Populista, křesťan a architekt: Jeden svět přiveze do Vsetína Okamury. A Ovčáčka
08.03.2019
Foto: Facebook
Popisek: Letošní ročník festivalu Jeden svět má podtitul Bezpečná blízkost; ilustrační foto
Filmový festival Jeden svět představí tu nejlepší současnou dokumentární tvorbu také ve Vsetíně. Letošní edice vsetínského festivalu startuje přesně za dva týdny a potrvá od 18. – 22. března. Jeho dějištěm bude po celou dobu klub Tři opice. „Na program jsme zařadili čtyři snímky, pondělním otvírákem bude tentokrát film Bratři Okamurové o nesourodé bratrské trojici populistického politika, hluboce věřícího křesťana a úspěšného architekta. Každý projekční den doplníme debatou, tentokrát se mohou diváci těšit skutečně na hvězdná jména. Filmový program doplní středeční speciální edice filmového hospodského kvízu,“ zve festivalová koordinátorka Světla Studenská.
Ochutnávku letošní dramaturgie mohou filmoví fanoušci zdarma vyzkoušet již ve středu 13. března. V klubu Tři opice během festivalové předprojekce uvidí nejnovější počin slovenské režisérky Zuzany Piussi Obléhání města. Ten vypráví příběh slovenské obce Kremnice, jejíž obyvatelé se postavili těžařským firmám.
„O týden později budou večery ve Třech opicích kromě Okamurů patřit premiérám filmů Ovčáček o posledním mohykánovi tradičního pastevectví ovcí v Nizozemí nebo Novaja o tom, zda lze v Rusku i u nás dělat skutečně nezávislou žurnalistiku. Festival zakončíme kanadskou produkcí filmu Anoteho archa o ostrovním státu se sto tisíci obyvateli, který životně ohrožuje stoupající hladina oceánů,“ láká diváky Studenská.
Český žurnál: Bratři Okamurovi
Dokument natočil majitel několika Českých lvů, režisér Filip Remunda (má na kontě i kontroverzní Český sen a Svět podle Daliborka) v roce 2019, trvá 84 minut.
Populistický politik, hluboce věřící křesťan a úspěšný architekt. Tři bratři a každý úplně jiný. Netradiční pohled za dveře jedné česko-japonské rodiny. Tomio Okamura se z podnikatele v cestovním ruchu proměnil v úspěšného politika, který rozděluje společnost svými extrémními postoji. Starší bratr Hayato Okamura je přesvědčeným křesťanským demokratem, pro něhož je slušnost nade vše. Nejmladší Osamu Okamura se věnuje urbanismu a snaží se mít pochopení pro různé názory. Jak nesourodou bratrskou trojici formovalo nelehké česko-japonské dětství? A dokážou spolu vyjít dnes, kdy každý stojí na jiném břehu? Dokument nabízí hlubší pohled do zákulisí rodiny a jejích spletitých vztahů. Mikrosvět bratrů Okamurových jako by byl typickým příkladem rozdělení dnešní české společnosti.
|
Jeden svět se letos uskuteční už po jednadvacáté. Na pražskou premiéru ve středu 6. března naváže dalších 35 českých měst, ve Vsetíně se festival koná podruhé. Vedle večerních projekcí připraví i dopolední promítání a debaty pro stovky žáků a studentů nejen vsetínských škol v kině Vatra.
Jednotné vstupné na veřejné projekce je 80 korun, vstupenky jsou k dostání vždy před jednotlivými projekcemi na místě. Ty začínají vždy od 18:00 hodin. Konání festivalu finančně podpořilo město Vsetín, TES Vsetín, JC Metal a individuální dárci. Více informací ZDE.
Vstupné na projekce pro veřejnost je 80 Kč.
Vstupné na školní projekce je 50 Kč za žáka/studenta.
Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P mají 50% slevu, doprovod ZTP/P zdarma.
Program
Pondělí 11. 3. 18:00 Obléhání města
Pondělí 18. 3. 18:00 Bratři Okamurovi
Úterý 19. 3. 18:00 Ovčáček
Středa 20. 3. 18:00 Jeden svět – Jeden kvíz
Čtvrtek 21. 2 18:00 Novaja
Pátek 22. 3. 18:00 Anoteho archa
|
Další promítané filmy
Obléhání města
Nový film Zuzany Piussi a Víta Janečka o tom, jak se obyvatelé slovenské obce Kremnice postavili proti těžařským firmám. Povedou jejich snahy ke kýženému cíli?
Ve středověku Kremnica zásobovala zlatem celou Evropu. Byla bohatým městem, které bylo několikrát obléháno, ale nikdy nepadlo. Ve 21. století obec znovu svádí boj o návrat zašlé slávy. Ukázalo se, že na vzácném kovu je tady možné zbohatnout i dnes. Jenže se tu nachází pouze zlatý prach, jehož těžba by znamenala devastaci krajiny a přírody. A při geologických průzkumech byly objeveny i jiné nerosty. Do boje s národními i nadnárodní firmami vyráží skupina místních aktivistů. Ti se nebojí ani vstoupit do vysoké politiky. Bojují za vzácnou rosničku okrouhlolistou, mloky, ale především za svůj domov. Stojí proti firmám, které mají v zádech úřady, politiky i promyšlené PR.
Ovčáček
Pastevec ovcí Stijn, jeden z posledních nizozemských pastýřů, kteří vedou své hospodářství tradičním způsobem, se všemožně snaží zachránit své stádo a živobytí.
Překrásná příroda, krajina utvářená stovky let tradičním hospodařením předků. Početné stádo ovcí hlídají pobíhající psi a pastevec Stijn. Vodí ovce po pastvinách, stříhá je a získává surovou vlnu. Se svojí ženou Annou a malými syny žije v pevném semknutí s přírodou a chov ovcí představuje celý jeho život. Chce žít soběstačně a nezávisle, ale v konkurenčním prostředí, v němž se upřednostňují zemědělské stroje před tradičním vypásáním a kde vládne neúprosná moc trhu, mu neustále klesají zisky. Pro to, aby udržel ekologický způsob chovu, kterému věří a věnuje se mu dvacet let, je odhodlán udělat cokoli.
Novaja
Je vůbec možné dělat v Rusku nezávislou žurnalistiku? Ano, ale její tvůrci musejí být připraveni zaplatit vysokou cenu. Jak dnes vypadá zákulisí novin Novaja Gazeta, jednoho z největších nezávislých deníků v Rusku?
Redakce deníku Novaja Gazeta, oceněná více než 60 prestižními cenami a třikrát nominovaná na Nobelovu cenu, přišla od roku 2000 o šest svých členů, kteří neoblomně pátrali po nepohodlných pravdách. Dokument nabízí jedinečnou příležitost nahlédnout pod pokličku každodenní práce jejich kolegů a nástupců. Během osmnácti měsíců sleduje nejen to, co probírají na redakčních poradách a na základě čeho vybírají svá témata, ale i to, jakým způsobem reagují na náhlý únos jednoho z členů redakce. Jak blízko leží hranice hledání pravdy v současném Rusku, jejíž překročení může znamenat ohrožení života, ať už vlastního, nebo svých blízkých?
Anoteho archa
Anote Tong je bývalým prezidentem Kiribati. Jeho archou je ostrovní stát se sto tisíci obyvateli, které měnící se klima a stoupající hladina oceánů připravuje o domov.
Anote dělá maximum pro záchranu svého lidu, ale ví, že osud neodvrátí. Objíždí světová fóra, aby upozornil na klimatické hrozby. S trpkou věcností vysvětluje, jak a proč jeho stát mizí. I když tomu nezabrání, cítí povinnost varovat druhé. Část obyvatel už Kiribati opouští. Jednou z nich je Sermary, která hledá nový domov u své sestry na Novém Zélandu. Učí se žít v neznámém světě. Snímek přibližuje tíhu ze zániku tropického ráje a zpřetrhání kulturní kontinuity, ale i to, jak se jeho obyvatelé snaží s humorem i melancholií hledat v takové situaci smysl a naději.
Bezpečná blízkost Jednoho (našeho) světa
Identita a její různé podoby v globalizovaném světě 21. století – to je téma, které se rozhodl prozkoumat letošní Jeden svět pod heslem Bezpečná blízkost. Kromě již tradičních soutěžních a tematických filmových kategorií se tedy v programu objeví také dvě kategorie zaměřené právě na téma hledání a vymezování si vlastní identity, ať už na osobní nebo společenské úrovni. „Hrdinové těchto filmů buď obtížně přicházejí na to, kam patří, nebo to naopak vědí, ale složitě nacházejí pochopení svého nejbližšího okolí i společnosti. Některé z těchto příběhů se odehrávají třeba na druhém konci planety, ale skrze filmové plátno zjišťujeme, že jsou nám právě docela blízko a že spoustu věcí máme všichni společných,” říká programový ředitel festivalu Ondřej Moravec. Jeden svět se letos koná už po jednadvacáté, v Praze od 6. do 17. března a následně v dalších 35 českých městech.
Jeden svět v číslech
- letošní ročník představí 117 dokumentů ve 14 tematických kategoriích z 51 zemí
- uvede 20 premiér (17 světových a mezinárodních, 3 evropské)
- festival se koná ve 37 městech (6.-17. března Praha, poté regiony a Brusel)
- více než 140 potvrzených festivalových hostů
- v rámci Jednoho světa pro všechny se promítá 18 filmů s titulky pro neslyšící a nedoslýchavé, 5 dokumentů s audiopopisem a 3 relaxované projekce
- 125 947 návštěvníků shlédlo filmy Jednoho světa 2018
|
Vložil: Markéta Vančová