Desítka rysů, vlků a medvědů méně… Ochránci přírody v Beskydech pátrají po velkých šelmách. Přidají se i Bílé Karpaty
15.02.2019
Foto: Beňo Machciník
Popisek: Rys je prostě fešák
Ve čtvrtek začalo tradiční mapování velkých šelem v Beskydech. Po čtyři dny zde budou stopy rysů, vlků a medvědů hledat pracovníci správ chráněných krajinných oblastí a národních parků, k nimž se o víkendu připojí další zájemci. Ve stejném termínu proběhne letos poprvé mapování šelem v příhraniční části CHKO Bílé Karpaty.
„Mapování velkých šelem v Beskydech se koná už po pětatřicáté, poprvé to bylo v roce 1984. Podle stop ve sněhu či blátě a dalších pobytových znaků, jako je trus či kořist, zjišťujeme, kolik šelem se v území o rozloze 1200 km2 pohybuje. Sledujeme také, které lokality šelmám aktuálně vyhovují a jaké migrační trasy využívají při svém pohybu beskydskou krajinou. Podle posledních odhadů se v oblasti Beskyd včetně přilehlé pohraniční oblasti Slovenska vyskytuje kolem 10-12 rysů. Vzácnější jsou vlci a medvědi, kteří zde žijí v počtu několika málo jedinců,“ vysvětluje Dana Bartošová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, regionálního pracoviště Správa CHKO Beskydy, která mapování koordinuje.

Nynější fotopasti dělají mnohem kvalitnější snímky než dříve. Jediné, co neumějí, je přimět fotografovaný objekt, aby zapózoval...
Rys, vlk i medvěd žijí pohromadě jen v Karpatech
A jsou to právě velké šelmy z Beskyd a ze Slovenska, které v posledních letech stále častěji zavítají také na území CHKO Bílé Karpaty. Nejčastěji se jedná o vlky, ale sporadicky se objeví i stopy rysa a dokonce i medvěda. Přestože se v Bílých Karpatech aktuálně nevyskytuje žádná stálá populace, jsou zde vhodné podmínky k jejich příležitostnému výskytu. Nejčastějšími návštěvníky jsou hlavně vlci samotáři, kteří se vydávají na nová území. Ty se pak mohou stát součástí jejich širšího teritoria. Ideální podmínky nacházejí zejména v klidných částech příhraničních pohoří, kam také budou směřovat kroky mapovatelů.

Snímek z fotopasti, kde tentokráte rys číslo dvě pěkně hledí do objektivu
Beskydy jsou jediným místem, kde u nás tyto šelmy všechny tři žijí. Zatímco vlka a rysa můžete spatřit i jinde, medvěda lze pravidelně vystopovat jen ve zdejších lesích, do kterých přichází ze sousedního Slovenska. Pohyb krajinou šelmám komplikují nejen silnice s hustým provozem, ale i pytláci.
Na běžkách či sněžnicích, případně pěšky
Při mapování výskytu šelem se stopaři v terénu pohybují po předem stanovených trasách na běžkách či sněžnicích, případně pěšky - podle množství sněhu v horách. K dispozici mají zákresové mapy a pomůcky pro dokumentaci. Při akci se kromě velkých šelem zaznamenává i výskyt ostatních druhů zvířat. Výsledky mapování vyhodnocuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, regionální pracoviště Správa CHKO Beskydy a Bílé Karpaty. Závěrečná zpráva ze „sčítání“ bude k dispozici zhruba za měsíc.

Výborně! Fotopast zachytila vlka jak profík
Výsledky mapování budou uloženy do nálezové databáze Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a využity při ochraně těchto vzácných šelem.
Rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk obecný jsou v ČR chráněni. Kvůli jejich dlouhodobému přirozenému výskytu je chráněná krajinná oblast Beskydy zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem. Jejich počet u nás souvisí se stavem populací těchto druhů na Slovensku a Polsku. V Evropě byly zpracovány akční plány na ochranu velkých šelem, přičemž velký důraz se klade na spolupráci jednotlivých států. Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky proto v této věci jedná a spolupracuje se státní ochranou přírody na Slovensku.
Zdroj TK
Vložil: Markéta Vančová