Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

1 185 092 korun. Tříkrálová sbírka ve Vsetíně a okolních obcích byla letos opět rekordní

19.01.2019
1 185 092 korun. Tříkrálová sbírka ve Vsetíně a okolních obcích byla letos opět rekordní

Foto: Facebook / Tříkrálová sbírka

Popisek: Ilustrační foto (letošní koledování v Písku)

Loňský rekord Tříkrálové sbírky, kdy koledníci ve Vsetíně a 24 okolních obcích historicky poprvé vykoledovali více než milion korun, letos padl. Výtěžek sbírky, kterou organizovala Charita Vsetín, byl totiž o 66 947 korun vyšší než loni a dosáhl 1 185 092 korun. Přímo na Vsetíně vhodili lidé do tříkrálových kasiček 296 190 korun, což je oproti loňsku o 10 427 korun více než v roce 2018.

Stalo se dobrou tradicí, že na počátku ledna vysílá Charita Vsetín do ulic své koledníky a připojuje se k celostátní akci Charity Česká republika s názvem Tříkrálová sbírka. Na Vsetíně a okolí se koledovalo se ve dnech 11. – 14. ledna, kdy z pastoračního domu u římskokatolického kostela vyrazilo do ulic dohromady 63 skupin koledníků.

Letošní ročník překonal i dosud rekordní rok minulý

„Nadšení obětavých koledníků i vedoucích, a samozřejmě obrovská štědrost dárců společně přispěly k tomu, že letošní ročník Tříkrálové sbírky překonal i dosud rekordní rok minulý, když celkový výtěžek dosáhl za vsetínskou Charitu neuvěřitelné výše 1 185 092 korun,“ uvedla koordinátorka sbírky Jarmila Hyžáková.

Vykoledované peníze podle informací pořadatele sbírky poslouží zpátky lidem v regionu. „Největší část i v letošním roce připadne na přímou pomoc lidem s handicapem, dětem s postižením nebo osobám a rodinám, které se ocitly v náhlé nepříznivé životní a sociální situaci,“ přiblížila využití peněz Hyžáková a dodala, že další prostředky poputují na domácí hospicovou péče VIA a budou za ně pořízeny polohovací lůžka pro její klienty.

Charita Vsetín již rozděluje peníze potřebným

Z dalších záměrů, které by Charita Vsetín z vykoledovaných financí chtěla podpořit, je dovybavení hudební dílny v nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež. Další část peněz dopomůže k zakoupení automobilu pro službu sociální rehabilitace, která se stará o lidi s duševním onemocněním. Získané prostředky poputují i na nákup kompenzačních pomůcek a poslední díl výtěžku by Charita Vsetín ráda použila na renovaci nátěru oken charitní budovy, ve které sídlí nejen služby terénní, ale i denní stacionář pro seniory.

„Velmi děkuji všem, kteří koledníky přijali a obdarovali je finančním příspěvkem, a dále také všem, kteří se na realizaci sbírky podíleli jakýmkoli způsobem. Bez vás bychom v takovém rozsahu pomoci potřebným nedokázali,“ uzavřela Jarmila Hyžáková z Charity Vsetín.

Výsledky Tříkrálové sbírky 2019

Z celkového výtěžku se 65 % vrací Charitě, která koledování v regionu zaštítila, 15 % využívá na své projekty diecézní Charita, 10 % putuje na pomoc potřebným do zahraničí, 5 % jde na celostátní projekty a 5 % pokrývá režii sbírky. V celé ČR se letos vykoledovalo celkem 93 018 075 Kč, během Tříkrálového koncertu se vybralo na DMSkách 1 266 495 Kč, celkem tedy 94 284 570 Kč

Tříkrálovou sbírku pořádá každoročně Charita Česká republika. Skupinky koledníků, doprovodné akce i distribuci pokladniček organizují jednotlivé místní Charity, často ve spolupráci s farnostmi, školami či různými mládežnickými organizacemi. Úspěch celé sbírky závisí na aktivitě tisíců lidí ve všech koutech republiky, často i v obcích o několika desítkách obyvatel. Tříkrálová sbírka je největší dobrovolnickou akcí u nás – letos se koledovalo už posedmnácté. Do ulic obcí a měst vychází více než 14 tisíc kolednických skupinek (přibližně 50 000 dobrovolníků). Sbírka má ustálená pravidla, vedoucím skupinky musí být dospělá osoba vybavená průkazem koledníka.

Výtěžek sbírky je určen na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším jinak sociálně potřebným skupinám lidí a to zejména v regionech, kde sbírka probíhá. Nejméně desetina výnosu sbírky je každoročně určena také na humanitární pomoc do zahraničí.

Vložil: Markéta Vančová