Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Existuje široká nabídka pro seniory, domov je až krajní možnost. Zlínský kraj se stará, jak pomáhat v sociální oblasti

25.01.2019
Existuje široká nabídka pro seniory, domov je až krajní možnost. Zlínský kraj se stará, jak pomáhat v sociální oblasti

Foto: Jiří Balát / Zlínský kraj

Popisek: Zlínský kraj uspořádal pro starosty a pracovníky obecních úřadů poradu o poskytování sociálních služeb

Krajský úřad Zlínského kraje uspořádal pro starosty a pracovníky obecních úřadů poradu o poskytování sociálních služeb a vůbec o možnostech pomoci v sociálních otázkách na úrovni obcí.

Jednání zahájila radní Zlínského kraje pro sociální záležitosti Michaela Blahová, která řekla, že sociální práce je důležitou součástí života v obcích, i tehdy, když tam není pro tuto problematiku přímo vyčleněn určitý pracovník. „Právě přímo v obcích se zachytávají potřeby rodin včetně potřeb dětí nebo seniorů. Proto je nezbytné, aby pracovníci obecních úřadů měli k dispozici informace, se kterými mohou dále pracovat a předávat je občanům. Lidé totiž mnohdy neví, na koho se můžou v systému sociálních služeb a poradenství obrátit, a tak je dobré, aby na obecních úřadech tuto základní informaci a radu získali,“ uvedla radní Michaela Blahová.

Užitečný leták, podívejte se

Sociální odbor Krajského úřadu Zlínského kraje vytvořil pro tyto účely leták „Pomoc v péči o své blízké“, který nabízí jednoduchý návod s odkazy na další instituce a zdroje informací, aby starostové nebo zaměstnanci obecních úřadů dokázali nasměrovat na adresnou pomoc člověka, který se ocitl v nepříznivé situaci.

„Někdy mají lidé mylnou představu, že jediná sociální služba, která přichází v úvahu, je pobytové zařízení typu Domova pro seniory, ale to je až ta nejzazší možnost. Existuje totiž široká nabídka jiných služeb, které jim můžou usnadnit situaci, aniž by museli volit pobytovou službu. Stejně tak je v nabídce široká škála pomoci pro rodiny s dětmi. A pokud v některých obcích konkrétní služby chybějí, je i toto způsob, jak obce aktivně vtáhnout do komunitního plánování, jehož cílem je rozprostřít sociální služby v regionu tak, aby je lidé mohli využívat i na venkově a v odlehlejších částech území,“ řekla radní Michaela Blahová.

Během porady se diskutovalo i o tématech jako je veřejné opatrovnictví, kompetence obecních úřadů v oblasti sociálně-právní ochrany dětí, zvláštní příjemci dávek důchodového pojištění, neregistrované sociální služby apod. Na závěr byl jako příklad dobré praxe představen vznik chráněného bydlení v Boršicích.

Kraj chce v příštích letech posílit terénní sociální služby

Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb Zlínského kraje pro období let 2020-2022 projednali krajští radní a doporučili jej schválit krajskému zastupitelstvu. Plán je zaměřen zejména na pokrytí regionu dostatečnou kapacitou terénních služeb – pečovatelských, odlehčovacích i asistenčních – které budou schopny reagovat na potřeby klientů tak, aby mohli v maximální možné míře zůstat doma.

„Kromě dokončení procesu transformace pobytových služeb ústavního charakteru na služby typu chráněného bydlení klademe ve střednědobém plánu velký důraz také na rozšíření pečovatelských služeb nejen pro seniory a osoby se zdravotním postižením, ale také pro rodiny s dětmi, které jsou v nepříznivé sociální situaci. Snažíme se také kombinovat terénní služby s nabídkou služeb ambulantních, jako jsou denní stacionáře, centra denních služeb a podobně," uvedla Michaela Blahová, radní Zlínského kraje pro sociální oblast, neziskový sektor a rodinnou politiku.

Střednědobý plán zpracoval odbor sociálních věcí Krajského úřadu Zlínského kraje. Na jeho přípravě se podíleli také zástupci obcí, poskytovatelé sociálních služeb, odborníci ze sociální oblasti i další zainteresované subjekty. Návrh plánu byl zveřejněn na úřední desce Zlínského kraje a prošel připomínkovým řízením. Radní zároveň doporučili zastupitelům schválit aktualizovaný Akční plán rozvoje sociálních služeb ve Zlínském kraji pro rok 2019, který obsahuje základní síť sociálních služeb Zlínského kraje a zásobník rozvojových záměrů. Aktualizace mimo jiné zohledňuje navýšení platových tarifů u sociálních pracovníků a pracovníků v sociálních službách o 7 % od 1. 1. 2019.

Zpracovali: Helena Mráčková a Jan Vandík

Vložil: Markéta Vančová