Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Miska, strom, voda, kámen, plynoucí čas… Vzácné bonsaje i sbírku kamenů suiseki vystavuje Kroměříž

26.09.2019
Miska, strom, voda, kámen, plynoucí čas… Vzácné bonsaje i sbírku kamenů suiseki vystavuje  Kroměříž

Foto: Výstaviště Kroměříž

Popisek: Jen máloco vystihuje Japonce lépe než bonsaj. Možná kámen suiseki, na jehož definitivní dotvoření jsou obyvatelé tohoto exotického ostrova ochotni klidně čekat desetiletí

O prodlouženém víkendu 27. - 29. září proběhne na Výstavišti Kroměříž celostátní prodejní výstava Floria Podzim – Bonsaj. Tradiční výstava určená nejen pro všechny zahradníky a zahrádkáře nabídne i výjimečnou expozici vzácných bonsají a kamenů suiseki. Expozice bude průřezem bonsajové tvorby a nese motto ´20 let s bonsajemi´.

Nakoupíte tu vše potřebné pro dům i zahradu od stovek prodejců z České republiky i ze zahraničí. Kromě tradičního prodeje rostlin, květin, stromů, keřů, zahradní techniky a dalších potřeb je připraven doprovodný kulturní program (Duo Jamaha, Cimbálová muzika Réva, Kamelie a další). Pavilon A bude věnován pokojovým rostlinám, kaktusům, sukulentům či masožravým rostlinám. Každý den zde budou probíhat zajímavé přednášky.

Ilustrační foto Výstaviště Kroměříž

V pavilonu B pak bude výjimečná mezinárodní expozice unikátních bonsají z Japonska, Koreje, nebo Číny. Velká část exponátů nebyla dosud nikde vystavena. Ke shlédnutí bude i sbírka kamenů suiseki. Probíhat budou komentované prohlídky, přednášky a ukázky tvorby ikebany. Návštěvníci se budou moci obléci do tradičního japonského kimona a užít si netradiční zážitek z procházky po expozici.

 

Co přesně znamená bonsaj a suiseki?

Bonsaj je staré umění miniaturizace stromů a jejich pěstování v miskách. Doslova přeloženo má slovo bonsaj význam strom v misce, kde bon znamená miska a sai strom (též sázet). Delší a přesnější definice říká, že bonsaj je miniaturní strom pěstovaný v misce, který je bonsajovými technikami tvarován tak, aby navozoval iluzi starého stromu. Zahrnuje v sobě prvky pěstitelství i umění.

(Ne)obyčejný kámen v přírodní formě, aneb, jak říká předseda Evropské asociace suiseki Igor Bárta, kámen ve své přírodní formě. Ne však jen tak ledajaký. „Najdete-li zajímavý kámen a jste schopni si uvědomit jeho potenciál, jeho tvar, strukturu, barvu a prvotní expresivní náboj, najednou ucítíte, že jste objevili vzácný dar. A pokud ho pak doma pečlivě očistíte, naaranžujete na vhodnou podložku a pečujete o něj podle pravidel Yoseki, může se tento kámen za nějaký čas stát opravdovým suiseki,“ vysvětluje Igor Bárta. Suiseki jsou tedy kameny vyjadřující krásu přírody. Najít je můžete v řekách, potocích, na polích…

Takový kámen, ze kterého pak naše představivost vytvoří něco zvláštního a jedinečného, však musí splňovat několik podmínek. Tou nejdůležitější je, že nesmí být otřískaný, ale opracovaný přírodou. Dále je důležitá jeho tvrdost, zajímavý tvar, barva, elegance a stáří. Tento zvyk - sbírat zajímavé kameny a upravené a naaranžované v ozdobné misce je pak vystavovat jako vzácnosti - je velmi starý. Pochází z Číny, v 8. století ho pak převzali Japonci. Původně se takovým kamenům říkalo bonseki (kámen v misce) a doplňovaly vystavené bonsaje. Nakonec se ustálil výraz suiseki (sui znamená voda a seki kámen), protože za nejcennější jsou považované kameny vystavené dlouhodobému působení vody. Japonci ty nejvzácnější exempláře vůbec nevystavují. Většinou jde o kameny děděné po předcích, z generace na generaci. Doma si je schovávají do speciálních krabiček zvaných kiribaku a střeží je tak jako oko v hlavě. A když už se některé rozhodnou ukázat, položí je do speciálního výklenku ve zdi, kde často své místo nacházejí i bonsaje a kaligrafie.

 

Pod venkovními přístřešky budou prodejní stánky i výstava okrasného ptactva a drobného zvířectva. Výstava nabídne také prodej desítek místních produktů s ochranným označení Regionální potravina, které uděluje Agrární komora.

Bonsaj museum Isabelia sídlí ve Starém Městě u Uherského Hradiště, kde tvoří ostrůvek v centru města, obehnaný dřevěnou palisádou, jehož centrem je prodejní domek s přistavěnou věží; pohled vskutku kuriózní. Foto Facebook 

Vzácnosti a rarity

Tou největší je sbírka bonsají oceněných na největších evropských výstavách, autorská výstava odborné společnosti Bonsaj museum Isabelia. Ta k výročí firmy představí unikátní exponáty více než 60 bonsají, které byly dovezeny z Japonska, Koreje, Číny a v průběhu let tvarovány významnými českými, evropskými i světovými bonsajisty. Jedinečnou sbírku bude reprezentovat 60 bonsají původem z Číny, Japonska, Koreje i Evropy nejrůznějších druhů, stáří, velikostí a stylů. V takovém rozsahu a kvalitě se ještě bonsaje v České republice na jedné akci nevystavovaly. Expozici, která zabírá celý pavilon B, vytvořili přední znalci ze společnosti Bonsaj museum Isabelia, jejíž majitelem je jeden z největších odborníků na bonsaje Josef Valuch.

V zahradě Bonsaj musea Isabelia najdete kromě stovek bonsají i jezírka, kanály, mostky… Foto Facebook 

Pojekt Pinus line – 100 borovic

Nedílnou součástí výstavy budou i stromy z projektu Pinus line – 100 borovic, který reprezentuje nejrůznější podoby borovice lesní (Pinus sylvestris) ze všech možných míst Evropy – Pyrenejí, Karpat, Tater, Alp z lokalit, na nichž by byly díky výstavbě silnic, dálnic, lanovek anebo protipožárních lesních koridorů zcela likvidovány. „Nám se podařilo je zachránit a o to jsou pro nás cennější. Velká část exponátů nebyla dosud nikde vystavována,“ dodal pro Krajské listy.cz Mgr. Ondřej Kuropata z produkce Výstaviště Kroměříž.

V průběhu výstavy budou probíhat komentované prohlídky, ukázky z tvorby ikebany, cestovatelské přednášky s projekcí (Čína a Japonsko) a ochutnávky zajímavé gastronomie (brouci, sushi...)

 

Výstava Floria Podzim – Bonsaj 2019

Kdy: 27. až 29. září 2019, otevírací doba každý den od 9:00 do 17:00

Kde: Výstaviště Kroměříž (K Výstavišti 4069/8, 767 01 Kroměříž)

Ceny vstupného: základní vstupné 100 Kč/osoba, rodinné a další zvýhodněné vstupné včetně kompletního ceníku naleznete ZDE.

Vložil: Markéta Vančová