Existuje široká nabídka pro seniory, domov je až krajní možnost. Zlínský kraj se stará, jak pomáhat v sociální oblasti
25.01.2019
Foto: Jiří Balát / Zlínský kraj
Popisek: Zlínský kraj uspořádal pro starosty a pracovníky obecních úřadů poradu o poskytování sociálních služeb
Krajský úřad Zlínského kraje uspořádal pro starosty a pracovníky obecních úřadů poradu o poskytování sociálních služeb a vůbec o možnostech pomoci v sociálních otázkách na úrovni obcí.
Jednání zahájila radní Zlínského kraje pro sociální záležitosti Michaela Blahová, která řekla, že sociální práce je důležitou součástí života v obcích, i tehdy, když tam není pro tuto problematiku přímo vyčleněn určitý pracovník. „Právě přímo v obcích se zachytávají potřeby rodin včetně potřeb dětí nebo seniorů. Proto je nezbytné, aby pracovníci obecních úřadů měli k dispozici informace, se kterými mohou dále pracovat a předávat je občanům. Lidé totiž mnohdy neví, na koho se můžou v systému sociálních služeb a poradenství obrátit, a tak je dobré, aby na obecních úřadech tuto základní informaci a radu získali,“ uvedla radní Michaela Blahová.
Užitečný leták, podívejte se
Sociální odbor Krajského úřadu Zlínského kraje vytvořil pro tyto účely leták „Pomoc v péči o své blízké“, který nabízí jednoduchý návod s odkazy na další instituce a zdroje informací, aby starostové nebo zaměstnanci obecních úřadů dokázali nasměrovat na adresnou pomoc člověka, který se ocitl v nepříznivé situaci.
„Někdy mají lidé mylnou představu, že jediná sociální služba, která přichází v úvahu, je pobytové zařízení typu Domova pro seniory, ale to je až ta nejzazší možnost. Existuje totiž široká nabídka jiných služeb, které jim můžou usnadnit situaci, aniž by museli volit pobytovou službu. Stejně tak je v nabídce široká škála pomoci pro rodiny s dětmi. A pokud v některých obcích konkrétní služby chybějí, je i toto způsob, jak obce aktivně vtáhnout do komunitního plánování, jehož cílem je rozprostřít sociální služby v regionu tak, aby je lidé mohli využívat i na venkově a v odlehlejších částech území,“ řekla radní Michaela Blahová.


Během porady se diskutovalo i o tématech jako je veřejné opatrovnictví, kompetence obecních úřadů v oblasti sociálně-právní ochrany dětí, zvláštní příjemci dávek důchodového pojištění, neregistrované sociální služby apod. Na závěr byl jako příklad dobré praxe představen vznik chráněného bydlení v Boršicích.
Kraj chce v příštích letech posílit terénní sociální služby
Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb Zlínského kraje pro období let 2020-2022 projednali krajští radní a doporučili jej schválit krajskému zastupitelstvu. Plán je zaměřen zejména na pokrytí regionu dostatečnou kapacitou terénních služeb – pečovatelských, odlehčovacích i asistenčních – které budou schopny reagovat na potřeby klientů tak, aby mohli v maximální možné míře zůstat doma.
„Kromě dokončení procesu transformace pobytových služeb ústavního charakteru na služby typu chráněného bydlení klademe ve střednědobém plánu velký důraz také na rozšíření pečovatelských služeb nejen pro seniory a osoby se zdravotním postižením, ale také pro rodiny s dětmi, které jsou v nepříznivé sociální situaci. Snažíme se také kombinovat terénní služby s nabídkou služeb ambulantních, jako jsou denní stacionáře, centra denních služeb a podobně," uvedla Michaela Blahová, radní Zlínského kraje pro sociální oblast, neziskový sektor a rodinnou politiku.
Střednědobý plán zpracoval odbor sociálních věcí Krajského úřadu Zlínského kraje. Na jeho přípravě se podíleli také zástupci obcí, poskytovatelé sociálních služeb, odborníci ze sociální oblasti i další zainteresované subjekty. Návrh plánu byl zveřejněn na úřední desce Zlínského kraje a prošel připomínkovým řízením. Radní zároveň doporučili zastupitelům schválit aktualizovaný Akční plán rozvoje sociálních služeb ve Zlínském kraji pro rok 2019, který obsahuje základní síť sociálních služeb Zlínského kraje a zásobník rozvojových záměrů. Aktualizace mimo jiné zohledňuje navýšení platových tarifů u sociálních pracovníků a pracovníků v sociálních službách o 7 % od 1. 1. 2019.
Zpracovali: Helena Mráčková a Jan Vandík
Vložil: Markéta Vančová