Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Raw potraviny, sous-vide, fusion kuchyně, finger food… Garden Food Festival vyráží, poprvé zavítá i do Uherského Hradiště

26.02.2019
Raw potraviny, sous-vide, fusion kuchyně, finger food… Garden Food Festival vyráží, poprvé zavítá i do Uherského Hradiště

Foto: Facebook

Popisek: Garden Food Festival, snímek z minulého ročníku

A my samozřejmě vysvětlíme, co záhadné názvy v titulku znamenají… Svátek dobrého jídla a pití Garden Food Festival se letos poprvé odehraje i v Uherském Hradišti. Poslední prázdninový víkend si tak přijdou na své příznivci vybraných delikates i tradiční české kuchyně. V degustačním menu nebudou chybět ani oblíbené regionální produkty.

Milovníci gastronomie by si měli do diáře poznačit datum 31. 8. – 1. 9. 2019. Město ovládne vůně výborných pokrmů a neopakovatelná atmosféra, kterou dokreslí program pro děti a kvalitní hudební představení. „Po třech ročnících ve Zlíně jsme se rozhodli využít nabídku z Uherského Hradiště a uspořádat festival v krásném prostředí Smetanových sadů. Doufáme, že naši fanoušci z regionu změnu uvítají a do Hradiště si najdou cestu,“ říká Pavel Vysloužil z pořádající agentury Foodfest.

Snímek z minulého ročníku, foto Facebook

Organizátoři Garden Food Festivalu podporují místní výrobce a farmáře, regionální potraviny a značky, cestovní ruch ve městě i kraji, propagují gastroturistiku. Akce současně přináší nové trendy v gastronomii, ukazuje zajímavé koncepty, přiváží špičkové kuchaře. Co to konkrétně v Hradišti znamená? Zeptali jsme se.

Hvězdou Garden Food Festivalu v Hradišti bude populární kuchař Jan Punčochář, foto Facebook

„Zúčastní se určitě výrobci sýrů, buchet, koláčů, chleba, marmelád, medů, sirupů, vína, piva,“ vysvětlila mluvčí Martina Vysloužilová s tím, že upřesní zhruba měsíc před festivalem. A dodala, že jednou z hvězd festivalu bude trojnásobný vítěz soutěže Zlatý kuchař ČR a porotce soutěže MasterChef, Jan Punčochář. „Návštěvníci budou moci jak vidět, tak ochutnat výrobu raw potravin, netradiční potraviny s lanýži, chilli, čokoládou, kuchařské metody vaření sous-vide a další ukázky nových gastronomických trendů jako fusion cuisine, finger food a další,“ sdělila. Protože ne každý ví, co si pod novými trendy v gastronomii má představit, připravili jsme pro vás malého průvodce:

Raw potraviny

Pojmy jako syrová strava, živá strava, přirozená strava, raw food, vegan raw food, raw foodism, vitariánství či rawtariánství znamenají stravu či způsob stravování, kdy se potraviny, jídlo i pití (ovoce, zelenina, bylinky, jedlé houby, semínka, ořechy, obilí...) konzumují v co nejpůvodnější podobě. Potraviny se jedí tzv. syrové či čerstvé, anebo ohřáté či usušené do 42-45 °C, případné naklíčené, čerstvě pomleté, rozmixované, odšťavněné, nastrouhané, nakrájené apod. 

Kuchařská metoda vaření sous-vide

Sous-vide (z francouzštiny, v překladu znamená „ve vakuu“) je kuchařská metoda, při níž se potraviny připravují ve vzduchotěsném umělohmotném obalu ve vodní lázni s řízenou teplotou. Takto vakuované se potraviny (maso, ryby, zelenina nebo ovoce) pošírují po různě dlouhou dobu. Většinou jde o několik hodin – někdy až 72 – při přesně vypočítané teplotě, která je nižší než bod varu. Nejčastěji při teplotě v rozmezí 55 – 60 °C. Záměrem je zachovat přirozenou chuť, šťávu a texturu kvalitní potraviny při stejnoměrném ohřívání v přesně teplotně kontrolované vodní lázni.

Co je fusion cuisine

Fusion kuchyně neboli smíšená či syntetizující kuchyně vzájemně kombinuje prvky rozdílných kulinářských tradic, přičemž výsledné dílo nelze jednoznačně zařadit ani do jedné z kuchyní, jež se takto propojily. Tento styl, jenž vznikl ve Spojených státech, kde se kuchaři inspirovali japonským minimalismem a přidali tradiční západní prvky, je charakteristický mícháním rozdílných příchutí. Často jde o propojení západní a východní kuchyně, které je velmi atraktivní, inspirující a kreativní, tedy o propojení technologických postupů se surovinami, které nejsou pro daný region právě obvyklé, např. spojení evropských surovin s asijskou technikou nebo obráceně.

Co znamená finger food

Pod anglickým výrazem „finger food“ se skrývají pokrmy, k jejichž konzumaci není potřeba žádných příborů a pomůcek, které se při konzumaci berou mezi prsty, a které velikostí odpovídají jednomu či dvěma soustům a podávají se samostatně nebo se ještě namáčejí do různých omáček. Připravují se zastudena nebo zatepla a konzumovat se mohou teplé či studené. 

 

„Dobré jídlo a pití bylo na Slovácku vždycky základem, a proto premiéru Garden Food Festivalu v Uherském Hradišti vítám s radostí. Jsem nadšený, že se také v našem městě představí mistři kuchařského řemesla a ukážou, co všechno je při vaření možné i nemožné. Akce má tedy i můj fanouškovský hlas. Přeji jí úspěch a mnoho spokojených návštěvníků, “ zakončuje starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

Garden Food Festival funguje již pět let

Garden Food Festival je už pátým rokem nejchutnějším festivalem dobrého jídla a pití v Česku. Každé zastavení pravidelně navštěvuje přes 12 tisíc návštěvníků. Projekt si klade za cíl dlouhodobě ukazovat široké veřejnosti ve městech, krajích i v celé republice, že v daném regionu je řada kvalitních restaurací a kuchařů, kteří dělají svoji práci s radostí a dobře.

Na začátku dubna se festival objeví v Praze-Karlíně, poslední dubnový víkend v Ostravě na Slezskoostravském hradě. O měsíc později, 25. a 26. května, se představí v Městském parku v Rožnově pod Radhoštěm, 28. a 29. září pak v Olomouci.

Praha – Karlín, Invalidovna

Čtvrtek: 4.4.2019 od 14:00 do 22:00
Pátek: 5.4.2019 od 11:00 do 22:00
Sobota: 6.4.2019 od 11:00 do 22:00

Ostrava, Slezskoostravský hrad

Sobota: 27.4.2019 od 10:00 do 22:00
Neděle: 28.4.2019 od 10:00 do 18:00

Rožnov pod Radhoštěm, Městský park

Sobota: 25.5. od 10.00 do 22:00
Neděle: 26.5. od 10.00 do 18.00

Uherské Hradiště, Smetanovy sady

Sobota: 31.8.2019 od 10:00 do 22:00
Neděle: 1.9.2019 od 10:00 do 18:00

Olomouc, Korunní pevnůstka

Sobota:  28.9. 2019 od 10:00 do 22:00
Neděle: 29.9. 2019 od 10:00 do 18:00

Platí se grešlemi

Vstupenky na jednotlivé akce si mohou zájemci objednat od konce února na webových stránkách gardenfoodfestival.cz. Ve všech festivalových areálech bude opět platit jednotná měna – grešle.

Nově je možnost na místě platit na pokladnách a grešlárnách kartou (Visa, Mastercard) – bezkontaktně.

Další novinkou je bezkontaktní platební systém NFCtronNa pokladně si můžete nabít jakoukoliv částku na čip. Co nevypotřebujete, to vám vrátíme. Dobít kredit si můžete na dobíjecích místech (grešlárnách) v areálu. Při obdržení čipu dostanete účtenku, na které je internetový odkaz a QR kód, pomocí nichž můžete sledovat všechny vaše útraty on-line. Účtenku si uschovejte po dobu celé akce u sebe. Další kontrolu můžete provádět na označených místech po přiložení svého čipu. Stánkaři budou po každé transakci oznamovat vaše zůstatky grešlí na čipu, pokud ne, připomeňte se.

  • 1 Grešle = 25 Kč.
  • 1 EURO = 1 GREŠLE.
  • Vstupné na místě 150 Kč.
  • Děti do 140 cm mají vstup zdarma.
  • Držitelé průkazu ZTP mají vstup zdarma, průvodce platí vstupné.

Vložil: Markéta Vančová