Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česká televize? Jsem prý Brouk pytlík, nebo populista, což je hovadství! Rozčiluje se Okamura

18.08.2013
Česká televize? Jsem prý Brouk pytlík, nebo populista, což je hovadství! Rozčiluje se Okamura

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Tomio Okamura

ROZHOVOR Hnutí Úsvit přímé demokracie senátora Tomia Okamury se na plné obrátky chystá na předčasné volby. Senátor však nevěří, že se politici shodnou na jejich co nejrychlejším vypsání. Okamura pro ParlamentníListy.cz mluví tom, že Miroslavu Kalouskovi nevyjde jeho předvolební kampaň, ale i o „hovadství" některých moderátorů České televize.

Jak hodnotíte poslední dohady okolo předčasných voleb? Je patrné, že u mnohých politiků se původní nadšení rozleželo v hlavě… Věříte, že volby v říjnu budou?

To je opravdu ve hvězdách - spíš bych si tipnul na poslední možný termín, tj. na listopad - ochota se rozpustit ve sněmovně nikdy nebyla vysoká a teď ještě klesá.

TOP 09 už prohlašuje, že volby budou referendem o prezidentu Zemanovi a jeho krocích. Nebojíte se, že díky tomu řada voličů zapomene na sociální a ekonomické otázky, za jejichž řešení byla ve vládě TOP 09 tvrdě kritizována?

No, je to zbožné Kalouskovo přání. Myslím, že to nevyjde. Tématem těchto voleb bude politická krize - neschopnost stávajícího systému, který nejenže není funkční, ale je sám zdrojem a důvodem korupce, ekonomických a politických krizí. A tématem bude také samozřejmě spravedlnost a vláda práva. V momentě, kdy se tady dovoláme spravedlnosti, zpomalí se rozkrádání, a tak máme vykročeno i k řešení ekonomických problémů.

Když se ještě jednou otázkou vrátíme k hlasování o důvěře vládě Jiřího Rusnoka, jak pohlížíte na poslance Tomáše Úlehlu a Jana Floriána, kteří nehlasovali aktivně proti vládě a byli následně vyloučeni ze strany?

Tomáše Úlehlu, s kterým mám přátelský vztah, jsem přímo a veřejně před hlasováním vyzval a poprosil o to, aby podpořil mimořádné volby, aby vyslyšel hlas občanů. Jsem mu vděčný, že dal přednost vůli občanů před stranickou disciplínou.

Co vy a váš Úsvit přímé demokracie, chystáte se už na volby?

Ano, jedeme na plné obrátky. Sestavujeme kandidátky (což obnáší přes 300 jmen v celé ČR, připravujeme programové priority atd.).

Kdybyste měl vyjmenovat pět nejzásadnějších bodů, s nimiž před voliče předstoupíte, které by to byly?

Prosazujeme přímou demokracii, to znamená možnost přímo volit a také odvolávat politiky v momentě, kdy ztratí důvěru občanů. Možnost iniciovat hlasování o přijetí či zrušení zákona v referendu. Osobní hmotná a trestní odpovědnost politiků a vrcholných i nevolených činitelů (např. ministrů, soudců). Nastolení vlády práva spravedlnosti. Od výše uvedeného se odvíjí řešení většiny problémů v naší zemi - a je jedno, jestli to je korupce, exekuce, ale také sociální otázky, finance ve zdravotnictví a další. Beze změny pravidel se totiž nedočkáme nikdy lepší hry.

Víte už, ve kterém kraji budete kandidovat vy sám?

Ve Zlínském.

Uvažujete už o dalších krajských lídrech? Jaké známé tváře nabídnete? Bude kandidovat i Pavel Kohout?

V tuhle chvíli je vše v jednání - principem nejsou známé tváře, ale spolehliví a dobří lidé. S Pavlem jsme o kandidatuře jednali, ale nemyslím, že bychom ho dokázali zlákat do politiky. Jsem vděčný už za to, že osobně pomohl se založením Úsvitu a jeho myšlenek - hlavně, co se týče našich programových priorit. Pochopitelně byl by to skvělý lídr.  Ale platí i to, že jedním z duchovních lídrů je pro nás Pavel bez ohledu na to, jestli bude kandidovat či ne.

Na závěr odbočím. Poslední dobou média řeší i odvolání moderátorky Daniely Drtinové z Událostí, komentářů. Ta však často čelila kritice, že hosty nepouštěla ke slovu a v kladených otázkách rovnou prezentovala určitý názor. Jak na to pohlížíte? Je adekvátní, aby se kvůli tomu rozpoutala taková diskuse?

Paní Drtinová je bezesporu schopná moderátorka - samozřejmě netuším důvody změn v ČT - údajně nejde o odvolání, ale programové změny, kdy paní Drtinová bude mít naopak svůj vlastní pořad. Pokud jde o moderování debat či rozhovorů - vůbec mi nevadí, když novinář vysloví svůj názor a polemizuje s hostem  - naopak to je přece třeba. Jiná věc je, když novinář neřekne „podle mého názoru je tohle a tohle blbost“, ale rovnou řekne: tohle je blbost, tenhle člověk je takový a makový a škatulkuje jaksi automaticky, jako by to byla daná samozřejmá věc. Tzn., moc mě potěší, když ČT, veřejnoprávní televize, u všech ostatních politiků zmíní nějakou funkci a u Okamury napíše Brouk Pytlík, nebo populista. Další věcí je, že v debatě je slušností nechat druhého říct větu, ne že moderátor skáče do řeči a v důsledku na vlastní otázku nenechá zpovídaného odpovědět v momentě, když se to moderátorovi nelíbí. To je neslušné i v normálním soukromém hovoru. To, že si na to zvykli moderátoři ČT, je hovadství.

Jak obecně nahlížíte na práci České televize? Odpovídá svému poslání média veřejné služby, kterou financují občané?

Tak to se vracíme k výše uvedenému. Chápu, že moderátoři, editoři a další vlivní v ČT mají své vlastní politické a osobní názory a preference a opět mi to vůbec nevadí. To, co mi vadí, je, že cíleně buď ignorují, nebo dehonestují jiné názory, nebo osobnosti, které jim nesednou.

Radim Panenka, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová