Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na Zlínsku padla první klapka celovečeráku, o němž Praha ještě neví. Erhart otevírá téma odkazu divokých devadesátek

30.10.2019
Na Zlínsku padla první klapka celovečeráku, o němž Praha ještě neví. Erhart otevírá téma odkazu divokých devadesátek

Foto: Jakub Koutný / Xova Film

Popisek: Na snímku z první klapky natáčení celovečerního filmu Erhart zleva Filip Březina, který hraje hlavní roli, Elizaveta Maximová a debutující režisér Jan Březina

V Holešově o víkendu padla první klapka nového českého celovečerního filmu, který je debutem režiséra a scenáristy Jana Březiny. Snímek Erhart chce pro diváka otevřít otázky okolo stavu společnosti po 30 letech od pádu komunismu a odkazu raného kapitalismu devadesátých let. A co to znamená, že o tom Praha neví? Ani jediný z tvůrců nemá snímek zaznamenaný v obvykle velmi pečlivě vedené filmové databázi CSFD.cz…

Erhart zavede diváky do nejmenovaného českého města, kam se ve svých třiadvaceti letech vrací mladý energický muž Erhart, aby se postaral o nemocnou matku. Erhart však bude muset po svém návratu čelit temné historii své rodiny a postupně začne rozkrývat nebezpečné skutečnosti o divoké privatizaci 90. let.

Téma je ve vzduchu

„Téma odkazu devadesátých let a dopad této éry na současnost je již nějakou dobu ´ve vzduchu´, avšak ve filmu ho zatím vídáme zřídka. Naším záměrem je, aby se o tématu otevřeně mluvilo, abychom jej dokázali reflektovat a lépe pochopit. Při pohledu na současnou společenskou situaci se domníváme, že jde o nezbytný proces a že film, který tato témata postihuje, bude silně rezonovat u široké divácké obce,“ vysvětluje režisér a scenárista Jan Březina, absolvent režie na FAMU, kde studoval i pod vedením Věry Chytilové.

I zde, u knihovny, se bude natáčet... Foto město Holešov

Snímek se bude natáčet v Holešově na řadě míst. 23. října napsalo město Holešov: „Tvůrci si pro natáčení vyhlídli krásná zákoutí Smetanových sadů, točit se bude také v knihovně, na městském úřadě, na Náměstí Svobody, na nádraží nebo v Hospodě u Cabiša. Již koncem tohoto týdne tedy bude možné zaregistrovat v těchto místech neobvyklý pohyb štábu se svým vybavením.“ Dalšími místy, kde bude probíhat natáčení, jsou například Napajedla nebo Psychiatrická nemocnice Kroměříž až do poloviny prosince. Film Erhart zamíří do českých kin na podzim příštího roku. Projekce snímku by měly ve vybraných kinech provázet rovněž tematické diskuse a setkání s tvůrci a herci.

Po Zlatém podrazu hned další ´hauptka´

V hlavních rolích se představí Filip Březina, Lucie Ducháčková, Elizaveta Maximová, Přemysl Bureš a Petra Jungmanová. Všechno to jsou na první pohled ´neprofláklá´ jména, pojďme se na ně tedy podívat blíže. Pro čtyřiadvacetiletého Filipa Březinu jde v krátké době hned o druhou hlavní filmovou roli, ve Špačkově dramatu Zlatý podraz hrál mladého právníka, basketbalistu Frantu. Již jako student DAMU hrál v divadle DISK, poté spolupracoval s Divadlem Petra Bezruče, Národním divadlem moravskoslezským, Divadlem pod Palmovkou, A Studiem Rubín nebo Divadlem Spektákl. Před filmovou kamerou se objevil v tragikomedii Vybíjená, kterou režisér Petr Nikolaev natočil podle knihy Michala Viewegha. Svou první hlavní roli dostal, jak se píše nahoře, v romantickém dramatu Zlatý podraz. Objevil se i v Zahradnictví Jana Hřebejka a Petra Jarchovského. Zahrál si také v seriálech, jako jsou Specialisté či právě v ČT vysílaný Princip slasti. S novým uměleckým šéfem MDP, režisérem Michalem Dočekalem, spolupracoval na inscenaci Andělé v Americe a Romeo a Julie. Nyní je v angažmá v Městských divadlech pražských, v divadle ABC.

Druhý snímek z víkendového natáčení: Přemysl Bureš v typickém devadesátkovém outfitu uprostřed, vpravo režisér Jan Březina, foto Jakub Koutný / Xova Film

CSFD.cz je na informace skoupá, co se týče mladých dam, které ve filmu hrají – o Lucii Ducháčkové víme jen to, že se letos objevila na ČT v detektivní sérii televizních filmů podle předloh spisovatelky Hany Proškové, Případ dvou sester; také hrála v jednom dílu seriálu Rapl. Elizaveta Maximová se narodila v ruské Kazani, již od dětství ale žije v Praze a na pražské DAMU vystudovala činoherní herectví. Její první velkou rolí se stala vražedkyně Lili v třídílné minisérii ČT Spravedlnost, do podvědomí diváků se však dostala již předtím, například rolemi roztleskávačky Ireny Korytářové v seriálu Trpaslík či tvrdohlavé dcery policisty Michaely Břízové v seriálu Polda. Hostuje současně v několika pražských divadlech (Dejvické divadlo, Studio Švandova divadla, Divadlo Letí, Divadlo Na Fidlovačce, H2O experimentální prostor a jiné).

Comeback Petry Jungmanové

Osmačtyřicetiletý Přemysl Bureš sice není zrovna jarní kvítí, na vlastní ´biografii´ na CSFD.cz to ještě nedotáhl, svůj obličej ale již stačil proslavit. Také má dost filmových (Kajínek a nedávno premiérovaní Staříci) i televizních (Rapl, Vzteklina, Rédl, Vodník) zářezů. Nejznámější jméno v tomto ansámblu je pak bezesporu Petra Jungmanová, vdova po Vladimíru Dlouhém. Nositelka ceny Thálie za roli Harry v muzikálu Babylon vyhrála třikrát (v roce 1999, 2000, 2002) v anketě Křídla Městského divadla Brno cenu pro nejoblíbenější herečku. Od roku 2003 je na volné noze. Její výraznou televizní rolí byla  podváděná manželka podnikatele Rokyty v seriálu Místo nahoře i v následném pokračování Místo v životě. Jednu z hlavních rolí vytvořila v Českým lvem oceněném psychologickém dramatu Pravidla lži. V roce 2001 se při natáčení detektivky Den, kdy nevyšlo slunce blíže poznala se svým budoucím manželem hercem Vladimírem Dlouhým, vzali se v roce 2008. Dne 29. září 2006 se jim narodily dvojčata Jan a Jiří. Krásný idylický vztah rozbila předčasná hercova smrt, zemřel ve věku pouhých 52 let.

Vložil: Markéta Vančová