Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V roce 1985 dorazilo na Velehrad čtvrt milionu lidí, letos 25 tisíc. O účasti to prý není, o penězích ano? A zatoulaný primas

06.07.2019
V roce 1985 dorazilo na Velehrad čtvrt milionu lidí, letos 25 tisíc. O účasti to prý není, o penězích ano? A zatoulaný primas

Foto: Facebook / Dny lidí dobré vůle

Popisek: Spousta připravených programů, ilustrační foto z letošního roku

FOTO Do redakce dorazila na mail tisková zpráva s názvem ´Na Velehradě se dnes vybralo 1,6 milionu korun´. Ta popisuje, co se na tradičních Dnech lidí dobré vůle, jejichž tradice sahá do 80. letech minulého století, dělo, děje a… Velmi se honosí tím, že na charitativní projekt, Nadační fond Adiuvare, se vybralo 1,6 milionu. Když jsme trochu googlovali, zjistili jsme, že tato cifra se uvádí každý rok. Zato počet lidí, co na Velehrad dorazili, jaksi chybí… Než dáme slovo tiskové zprávě, poznamenejme, že v roce 1985 bylo, a teď přichází citát z webových stránek, „na Velehradě slyšet pukání ledů. Za jeden z významných momentů občanského sebeuvědomění, který později přispěl k pádu komunistického režimu, dnes historici považují velehradskou cyrilometodějskou pouť konanou v roce 1985. Oslavy na Velehradě v neděli 7. července 1985 byly významným kulatým 1100. výročím úmrtí svatého Metoděje.“ Na moravský Velehrad tehdy přijelo, v roce 1985, nebývalé množství, snad čtvrt milionu, věřících z Moravy, Čech a hojně také ze Slovenska. A letos?

Na to jsme se zeptali pana tajemníka Dnů lidí dobré vůle. Byl to jeden z nejkratších telefonátů v historii Krajských listů.cz. „25 tisíc. Ve čtvrtek snad 20 tisíc. A největší počet lidí v porevoluční době? To nepočítáme. O účasti to není,“ pravil, nebojím se říci  - až vztekle, Josef Kořenek. Z toho plyne, že se církvi katolické podařil ´úspěšný kousek´, za 34 let někam prošustrovat přes dvě stě tisíc věřících a sympatizujících…

Desetitisíce návštěvníků? Spíše ty tisíce... Foto ČT / repro

Kampak se nám ztratil primas Duka? A proč nedýchá volně?

To je též symptomatické. Pan kardinál totiž navštívil MFF v Karlových Varech a foto z této ´duchovní návštěvy´ sdílel na svém Facebooku s tím, že to bylo příjemné setkání. Foto Duky z Velehradu byste tam ale hledali marně, nezmiňuje se o něm ani jedna tisková zpráva. Když už jsme si mysleli, že snad na Velehradě ani nebyl, objevili jsme ho v jednom záběru z pátečního přímého přenosu ČT slavnostní poutní mše svaté. Bylo nám řečeno, že primas Duka se Dnů lidí dobré vůle zúčastnil, a to ve čtvrtek i v pátek. Jen se někde zřejmě zašil…   

Český primas měl nabitý týden, vyrazil na festival do Varů... Foto KVIFF

Abychom byli k hlavě českých katolíků spravedliví, musíme ocitovat, co k Velehradu v úterý postoval na svůj profil: „Velehrad vždy vábil lidi toužící po svobodě. V roce 1927 byl papežem Piem XI. povýšen na baziliku minor, aby se zdůraznil význam cyrilometodějské mise zpřístupnění křesťanství Slovanům. V roce 1985 se velehradská pouť stala jednou z nejvýraznějších předlistopadových manifestací proti totalitnímu režimu. Dnes, po téměř 30 letech svobodného vývoje přemýšlíme o svobodě jinak, než tehdy. Cítíme však, že s naší svobodou něco není v pořádku. Necítíme se tak radostně a nedýcháme tak volně jak před třiceti roky. Něco nás svazuje, máme obavy a úzkost. Udělali jsme totiž jednu vážnou chybu. Pokusili jsme se svobodu rozdělit a každému dát jeho díl. Vznikly hranice, na nichž se naše osobní svobody dotýkají, a protože každý chce vždy ještě více svobody, vznikají mnohé spory. Svoboda je hodnota, kterou takto rozdělit nelze. Je jenom jedna jediná svoboda, platná stejně pro každého a pro všechny. Těším se na setkání na letošní velehradské pouti 4.-5.7. 2019!“

... a na Velehrad - na rozdíl od fialových čepiček má Duka vyšší šarži, kardinálskou červenou. Foto ČT / repro

Tři výročí a vzácné Palladium

Ve čtvrtek začaly na Velehradě dvacáté Dny lidí dobré vůle, největší oslavy svého druhu u nás. V pátek pokračovaly Národní poutí Velehrad a v 10.30 vyvrcholily na nádvoří před bazilikou tradiční poutní mší svatou. Jak praví tisková zpráva, „tu každoročně navštíví desítky tisíc poutníků“. No, desítky tisíc to nejsou, nebo ano, dvě desítky… tisíc. Ale mizernou účast již nechme plavat a věnujme se podrobnostem.

 

Již od Velkého jubilea roku 2000 se u příležitosti státního svátku České republiky, Dne slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje, konají na Velehradě Dny lidí dobré vůle. Jedná se o největší oslavy státního svátku u nás. Každoročně na Velehrad přijíždějí tisíce lidí, aby na tomto historicky významném místě společně oslavili příchod soluňských bratrů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. S působením těchto dvou bratrů jsou spojeny počátky české vzdělanosti i státnosti. V průběhu dalších let si oslavy státního svátku Dne slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje získaly všeobecnou prestiž. Poselství slovanských věrozvěstů je totiž stále aktuální a tato, dnes již středoevropská kulturně-společenská událost, se snaží inspirovat lidi dobré vůle ke konkrétní pomoci druhým v každodenním životě.

 

Napřed si poutníci Palladium prohlédli, pak bylo slavnostně odneseno na mši... Foto Facebook

Při slavnostní mši svaté byl letos hlavním celebrantem a kazatelem apoštolský nuncius a diplomatický zástupce Vatikánu v ČR Charles Daniel Balvo. Koncelebrovali biskupové nejen z Čech, Moravy a Slezska, ale také ze zahraničí, tam právě byl i Duka. Kdo přesně ale ´koncelebroval´, pro nevěřící psy, motal se též na tom pódiu, nevíme. TZ to neuvedla. Zato na mši donesli vzácné Palladium. Co to vůbec je?

Ta malá věc mezi svícny je ono velevzácné Palladium. Jakou má asi cenu? Nedozírnou: „Hodnotu  Palladia v penězích nelze vůbec vyčíslit, to je stejné, jako by někdo chtěl znát cenu našich korunovačních klenotů," sdělil Katolickému týdeníku diecézní konzervátor, páter Vladimír Kelnar. Foto Facebook 

„I dnes bude na Velehradě mimořádně vystaveno Palladium země České. Stane se tak u příležitosti tří významných výročí, která si letos připomínáme – 1150 let od smrti sv. Cyrila a současně jmenování prvního moravského arcibiskupa sv. Metoděje, 200 let od jmenování kardinála Jana Rudolfa třetím olomouckým arcibiskupem a 30 let od svatořečení sv. Anežky České. Právě poslední zmíněné stálo na počátku zásadní změny v naší společnosti – pádu totality a návratu svobody a suverenity do naší země,“ uvedl Josef Kořenek, nás pan tajemník. S tím, že jde o měděný, silně pozlacený a orámovaný reliéf Madony s dítětem, 19 cm vysoký a 13,5 cm široký, který má své stálé místo ve staroboleslavském poutním chrámu Nanebevzetí Panny Marie a jeho význam je srovnatelný s korunovačními klenoty.

 

Palladium či počeštěně paládium (řecky palladion, název je zdrobnělinou ke jménu Pallas = Panna) byla ve starověkém Řecku posvátná socha bohyně Pallas Athény, uctívaná v jejím chrámu v Tróji. Palladion vlastnila některá města, především zmíněná Trója, dále Argos a Lindos na Rhodu. Trójská palladion prý spadla z nebe, kdežto ostatní palladia už byla lidskými výtvory. I v křesťanském prostředí se tímto slovem označuje nejvýše posvátný předmět, často ostatky světce, milostný obraz, socha apod., uctívané jako záštita, ochrana celé země nebo města před nebezpečím. V Čechách je nejznámější Palladium země české, starobylý reliéf Panny Marie ze Staré Boleslavi, který takto nazval Bohuslav Balbín. Nejznámějším moravským paládiem je Madona Svatotomská (Brněnská), vysvětluje Wikipedie. A dodává: Stejné označení dostal i chemický prvek palladium, a to podle planetky Pallas, který byla rovněž pojmenována podle řecké bohyně, a například i obchodní dům Palladium v Praze, jehož název byl vybrán na základě veřejné ankety.

 

Mší to nekončí…

Ve čtvrtek se odehrál před bazilikou tradiční Večer lidí dobré vůle. Benefičním koncertem, kterým provedlo duo Barbora Černošková a Filip Tomsa, vyvrcholil v pořadí už dvacátý program Dnů lidí dobré vůle. Koncert Večer lidí dobré vůle zahájil, jako ostatně každý rok, skladbou Velkomoravský chorál „domácí“ Jiří Pavlica s Hradišťanem. Následovala Filharmonie Bohuslava Martinů pod vedením dirigenta Stanislava Vavřínka, Pěvecký sbor Stojanova gymnázia, zpěvák Marek Ztracený s kapelou, který navíc usedl i za klavír, houslisté Bohuslav Matoušek a Jakub Junek a na závěr pak skupina Javory Beat se sourozenci Hanou a Petrem Ulrychovými.

Večer má na Velehradě magickou atmosféru, o tom žádná. Jen ty balónky jsou jako z pouti... Foto Dny lidí dobré vůle

…je to tak trochu cirkus

Druhý den byla již zmíněná Slavnostní poutní mše svatá. Co se ještě odehrálo v pátek? Poutníci měli příležitost rozšířit Velehradský rukopis, až do 15. hodiny se ručně přepisovala Bible. Otevřen byl i stánek Kristýna služebníka s čerstvě upraženou kávou z pražírny Café Gape a mešním vínem.

Co mají v těch stáncích? Z ostatních fotek na Facebooku Dnů lidí dobré vůle jsme investigativně zjistili, že třeba lívance za 90 Kč - no, nekup to. Nevyhnal by náhodou Kristus kupčíky z chrámu?

Jak vyzdvihuje tisková zpráva, k mání bylo ode všeho něco: Nechyběly tradiční projekty jako Velehrad dětem s Michalem Nesvadbou, Aktivity pro životní prostředí v Archeoskanzenu v Modré, Soutěž ve fotbalových dovednostech s Antonínem Panenkou, Mladí fandí Velehradu letos s kapelou Sebastian, zpěvákem Petrem Poláčkem a profesionálními parkouristy, Mezinárodní setkání vozíčkářů či zajímavé výstavy a vernisáže v prostorách Stojanova gymnázia. Soutěživým dětem i dospělým byla určena fotografická soutěž nebo rodinná cestovatelská hra Velehradský pas, v níž se hraje o zájezd k moři pro celou rodinu. A hry, kvízy a soutěže pro malé i velké, dětská představení nebo interaktivní workshopy… No a aby se neřeklo, rodičům byl určen vzdělávací seminář, na který přijel autor mnoha knih, benediktinský mnich a kněz Anselm Grün. Takže i kapka toho duchovního rozměru, že.

Vložil: Markéta Vančová