Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chantal, Bolek a Anna Polívkovi spolu ve filmu? V první valašské pohádce, která pojednala otravný product placement originálně

31.07.2019
Chantal, Bolek a Anna Polívkovi spolu ve filmu? V první valašské pohádce, která pojednala otravný product placement originálně

Foto: Facebook / Zlín Film Office

Popisek: Bolek Polívka jako bůh Svarožic má oslnivě zlatý hábit a oproti nám smrtelníkům asi dvojnásobnou velikost. To ale od boha a ostatně i valašského krále tak nějak čekáme

ROZHOVOR, FOTOGALERIE Na Valašsku se točí nová česká pohádka. Do kin půjde příští rok… Boleslav Polívka, Chantal Poullain, Anna Polívková, Petr Čtvrtníček, Martin Stránský, Radim Fiala nebo Jiří Dvořák – to jsou herci, kteří se objeví v právě natáčené pohádce Největší dar. Podle režisérky Marty Santovjákové Gerlíkové se jedná o vůbec první pohádku v produkci Valachů.

První klapka odstartovala natáčení nové české pohádky koncem února. K natáčení si filmaři vybrali z velké části prostředí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Štáb v průběhu letošního roku vyrazí natáčet také na Radhošť nebo k památnému dubu do Kozlovic. Dokončení pohádky je v plánu koncem letošního roku. Nový pohádkový příběh představí filmaři na Zlín Film Festivalu 2020 a do kin na něj budou moci diváci vyrazit před příštími Vánoci.

Jiří Dvořák: Od čerta k Černobogovi

„Největší dar je tak trochu jiná pohádka. Nezachraňujeme v ní ani princeznu, ani království, nýbrž úrodu a celkovou situaci na vesnici po zásahu zlé bohyně zimy Moreny (Zuzana Slavíková). Ta spřádá plány na svou věčnou vládu s bohem zla Černobogem (Jiří Dvořák). I když se může zdát, že příběh bude dramatický, můžeme divákovi slíbit mnoho zábavy, ponaučení, lásky a úsměvu. Do boje se zlou Morenou se dostane mladá hrdinka Jaruška (Veronika Valíčková), která má něco moc cenného, co Morenu zlobí a kazí jí její plány. Ta chce lstí tuto cennost od Jarušky získat. Na pomoc přispěchají další bohové a bohyně. S nejvyšším bohem Svarožicem (Boleslav Polívka) pak udělají vše proto, aby byl řád vesmíru zachován,“ popsala děj Marta Santovjáková Gerlíková, jedna z režisérek pohádky Největší dar.

Jiřímu Dvořákovi role temných mocností vyloženě sluší, foto Facebook / Zlín Film Office

Vedle napínavého příběhu plného zajímavých zvratů se mohou diváci těšit i na řadu známých hereckých osobností. „Například po slavném Andělu páně se Jiří Dvořák poprvé objeví v další pohádce v jedné z hlavních rolí boha zla Černoboga. A vůbec poprvé se Chantal, Bolek a Anna Polívkovi společně objeví v jednom pohádkovém příběhu,“ doplnila Daria Hrubá, druhá z režisérek.

Místo product placementu dostal finanční partner roli

Pohádka bude plná kouzel, speciálních efektů i náročných scén. Hotová je už i jedna z klíčových scén pohádky - slavnost bohů, která se natáčela začátkem července nedaleko Valašského Meziříčí. Vedle hereckých osobností se v náročné scéně objeví i několik neherců – takřka přímo z operačního sálu si na natáčení odskočil i světově uznávaný oční chirurg Pavel Stodůlka. Ten se objeví v roli boha Gemini. „Louka v kopcích nad Valašským Meziříčím, kde se natáčelo, skýtala nádherný výhled do valašské krajiny a nebyla ani nouze o netradiční zážitky -  jeden z kolegů bohů měl na natáčení ochočeného havrana, který mu seděl na rameni a který mě fascinoval. Jakmile se natáčení rozeběhlo, celý filmařský i herecký tým v čele s režisérkou a Bolkem Polívkou šlapal jako hodinky. Byla to osvěžující změna být na jeden den místo chirurga bohem,“ líčil s úsměvem zážitky z natáčení Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini, která je partnerem pohádky.

Tohle je docela zábavný product placement: Oční chirurg Pavel Stodůlka (uprostřed v odstínech hnědé a béžové se zlatým pohárem v ruce) v roli boha. Mimochodem, povšimněte si, co si do svého rohu na medovinu strčil bůh Perun, aka Pavel Nový... foto Facebook / Zlín Film Office

Valašsko si pohádku zaslouží, říká scenáristka

„Myslím, že si Valašsko svou pohádku zaslouží. Některé se tu i natáčely, ale žádná není přímo od valašských tvůrců, kteří ve svém rodném kraji žijí, znají ho a milují. Navíc každý musí při pohledu na krajinu Beskyd uznat, že to tu vypadá jako v pohádce,“ řekla pro iDnes.cz Marta Santovjáková Gerlíková. Ta vymyslela příběh, v němž vystupují slovanští bohové, mimo jiné i valašský Radegast, který má sochu na Radhošti. A nejen on, ale i plno jiných  - dobrých i zlých, laskavých i hašteřivých, veselých i vážných. „To jsou hrdinové pohádky Největší dar. A kromě nich malá vesnice se svými svéráznými obyvateli a zvyky,“ doplňuje režisérka a scenáristka pohádky s tím, že nikdo jiný než  zemitý a bodrý František Segrado nemohl hrát boha Radegasta a Pavel Nový boha Peruna. „Chci poutavou formou představit, jak asi naši předkové bohy a jejich poslání viděli v každodenním životě. Jak je uctívali a věřili v jejich pomoc v různých životních situacích,“ přibližuje filmařka.

 

Marta Santovjáková Gerlíková: Proč natáčím na Valašsku? Cítím tady vnitřní klid a pohodu

Režisérka se narodila v Jablůnce, blízko Vsetína. Svůj cit a vztah k rodnému Valašsku předává nejen prostřednictvím zpěvu lidových písní, ale také jako autorka různých filmových počinů – například celovečerního snímku Děda nebo Tehdy spolu. Otázky kladla Magdaléna Hladká ze Zlín Film Office.

Oba vaše celovečerní filmy odráží život na Valašsku. Proč zrovna tato oblast?

Na Valašsku jsem se narodila a na Valašsku také zemřu (směje se). Mám tento region ráda. Jako malá holka jsem hodně času trávila u svých babiček, které měly hospodářství. Zažívala jsem jiné prázdniny než dnešní děti. Proto se snažím ve filmu přiblížit to, co máme na dosah a nemusíme za to platit. Přírodu, čerstvý vzduch, kamarády…

Je natáčení na Valašsku v něčem zásadně jiné oproti natáčení v jiném regionu – například Praze?

Pro mne ano. Vždyť Praha je oproti našim poměrně klidným „kopečkům“ rušné město. Není se čemu divit. Valašsko je domov, a proto se mi tu pracuje nejlépe. Cítím tady takový vnitřní klid a pohodu.

Scenáristka a spolurežisérka Marta Santovjáková Gerlíková (na snímku vlevo) sleduje monitor... Foto Facebook / Zlín Film Office

Mají vaše valašské filmy úspěch i mimo region?

Určitě ano. Postupně se nám ozývají organizátoři festivalů napříč celým světem. Namátkově např. New York, Rusko, Řecko, Německo, Arménie, Irán, Čína... Hřeje mě u srdce, že můžeme kus naší malé země ukázat i za hranicemi. Film Děda byl také uveden na TV JOJ v rámci 15letého výročí televize a stal se nejsledovanějším pořadem týdne. A vloni v listopadu jsem se zúčastnila s Petrem Čtvrtníčkem a jeho dcerkou Aničkou festivalu CZECH IN 2017 v Moskvě, kde se Děda stal nejnavštěvovanějším filmem.

Vy se ale nevěnujete pouze celovečerním filmům. Narážím na vzdělávací filmy pro školy…

Ano, máte pravdu. To bylo vlastně mou prioritou a snažím se, aby filmy, které vznikají pod mou taktovkou, nabíraly také vzdělávací charakter. Když to zaobalíte do lehce zábavné formy, mohou se stát zázraky a třeba i pro dnešní děti se mohou neatraktivní témata stát zajímavými.

Teď trochu z jiného soudku – jak vnímáte nové aktivity okolo podpory filmu ve Zlínském kraji? Myslím například vznik dotačního programu, filmového fondu nebo působení filmové kanceláře.  Má to konkrétně pro vaši práci nějaký přínos?

Ano, obrovský. Víte, když si vzpomenu na to, jak jsem obcházela sponzory s větou, „Dobrý den, jmenuji se Marta Gerlíková a chci točit celovečerní film o Valašsku,“ mám úsměv na rtu. Muselo to být pro některé zábavné, možná až trošku šílené. Proto v dotačním programu vidím pro mladé a vlastně všechny filmaře velké šance realizovat si své sny, tak jako se to podařilo – sice s bradou na zemi – mně (směje se). Určitě je také dobře, že v kraji vznikla filmová kancelář. I když je člověk z regionu, spoustu lokací tak dobře nezná. Magdaléně z filmové kanceláře se stačí zmínit a během pár chvilek máte v mailu typy jak na místa, lidi, techniku, apod. A tato pomoc, milí kolegové, nic nestojí… Když jsem začala dělat film Děda, nic takového nebylo. Museli jsme si se vším poradit sami. Takže ano, jsem moc ráda, že teď už v kraji filmovou kancelář máme.

Vložil: Markéta Vančová