Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když si vezmete pejska z útulku, nezaplatíte za něj městu ani halíř. Kroměříž chce pomoci svým štěkajícím bezdomovcům

03.06.2019
Když si vezmete pejska z útulku, nezaplatíte za něj městu ani halíř. Kroměříž chce pomoci svým štěkajícím bezdomovcům

Foto: Pixabay

Popisek: Pejsci v útulku, ilustrační foto

FOTO Lidé, kteří si vezmou psa z kroměřížského útulku, za něj nebudou městu platit poplatek. Změnu příslušné vyhlášky o místních poplatcích nedávno schválili zastupitelé. „Jsem ráda, že změna vyhlášky byla schválena. Lidé, kteří si vezmou pejska z útulku a poskytnou mu tak nový domov, si naši podporu zaslouží,“ řekla k tomu místostarostka Daniela Hebnarová. Dosud lidé neplatili za psa z útulku dva měsíce poté, co si ho vzali… Jak to vůbec vypadá s poplatky za psa ve Zlínském kraji? A co byste měli určitě vědět, pokud o adopci nového psího kamaráda uvažujete? Podívejte, co vše jsme zjistili.

Zastupitelé mění pasáže vyhlášky o místních poplatcích týkající se psů v poměrně krátké době podruhé. V roce 2017 schválili, že senioři v Kroměříži neplatí nic za prvního psa ve svém vlastnictví, kterého ve městě přihlásí. Dříve lidé, kteří pobírají invalidní, starobní, vdovský či vdovecký důchod, jenž je jejich jediným zdrojem příjmu, a také poživatelé sirotčího důchodu, platili za prvního psa 200 korun.

Městský útulek pro psy Čápka Kroměříž, foto Facebook

V Kroměříži mají psy rádi

Jak totiž uvidíte dále, jejich poplatek je ve srovnání s ostatními městy a vesnicemi velmi nízký… Podle platné vyhlášky se v Kroměříži platí poplatek za psa staršího tří měsíců. Platí jej lidé s trvalým pobytem a firmy se sídlem v Kroměříži. Lidé žijící či firmy sídlící v domech se čtyřmi a více byty platí za prvního psa 800 a za druhého a dalšího 1200 korun, v rodinných domech a v domech se třemi a méně byty 400 korun za prvního a 600 korun za druhého a dalšího psa. Za prvního psa, jehož držitel má trvalý pobyt nebo sídlo v místních částech Bílany, Hradisko, Drahlov, Kotojedy, Postoupky, Těšnovice, Trávník, Vážany a Zlámanka se platí ročně 200 a za druhého a dalšího psa 300 korun. Pokud si ale vezmete psíka z Městského útulku pro psy Čápka, a že jich tam čeká dost, většinou voříšků s velmi milými čenichy, jak uvidíte dále, nezaplatíte vůbec nic.

 

Jakého pejska můžete například adoptovat v kroměřížském útulku Čápka?

Niňo - kříženec menšího vzrůstu, pes. Věk 8-10 let. Klidný, hodný a kamarádský psík. Vhodný do bytu. 

 

Enzo - kříženec střední velikosti, pes. Věk 1 rok. Váha 16 kg. Kamarádský, hodný a kontaktní pes. 

 

Idea - belgický ovčák, fena. Věk 3-4 roky, váha 18 kg. Temperamentní, kontaktní fena. Zpočátku je trochu opatrná a plachá. Jinak reaguje na základní povely. Vhodná na dvůr nebo zahradu s dobře zateplenou boudou.

 

Jura - kříženec, pes. Věk 10 a více let. Klidný, hodný pes. Zřejmě byl někde na dvorku, protože není zvyklý na vodítko.

 

Co vůbec obnáší adopce pejska z útulku?

Přemýšlíte o pořízení pejska z útulku? Chcete mu darovat to nejcennější – domov? Adopci pejska nelze brát na lehkou váhu, proto na psím blogu www.justhunter.cz sepsali základní informace, co všechno obnáší. Stojí zde: Pokud se rozhodnete pro jakéhokoliv útulkáče, předem si vše promyslete a proberte s celou rodinou. Pejsky z útulku už v životě někdo zklamal a pro křehkou psí duši není nic horšího než další zklamání. 

Před pořízením pejska si promyslete, jaká velikost a povaha psa se hodí k vašemu životnímu stylu, volnému času, financím a podmínkám bydlení. Budete chtít dospělého psa či štěně? Častým mýtem bývá obava, že pokud lidé adoptují dospělého či staršího psa, nepůjdou tyto návyky změnit. Samozřejmě to není pravda, ovšem chce to dostatek trpělivosti a důslednosti.

Mnozí lidé se z neznalosti domnívají, že pes z útulku je jakési méněcenné zboží. To je obrovský omyl. Méněcenným zbožím by se dali nazvat spíš bývalí majitelé, kteří se ho zbavili. Psi v útulku jsou normální psi, jen měli smůlu na člověka, který se tvářil jako jejich páníček. Foto Pixabay

Pro výběr pejska je vhodný útulek, který vás pustí dovnitř a vy si budete moct prohlédnout všechny svěřence, dané prostředí a navázat první kontakt. Profesionální pracovníci útulku vás popravdě seznámí se všemi dostupnými okolnostmi příchodu i pobytu psa u nich. Vhodné je také absolvování pohovoru útulku s novými potenciálními majiteli. Nelekejte se, znamená to, že útulku opravdu záleží na správném umístění pejsků a jejich životě, a právě takový útulek je kroměřížská Čápka.

Během osobní návštěvy zodpovíte na několik otázek, například zda máte zahradu, děti či další zvíře. Na základě rozhovoru útulek pozná, který pejsek je pro vás vhodný. Měli byste mít možnost vzít pejska na procházku a poznat ho tak v situacích mimo útulek. Ideální je, pokud jdete do útulku celá rodina, včetně psích členů.

Pravidla adopce

  • Pejska může osvojit osoba starší 18 let.
  • Musíte se prokázat občanským průkazem.
  • Zvíře z útulku si musí vyzvednout budoucí majitel osobně, ten také podepíše smlouvu o svěření pejska do péče.
  • Některé útulky zahrnují také možnost kontroly u nových majitelů či povinnost vrátit pejska, pokud se najde v ochranné lhůtě 6 měsíců původní majitel.
  • Připravte si také hotovost na úhradu adopčního poplatku, je to náhrada za očkování, odčervení a dalších nákladů útulku vydaných na pejska. S sebou si vzít nezapomeňte také rovnou obojek a vodítko.

A Čápka k tomu dodává…

„Často se nám stává, že lidé si přicházejí vybírat psa těsně před zavírací dobou (což je přes týden v pět odpoledne, o víkendech a svátcích pak ve čtyři). Takové vybírání není dobré ani pro psa ani pro budoucího majitele. Pokud se vám nějaký pejsek z našeho útulku zalíbil, přijďte se na něj podívat osobně. Umožňujeme ho vzít si i na procházku, abyste se lépe poznali,“ píší kroměřížští na svém webu.

A dodávají: „Někteří psi z útulku nemusí znát běžné věci našeho života – např. výtah, vysavač, auta, rušné ulice, další zvířata apod. Nebo mají na určité věci špatné vzpomínky a negativní zkušenosti a jejich reakce může být jiná, než obvykle předpokládáme. Tomu lze předejít velmi pomalým a trpělivým postupným přivykáním a také pevným držením vodítka v neznámých situacích. Připravte doma pro nového pejska měkký a teplý pelíšek, misku na jídlo, misku na vodu a nějakou hračku. V útulku se ptejte na všechno, co Vás napadne, a nechte si poradit. Pejsek, kterého si odvedete, bude veterinárně ošetřený a kompletně přeočkovaný. Další vakcíny je nutné aplikovat jednou ročně a dvakrát ročně je pak nutné pejsky odčervovat s pomocí veterinárních přípravků.“

 

Kolik ´stojí´ pes na Zlínsku, počínaje ´nejdražšími´městy

Poplatek za psa si stanovují jednotlivé obce samy místní vyhláškou. Výše sazby se tak v různých městech liší. Skrblík pro vás připravil přehled poplatků ve více než 200 obcích ČR. Poplatek za psa může být dle zákona až 1 500 Kč za kalendářní rok a jednoho psa. Podívejte kolik se platí v dalších městech Zlínského kraje

Rožnov pod Radhoštěm - 1 500 Kč
Místní poplatek ze psů zde pro rok 2019 činí 1 500 Kč za prvního psa chovaného v bytě a 600 Kč za psa chovaného v rodinném domě. Důchodci zaplatí jen 200 Kč. Za druhého a každého dalšího psa se poplatek zvyšuje o 50 %. Osvobození od poplatku po dobu jednoho roku je možné u psů adoptovaných z útulku. 

Vsetín - 1 500 Kč
Místní poplatek ze psů ve Vsetíně pro rok 2019 činí 1 500 Kč za prvního psa chovaného v bytovém domě (3 a více bytů). Obyvatelé rodinných domů platí jen 500 Kč za prvního psa. Snížená sazba pro důchodce je 200 Kč. Za druhého a každého dalšího psa je sazba zvýšená o 50%. Osvobození od poplatku po dobu jednoho roku je možné u pejsků adoptovaných z útulku. Úlevy jsou poskytovány například pro držitele čipovaného psa nebo pro osamělé osoby pečující o nezaopatřené dítě. 

Valašské Meziříčí - 1 260 Kč
Místní poplatek ze psů ve Valašském Meziříčí pro rok 2019 činí 1 260 Kč za prvního psa chovaného v bytovém domě. Obyvatelé rodinných domů v centru/ve městě platí 500 Kč, v okrajových částech je to 300 Kč. Občané pobírající důchod mají poplatek 200 nebo 150 Kč za prvního psa. Za druhého a každého dalšího psa je sazba zvýšená o 50 %. 

Napajedla - 1 200 Kč
Místní poplatek ze psů v Napajedlech pro rok 2019 činí 1 200 Kč za prvního psa chovaného v bytovém domě (4 a více bytů) a 1 800 Kč za každého dalšího. Výrazně nižší sazbu mají obyvatelé rodinných domů a důchodci – 200 Kč za prvního psa a 300 Kč za psy další. 

Uherské Hradiště - 1 100 Kč
Místní poplatek ze psů v Uherském Hradišti pro rok 2019 činí 1 100 Kč za prvního psa chovaného v bytovém domě (3 a více bytů) a 1 500 Kč za každého dalšího. Obyvatelé rodinných domu mají poplatek nižší – 500 a 700 Kč. V okrajových místních částech je poplatek snížen na 200 a 300 Kč. Sazba pro občany pobírající důchod je 200 a 300 Kč v bytových domech, nebo 150 a 200 Kč v domech rodinných. Osvobození od poplatku po dobu jednoho roku je poskytováno držitelům psů převzatých z útulku nebo trvale označených čipem. 

Bystřice pod Hostýnem – 1 000 Kč
Místní poplatek ze psů v Bystřici pod Hostýnem pro rok 2019 činí 1 000 Kč za prvního psa chovaného v bytovém domě s pěti a více byty a 1 500 Kč za každého dalšího (stejnou sazbu mají i obyvatelé rodinných domů v ulici Dolní, Obchodní, Masarykovo náměstí). Obyvatelé bytových domů s max. 4 byty platí o něco méně – 800 Kč za prvního a 1 200 Kč za další psy. Pokud bydlíte v rodinném domě, výše poplatku je jen 300 a 450 Kč. V okrajových místních částech je sazba příjemných 70 a 105 Kč. Důchodci platí dle bydliště za prvního psa 60 až 200 Kč, za další psy 90 až 300 Kč. Osvobození od poplatku po dobu dvou let je možné u psů adoptovaných z útulku.

Otrokovice - 1 000 Kč
Místní poplatek ze psů v Otrokovicích pro rok 2019 činí 1 000 Kč za prvního psa chovaného v bytovém domě a 1 500 Kč za každého dalšího. Obyvatelé rodinných domů mají poplatek nižší – 400 a 600 Kč. Snížená sazba pro důchodce v bytovém domě je 200 a 300 Kč, v rodinném domě jen 80 a 120 Kč. Osvobození od poplatku po dobu jednoho roku je možné u psů adoptovaných z útulku. Poplatek vůbec neplatí držitelé psů bydlící v osadách Terezov a Buňov.

Slavičín - 1 000 Kč
Místní poplatek ze psů ve Slavičíně pro rok 2019 činí 1 000 Kč za prvního chovaného psa a 1 500 Kč za každého dalšího. Ve vybraných místních částech je poplatek snížen na 500 a 750 Kč. Ze všech těchto sazeb je pak sleva 80% v případě, že držitel psa/psů bydlí v rodinném domě. Občané pobírající důchod platí 200 a 300 Kč, případně 100 a 150 Kč v místních částech. Obyvatelé žijící na samotách poplatek neplatí vůbec.

Uherský Brod - 1 000 Kč
Místní poplatek ze psů v Uherském Brodě pro rok 2019 činí 1 000 Kč za prvního psa chovaného v bytovém domě (3 a více bytů) a 1 400 Kč za každého dalšího. V rodinných domech je poplatek nižší – 500 a 700 Kč. Snížená sazba pro občany pobírající důchod je 200 a 300 Kč. Osvobození od poplatku po dobu dvou let je možné u psů převzatých z útulku. 

Zlín - 1 000 Kč
Místní poplatek ze psů ve Zlíně pro rok 2019 činí 1 000 Kč za prvního psa chovaného v bytovém domě a 1 500 Kč za každého dalšího. Obyvatelé rodinných domů platí jen 500 a 750 Kč. V některých místních částech je poplatek nižší, viz odkaz. Snížená sazba pro občany podbírající důchod je 200 a 300 Kč. Osvobození od poplatku po dobu dvou let je možné u psů adoptovaných z útulku, roční osvobození pak u čipovaných a kastrovaných psů.

Holešov – 600 Kč
Místní poplatek ze psů v Holešově pro rok 2019 činí 600 Kč za prvního psa chovaného v bytovém domě a 900 Kč za každého dalšího. Obyvatelé rodinných domů mají poplatek nižší – 300 a 450 Kč. Snížená sazba pro důchodce je 100 a 150 Kč. Nižší poplatek platí také v okrajových částech, viz odkaz. Osvobození od poplatku po dobu jednoho roku je možné v případě, že necháme pejska označit čipem. 

Hulín – 600 Kč
Místní poplatek ze psů v Hulíně pro rok 2019 činí 600 Kč za prvního psa chovaného v bytovém domě. Obyvatelé rodinných domů platí 250 Kč. Pokud bydlíte v okrajových místních částech, máte poplatek snížený na 100 Kč. Sazby pro osoby pobírající důchod jsou 200,150 a 50 Kč. Za druhého a každého dalšího psa je sazba zvýšená o 50 %. Trvalé osvobození od poplatku je možné u psů adoptovaných z útulku. 

Staré Město (okres Uherské Hradiště) - 600 Kč
Místní poplatek ze psů ve Starém Městě pro rok 2019 činí 600 Kč za prvního psa chovaného v bytovém domě a 1 100 Kč za každého dalšího. Obyvatelé rodinných domů mají poplatek nižší – 120 a 300 Kč. Snížená sazba pro důchodce v bytových domech je 200 a 300 Kč, pro důchodce v rodinných domech 50 a 200 Kč. 

Zdroj: www.skrblik.cz

Vložil: Markéta Vančová