Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Miska, strom, voda, kámen, plynoucí čas… Vzácné bonsaje i sbírku kamenů suiseki vystavuje Kroměříž

26.09.2019
Miska, strom, voda, kámen, plynoucí čas… Vzácné bonsaje i sbírku kamenů suiseki vystavuje  Kroměříž

Autor: Výstaviště Kroměříž

Popisek: Jen máloco vystihuje Japonce lépe než bonsaj. Možná kámen suiseki, na jehož definitivní dotvoření jsou obyvatelé tohoto exotického ostrova ochotni klidně čekat desetiletí

O prodlouženém víkendu 27. - 29. září proběhne na Výstavišti Kroměříž celostátní prodejní výstava Floria Podzim – Bonsaj. Tradiční výstava určená nejen pro všechny zahradníky a zahrádkáře nabídne i výjimečnou expozici vzácných bonsají a kamenů suiseki. Expozice bude průřezem bonsajové tvorby a nese motto ´20 let s bonsajemi´.

Nakoupíte tu vše potřebné pro dům i zahradu od stovek prodejců z České republiky i ze zahraničí. Kromě tradičního prodeje rostlin, květin, stromů, keřů, zahradní techniky a dalších potřeb je připraven doprovodný kulturní program (Duo Jamaha, Cimbálová muzika Réva, Kamelie a další). Pavilon A bude věnován pokojovým rostlinám, kaktusům, sukulentům či masožravým rostlinám. Každý den zde budou probíhat zajímavé přednášky.

Ilustrační foto Výstaviště Kroměříž

V pavilonu B pak bude výjimečná mezinárodní expozice unikátních bonsají z Japonska, Koreje, nebo Číny. Velká část exponátů nebyla dosud nikde vystavena. Ke shlédnutí bude i sbírka kamenů suiseki. Probíhat budou komentované prohlídky, přednášky a ukázky tvorby ikebany. Návštěvníci se budou moci obléci do tradičního japonského kimona a užít si netradiční zážitek z procházky po expozici.

 

Co přesně znamená bonsaj a suiseki?

Bonsaj je staré umění miniaturizace stromů a jejich pěstování v miskách. Doslova přeloženo má slovo bonsaj význam strom v misce, kde bon znamená miska a sai strom (též sázet). Delší a přesnější definice říká, že bonsaj je miniaturní strom pěstovaný v misce, který je bonsajovými technikami tvarován tak, aby navozoval iluzi starého stromu. Zahrnuje v sobě prvky pěstitelství i umění.

(Ne)obyčejný kámen v přírodní formě, aneb, jak říká předseda Evropské asociace suiseki Igor Bárta, kámen ve své přírodní formě. Ne však jen tak ledajaký. „Najdete-li zajímavý kámen a jste schopni si uvědomit jeho potenciál, jeho tvar, strukturu, barvu a prvotní expresivní náboj, najednou ucítíte, že jste objevili vzácný dar. A pokud ho pak doma pečlivě očistíte, naaranžujete na vhodnou podložku a pečujete o něj podle pravidel Yoseki, může se tento kámen za nějaký čas stát opravdovým suiseki,“ vysvětluje Igor Bárta. Suiseki jsou tedy kameny vyjadřující krásu přírody. Najít je můžete v řekách, potocích, na polích…

Takový kámen, ze kterého pak naše představivost vytvoří něco zvláštního a jedinečného, však musí splňovat několik podmínek. Tou nejdůležitější je, že nesmí být otřískaný, ale opracovaný přírodou. Dále je důležitá jeho tvrdost, zajímavý tvar, barva, elegance a stáří. Tento zvyk - sbírat zajímavé kameny a upravené a naaranžované v ozdobné misce je pak vystavovat jako vzácnosti - je velmi starý. Pochází z Číny, v 8. století ho pak převzali Japonci. Původně se takovým kamenům říkalo bonseki (kámen v misce) a doplňovaly vystavené bonsaje. Nakonec se ustálil výraz suiseki (sui znamená voda a seki kámen), protože za nejcennější jsou považované kameny vystavené dlouhodobému působení vody. Japonci ty nejvzácnější exempláře vůbec nevystavují. Většinou jde o kameny děděné po předcích, z generace na generaci. Doma si je schovávají do speciálních krabiček zvaných kiribaku a střeží je tak jako oko v hlavě. A když už se některé rozhodnou ukázat, položí je do speciálního výklenku ve zdi, kde často své místo nacházejí i bonsaje a kaligrafie.

 

Pod venkovními přístřešky budou prodejní stánky i výstava okrasného ptactva a drobného zvířectva. Výstava nabídne také prodej desítek místních produktů s ochranným označení Regionální potravina, které uděluje Agrární komora.

Bonsaj museum Isabelia sídlí ve Starém Městě u Uherského Hradiště, kde tvoří ostrůvek v centru města, obehnaný dřevěnou palisádou, jehož centrem je prodejní domek s přistavěnou věží; pohled vskutku kuriózní. Foto Facebook 

Vzácnosti a rarity

Tou největší je sbírka bonsají oceněných na největších evropských výstavách, autorská výstava odborné společnosti Bonsaj museum Isabelia. Ta k výročí firmy představí unikátní exponáty více než 60 bonsají, které byly dovezeny z Japonska, Koreje, Číny a v průběhu let tvarovány významnými českými, evropskými i světovými bonsajisty. Jedinečnou sbírku bude reprezentovat 60 bonsají původem z Číny, Japonska, Koreje i Evropy nejrůznějších druhů, stáří, velikostí a stylů. V takovém rozsahu a kvalitě se ještě bonsaje v České republice na jedné akci nevystavovaly. Expozici, která zabírá celý pavilon B, vytvořili přední znalci ze společnosti Bonsaj museum Isabelia, jejíž majitelem je jeden z největších odborníků na bonsaje Josef Valuch.

V zahradě Bonsaj musea Isabelia najdete kromě stovek bonsají i jezírka, kanály, mostky… Foto Facebook 

Pojekt Pinus line – 100 borovic

Nedílnou součástí výstavy budou i stromy z projektu Pinus line – 100 borovic, který reprezentuje nejrůznější podoby borovice lesní (Pinus sylvestris) ze všech možných míst Evropy – Pyrenejí, Karpat, Tater, Alp z lokalit, na nichž by byly díky výstavbě silnic, dálnic, lanovek anebo protipožárních lesních koridorů zcela likvidovány. „Nám se podařilo je zachránit a o to jsou pro nás cennější. Velká část exponátů nebyla dosud nikde vystavována,“ dodal pro Krajské listy.cz Mgr. Ondřej Kuropata z produkce Výstaviště Kroměříž.

V průběhu výstavy budou probíhat komentované prohlídky, ukázky z tvorby ikebany, cestovatelské přednášky s projekcí (Čína a Japonsko) a ochutnávky zajímavé gastronomie (brouci, sushi...)

 

Výstava Floria Podzim – Bonsaj 2019

Kdy: 27. až 29. září 2019, otevírací doba každý den od 9:00 do 17:00

Kde: Výstaviště Kroměříž (K Výstavišti 4069/8, 767 01 Kroměříž)

Ceny vstupného: základní vstupné 100 Kč/osoba, rodinné a další zvýhodněné vstupné včetně kompletního ceníku naleznete ZDE.

Vložil: Markéta Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace