Putování prostorem i časem ke kulturním kořenům
Cyrilometodějská stezka prezentuje soubor tras zaměřených na putování po stopách slovanských kořenů směřujících na Velehrad z různých směrů, využívajících značených tras Klubů českých a slovenských turistů vhodných převážně pro pěší putování. Poutní trasy Cyrilometodějské stezky jsou určeny nejen poutníkům, ale všem, kteří chtějí poodhalit tajemství evropské kulturní identity a cyrilometodějský odkaz, v němž se snoubí moudrost jazyka, řád zákona a úcta k druhým.
Poutní trasy Cyrilometodějské stezky jsou navrženy tak, aby propojovaly poutní místa a zároveň přinášely informace o kulturním dědictví raného středověku.
Jedná se jak o hmotné statky jako jsou např. archeologické naleziště, nálezy a archeoparky - slovanská hradiště, sakrální stavby, sochy, obrazy, muzea, galerie, knihovny a jejich kulturní fondy a expozice, tak i dědictví nehmotné povahy. Jsou to myšlenky, umění, symbolické a kognitivní systémy (jazyk, písmo, řeč). Jeho součástí jsou například slovanská znaková písma (hlaholice - vynález Konstantina, navazující cyrilice a azbuka), slovanské jazyky a literatura, kulturní a vzdělávací akce a programy inspirované jejich odkazem či křesťanskou Cyrilometodějskou tradicí.
Značené trasy Cyrilometodějské stezky
Pustevny – Velehrad, 131 km
Cyrilometodějská trasa vedoucí od Pusteven spojuje tři významná poutní místa Radhošť, Svatý Hostýn a Velehrad.
Kaple svatého Cyrila a Metoděje je kaple na vrcholu Radhoště, foto cyril-methodius.eu
Turistická trasa vedoucí od Pusteven - turisticky hojně navštěvovaného místa ve všech ročních obdobích - spojuje dvě mystické hory ležící na území Východní Moravy - Svatý Hostýn a Radhošť a dále pokračuje do nejvýznamnějšího poutního místa České republiky Velehradu označovaného jako centrum kulturního dialogu západní a východní Evropy. Svatý Hostýn a Radhošť se těší velké úctě obyvatel, z obou hor byly vyňaty a v roce 1868 dodány základní kameny ke stavbě Národního divadla v Praze. Trasa je nejen atraktivní z hlediska poznání množství přírodních, kulturních a technických památek, ale zároveň je velmi přehledná, jelikož po celé její délce vede po značených trasách Klubu českých turistů. Nádherná příroda láká každoročně velké množství turistů. Mimo poutní místa Kaple Sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti a Svatý Hostýn můžete na trase navštívit poutní chrám v Rajnochovicích, středověkou zříceninu hradu Lukov, která se díky práci dobrovolníků každým rokem obnovuje, a Archeoskanzenu Modrá, velkomoravské opevněné sídliště středního Pomoraví z 9. století. Profil trasy je možné charakterizovat jako středně náročné, úseky vedené po hřebenech hor a údolími střídají četná stoupání a klesání. Pohodlná turistická obuv s pevnou podešví je naším doporučením. Zdatní cykloturisté mohou trasu absolvovat na horském kole. Při putování se často budete kochat nádhernými výhledy do okolí na krajinu Beskyd, Hostýnských vrchů a Chřibů. Trasu je účelné rozdělit do sedmi dílčích etap. Ty byly navrženy tak, aby je poutník mohl zvládnout za jeden den, včetně zastávek na občerstvení a prohlídky památek a zajímavých míst podél trasy. Jednotlivé etapy najdete ZDE.
Vranov u Brna - Velehrad, 100 km
Poutní trasa propojující dvě významná poutní místa - Křtiny a Velehrad. Částečně kopíruje plánovanou svatojakubskou cestu
Kostel Jména Panny Marie ve Křtinách, foto cyril-methodius.eu
Trasa Vranov – Velehrad prochází pěti turistickými a přírodními oblastmi CHKO Moravským krasem, Drahanskou vrchovinu, přírodním parkem Říčky, přírodním parkem Ždánický les a přírodním parkem Chřiby. Propojuje nejen významná poutní místa Vranov u Brna, Křtiny a Velehrad, ale také přírodní památky v podobě skal a jeskyní zvláště v Josefovském údolí, kulturními památkami v podobě archeologických lokalit z období Velké Moravy, středověkých hradů ale i zámků, technických památek a hlavně řady vyhlídek do okolí, které turista vždy ocení. Profil trasy je možné charakterizovat jako středně náročný, úseky vedené převážně zalesněným území a údolími střídají četná stoupání a klesání. Pohodlná turistická obuv s pevnou podešví je naším doporučením. Zdatní cykloturisté mohou trasu absolvovat na horském kole. Řada úseků vede souběžně se značenými cyklistickými trasami. Trasu je účelné rozdělit do pěti dílčích etap. Ty byly navrženy tak, aby je poutník mohl zvládnout za jeden den, včetně zastávek na občerstvení, případně na prohlídky památek a zajímavých míst podél trasy. Jednotlivé etapy najdete ZDE.
Skalka nad Váhom (SK) - Velehrad, 86 km
Poutní trasa Cyrilometodějské stezky spojuje dvě významná poutní místa, Skalku na Slovensku a Velehrad na Moravě.
Trenčínský hrad, foto cyril-methodius.eu
Trasu je účelné rozdělit do pěti dílčích etap. Ty byly navrženy tak, aby je poutník mohl zvládnout za jeden den, včetně zastávek na občerstvení a prohlídky památek a zajímavých míst podél trasy. Jednotlivé etapy najdete ZDE.
Další trasy najdete ZDE.
Jak se orientovat při putování?
Stávající směrovky KČT (turistické značky Klubu českých turistů) jsou doplněny logem Cyrilometodějské stezky mezi vzdáleností a názvem cíle uvedených na směrovce, kterými trasa stezky prochází. Stačí sledovat už jen barvu pásového značení k další směrovce. S mobilní aplikací mapy.cz se neztratíte, i když nemáte ve svém chytrém telefonu připojení na internet. Trasa je vyznačená přímo v mapách, stačí sledovat nápis Cyrilometodějská stezka. Aplikace vám ukáže, zdali jdete správně. Ke každému putování je nutné mít s sebou průvodce. Elektronického průvodce ve formátu pdf si můžete stáhnout ZDE.
|