Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Záhada kolem vsetínského médi. Je mrtvý, řekl Čunek. O střelci hejtman mlčí... Ochránci pátrají

28.03.2019
Záhada kolem vsetínského médi. Je mrtvý, řekl Čunek. O střelci hejtman mlčí... Ochránci pátrají

Foto: Facebook

Popisek: Medvěd hnědý, ilustrační foto

Již v únoru sdělil novinářům hejtman Čunek, mimochodem nejvýraznější zastánce odstřelu ´vsetínského zabijáka´ ovcí a koz, v souvislosti s informacemi o vyplácení náhrad za škody, které medvěd způsobil: „Podle našich zpráv se míša již nevyskytuje mezi živými, ale není to zatím potvrzeno. Buď je to tak, že odešel, nebo byl zastřelen,“ uvedl bez bližších podrobností hejtman, podle něj tudíž nebude nutné příští rok platit škody, které medvěd napáchá… Ochránci přírody z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), Správy CHKO Beskydy i hnutí Duha, kteří se v případu medvěda na podzim nejvíce angažovali, toto kontroverzní sdělení zpočátku nechali zdánlivě bez odpovědi.

Proč? Protože pokud medvěda někdo střelil, jednal proti zákonu. A hejtman tedy buď nezná zákon, nebo ho ignoruje, pokud má skutečně informaci, že medvěda někdo zastřelil, na což se ho ochránci ihned zeptali. Dosud ale neodpověděl… V této souvislosti je třeba dodat, že Jiří Čunek navázal s myslivci dobré styky již v době boje proti africkému moru prasat na Zlínsku, na stránkách ČMMJ třeba stojí: „Naši kolegové z okresního mysliveckého spolku Zlín věnovali celý svůj den k diskuzi nad eliminací AMP ve Zlínském kraji. Schůzky se účastnil i zástupce KÚ a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek…“

Celé obsáhlé vyjádření k podivnému výroku Čunka, který novináře ještě skálopevně ubezpečil, že kraj již žádné peníze za medvěda určitě vyplácet nebude, spolu s popisem událostí, jak šly za sebou, od odborníka na šelmy z hnutí Duha Michala Bojdy na serveru Šelmy.cz najdete na konci článku. Ochránci zřejmě přesto stále doufají, že medvěd žije a hodlají to zjistit – a to tak, že jeden z beskydských medvědů možná dostane telemetrický obojek - pokud se nechá... (Jen poznámka: Ano, ochránci okolo toho trochu mlží, to ale není nic proti tomu, jak mlž(č)í hejtman Čunek.) 

Jsou v Beskydech medvědi dva?

Právě v těchto dnech probíhá pokus o odchyt medvěda v oblasti Lysé hory v chráněné krajinné oblasti Beskydy. AOPK ČR, Správa CHKO Beskydy a Mendelova univerzita v Brně chtějí prý zjistit, jak se zvíře v krajině pohybuje a jaké má zvyky, jak tedy tvrdí v TK. Podle nás ale prostě pátrají, zda medvěd žije, nebo ne… „Právě proto byly ve spolupráci s kolegy z polského Tatranského národního parku (Tatrzański Park Narodowy), kteří mají s odchyty medvědů dlouholeté zkušenosti, připraveny dvě speciální klece. Pokud se zvíře podaří polapit, dostane telemetrický obojek. Odchyt umožní i odebrání vzorků pro genetickou analýzu, aby se zjistilo, zda se nejedná o medvěda, který na podzim působil škody ve Zlínském kraji na Vsetínsku,“ píší dále.

V Beskydech instalovali kolegové z polského Tatranského národního parku dvě odchytové klece na medvěda, který by v případě úspěchu dostal telemetrický obojek. Foto AOPK ČR

„Medvěda, který se tu pohybuje už více než dva měsíce, mohou spatřit i místní obyvatelé. Chová se na jednu stranu tak, jak je u medvědů běžné – pokud to jde, vyloupí včelí úl, uloví jelena nebo prase divoké, ale k lidem se nechová agresivně. Na druhou stranu se nechová vždy plaše. Protože se stále množí jeho pozorování, chceme využít dlouholeté zkušenosti polských kolegů.  Pokud se medvěda podaří odchytit, dostane telemetrický obojek, takže budeme vědět, kde se zhruba zrovna pohybuje. Víme také, že jsou na území CHKO Beskydy medvědi nejspíše dva, takže o jednom z nich budeme mít přehled. Zároveň se ukáže, zda jeden z nich není ten vsetínský,“ vysvětluje František Jaskula z AOPK ČR, Správy CHKO Beskydy. Tak kolik je tedy v Beskydech medvědů? Podle Karolíny Šůlové z AOPK ČR jsou prý patrně opravdu dva.

Opatrný optimismus?

„Zda je jeden z nich ten vsetínský, nevíme. Pokud se zvíře podaří chytit, budou odeslány vzorky na genetickou analýzu, která by to měla potvrdit či vyvrátit,“ řekla nám dále paní Šůlová. Ohledně medvěda jsme se ještě zeptali. kdy naposledy zabil nějaké zvíře: „Nedávno to bylo například prase divoké, také byly vybrány nějaké včelí úly,“ dodala Šůlová. A v tiskové zprávě dále stojí: Státní ochrana přírody bude medvěda – pokud se odchyt podaří – sledovat. „Věříme, že se s příchodem jara, kdy bude mít dostatek potravy, odebere do lesů, kde bude mít potřebný klid,“ uzavírá František Jaskula s tím, že využití klecí a speciálního obojku umožnila spolupráce s experty z Mendelovy univerzity v Brně a z Hnutí DUHA, kteří zprostředkovali dohodu s polským národním parkem.

Buď jeden ze dvou, anebo jediný... Medvěd, který se pohybuje v Moravskoslezských Beskydech. Snímek Václava Tomáška pochází z konce ledna 2019

Po 30. listopadu se po méďovi slehla zem?

Mladý, asi čtyřletý medvěd hnědý, který je zvláště chráněným živočichem, roztrhal na podzim na Valašsku čtyři desítky ovcí, zabil kozy, poničil včelstva, rozbil úly, vyvracel ploty a způsobil další škody, což Zlínský kraj stálo více než 160 tisíc korun… Všechny evidované škody způsobil medvěd ve Zlínském kraji v období od 13. září do 30. listopadu loňského roku. Pak se po něm slehla zem, spekulovalo se, že odešel na Slovensko, kde je výskyt medvědů častější.

„Jednou z možností je, že se potenciálně rizikový medvěd ze Vsetínska přemístil do Moravskoslezských Beskyd. Oslovili jsme proto polský medvědí zásahový tým z Tatranského národního parku, který má dlouholeté zkušenosti s telemetrickým monitoringem medvědů, aby nám pomohl se sledováním medvěda, se kterým se lidé opakovaně setkávají, pomocí GPS telemetrického obojku. V případě, že by se medvěd na jaře začal pohybovat v okolí vesnic, mohli bychom včas varovat místní obyvatele kvůli lepšímu zabezpečení hospodářských zvířat," řekl k tomu Miroslav Kutal, vedoucí programu Šelmy Hnutí DUHA a akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně.

Žije medvěd ze Vsetínska?

V průběhu zimy se k nám dostávaly z různých zdrojů informace o tom, že měl být medvěd, který dělal škody na Vsetínsku, zastřelen, píše na serveru Šelmy.cz 1. března člen hnutí Duha Michal Bojda. A pokračuje: Bohužel se nám však nic konkrétního nepodařilo zjistit. Navíc se autoři těchto „zaručeně pravdivých“ informací rozcházeli v čase a místě, kde mělo k odlovu dojít. Začátkem února však tuto informaci zveřejnil také hejtman Zlínského kraje, Jiří Čunek. Proto jsme ho požádali o bližší informace.

Od začátku loňského září do začátku listopadu jsme intenzivně sledovali pohyb medvěda, který se svým chováním vymykal ostatním medvědům, kteří se na česko-slovenském pomezí vyskytovali a vyskytují. Tento jedinec páchal velké škody na hospodářských zvířatech a včelstvech a jevil známky částečné ztráty plachosti. Informace o jeho pohybu jsme získávali na základě dat z fotopastí, stopováním, hlášením pozorování od veřejnosti a ověřováním škod. Konfliktní situace jsme v terénu vyhodnocovali a zjišťovali, jak k jednotlivým škodám došlo.

Michal Bojda, foto Facebook

Za uvedenou dobu se podařilo získat velké množství údajů o tom, kde se medvěd pohyboval a co v dané oblasti dělal. Během dvou měsíců zabil pětapadesát ovcí, dvě kozy, jednoho králíka a zničil deset úlů. V některých případech se dostával i do uzavřených objektů. Zjistili jsme však také, že velká část poškozených chovatelů neměla svá zvířata dostatečně zabezpečená. Včelaři své úly neměli nijak zabezpečeny v 90 % zjištěných škod, přestože se o trvalém výskytu medvědů v CHKO Beskydy mluví už od roku 1970.

Na základě přetrvávajících škod vydal Zlínský kraj i Správa CHKO Beskydy výjimku o povolení odchytu konkrétního jedince medvěda.  O odchyt se pokoušeli určení pracovníci postupně v Hostýnských vrších a následně ve Vsetínských Beskydech. Nebyl však úspěšný, neboť medvěd se pohyboval na rozsáhlém území. Během dvou měsíců se pohyboval ve čtyřech horských celcích (Javorníky, Vizovické vrchy, Vsetínské Beskydy a Hostýnské vrchy) na ploše cca 1100 km².

S příchodem zimy jeho aktivita v podobě vzniku škod slábla a dalo se předpokládat, že se medvěd přesune do odlehlejších částí hor. Je zajímavé, že za pár dní od poslední škody na Vsetínsku, se medvěd objevil v Moravskoslezských Beskydech. Lesníci a myslivci z dané oblasti uvádí, že se jedná o jiného medvěda. Podle našeho monitoringu však nelze vyloučit, že by v Beskydech mohl být medvěd ze Vsetínska. To, zda se jedná o jiného nebo stejného jedince, odhalí během příštích týdnů výsledky DNA analýz rozboru trusu a chlupů.

Odborníci vzpomínají v souvislosti s tímto medvědem na medvěda, který působil velké škody na Vsetínsku v roce 2000. Tehdy se však Míša z Brodské pohyboval na ploše „pouze“ 125 km². Díky tomu se snadněji zjistilo, kde se medvěd vyskytuje a následně jej bylo možné odchytit. To se v loňském roce nepodařilo.

Během února jsme se však od hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka dozvěděli, že medvěd, který škodil na Vsetínsku, už nežije. Dále hejtman uvedl, že pokud už je zastřelen, je to v souladu se zákonem a je to v pořádku. Tyto informace pronesl Jiří Čunek při tiskové konferenci 11. února po jednání Zlínského kraje a byly odvysílány ve stejný den ve večerní zpravodajské relaci TV Nova.

Při udělení výjimky na odchyt medvěda je možné ve výjimečném případě přistoupit i k odstřelu medvěda. Jedná se zejména o situaci, kdy dojde k bezprostřednímu ohrožení zdraví a života obyvatel nebo bude nadále docházet k nárůstu škod způsobených medvědem. Podle našich informací však žádná taková situace nikde hlášena nebyla. Zdá se tedy, že hejtman má ohledně medvěda aktuálně nejvíce informací. Proto jsme požádali pana Jiřího Čunka o poskytnutí informací, kdy a kde došlo k zástřelu medvěda a zda byly splněné podmínky, které jsou uvedeny ve výjimce. Kromě doložení skutečnosti, že medvěd ohrožoval životy obyvatel, se jedná také o povinnost poskytnutí uloveného zvířete k odběru genetických vzorků. Pokud totiž medvěda opravdu někdo zastřelil bez pověření Zlínského kraje nebo Správy CHKO Beskydy, které mají jako jediné orgány úřední povolení, je zabití přísně chráněné šelmy v rozporu se zákonem. A nelze tedy souhlasit s vyjádřením Jiřího Čunka, že vše bylo v souladu se zákonem. Medvěd je u nás zařazen mezi kriticky ohrožené druhy živočichů, a proto je třeba v krajním případě, kdy zasahujeme do jeho populace, splnit všechny zákonné podmínky. O reakci Jiřího Čunka vás budeme na webu Šelmy.cz informovat.

 

Medvědi do naší přírody patří!

Medvědi do naší přírody patří, stejně jako další velké šelmy, rys a vlk. Právě oblast Beskyd je jediným místem, kde u nás tyto tři šelmy žijí. Zatímco vlka a rysa můžete spatřit i jinde, medvěda lze pravidelně vystopovat jen ve zdejších lesích, do kterých přichází ze sousedního Slovenska. Rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk obecný jsou v ČR chráněni. Kvůli jejich dlouhodobému přirozenému výskytu je chráněná krajinná oblast Beskydy zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem. 

Vložil: Markéta Vančová