aktuálně dochází u některých produktů k výpadku,“ uvedl pro Lidovky.cz mluvčí společnosti DM drogerie Jiří Peroutka. Podobné zkušenosti jsou hlášené od všech firem i lékáren. Naskladnění do konce března. Ale my potřebuje zboží teď. No, tak si ho umícháme třeba v druhé variantě.

 

A další recept?

  • 50 ml lékárenského lihu
  • 20 ml vody
  • 10 kapek esenciálního oleje
  • 10 ml glycerinu
  • 5 g urey neboli močoviny
  • 1 g xanthanové gumy

 

Postup:

Připravte si 50 ml lékárenského lihu, 20 ml vody a deset kapek vybraných éterických olejů. Vše smíchejte a naplňte do lahvičky s rozprašovačem. Pro lepší konzistenci a ošetření pokožky můžete přidat 10 ml glycerinu (seženete v lékárně). Pokročilejší výrobci domácí kosmetiky si dokážou výsledný produkt je vylepšit. Do směsi se hodí urea, napomáhá hydrataci pokožky vysušované alkoholem. Přibližně 5 g (1 lžičku) urey rozmělněte na jemný prášek a rozpusťte v roztoku. Pokud vám více vyhovuje gelovitá konzistence hotového výrobku, získáte jí přidáním xanthanové gumy. Přibližně jeden gram xanthanové gumy přidejte do roztoku vody a alkoholu zahřátém asi na 50 °C, po vychladnutí směs ztuhne do gelovité konzistence.

 

„Řádné mytí rukou teplou vodou a mýdlem je základ. Dojde tím k odstranění větší části virů. Dezinfekce na ruce je účinnější, ale rozhodně je lepší si umýt ruce vodou a mýdlem než se stresovat, že nemám gel,“ řekla serveru Lidovky.cz ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová.

„Správně prováděné hygienické mytí nebo dezinfekce rukou zabrání přenosu infekcí. Podívejte se, jakým způsobem si myjete ruce a jak si myjí ruce lidé kolem vás. Stačí 20 vteřin, které věnujete svému zdraví, když je věnujete čistotě svých rukou," řekl MUDr. Aleš Chrdle, primář infekčního oddělení nemocnice České Budějovice. Instruktážní video o mytí rukou vede právě doktor Chrdle.

Vložil: Kamil Fára