Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rozbředlý sníh bude nebezpečně namrzat, ČHMÚ vydal výstrahu. Rady od mistrů, jak jezdit po sněhu a náledí

10.01.2019
Rozbředlý sníh bude nebezpečně namrzat, ČHMÚ vydal výstrahu. Rady od mistrů, jak jezdit po sněhu a náledí

Foto: Pixabay

Popisek: Pro jízdu na sněhu a ledu existuje řada osvědčených strategií, tipů, triků a fíglů, které je dobře znát. Řidiči, čtěte

Zlínsko, stejně jako zbytek republiky, trpí nočními mrazivými teplotami, které přes den vystupují nad nulu a tak na většině silnic leží přes den po chemickém ošetření rozbředlý sníh, ve vyšších polohách pak pokrývá vozovky uježděná vrstva sněhu, jež namrzá. Sjízdné jsou sice jak silnice I. a II. třídy, tak i dálnice D55, ale pro řidiče je na místě zvýšená opatrnost. Jakou výstrahu vydal ČHMÚ, jak se bude počasí dále vyvíjet a jaké vysoce praktické rady pro řidiče má Platforma Vize 0?

Dohlednost na silnicích v regionu snižují sněhové přeháňky nebo déšť se sněhem. D55 je mokrá po chemickém ošetření, ale sjízdná se zvýšenou opatrností. Místy jsou zde zbytky sněhu po pluhování. Vyplývá to z aktuálních informací Ředitelství silnic a dálnic, situaci můžete sledovat ZDE.

Ve vyšších polohách Zlínska leží sníh, foto Facebook / Město Zlín

Psa by nevyhnal…

Jaké počasí můžeme očekávat? Tlaková níže postupuje z Polska přes naše území nad Balkán a po její zadní straně k nám začíná proudit studený vzduch od severu. Ve čtvrtek bude zataženo až oblačno a ojediněle slabé sněžení. Večer a v noci místy polojasno. Nejvyšší odpolední teploty -3 až 0 °C. Mírný severní až severovýchodní vítr 3 až 7 m/s, místy s nárazy do 15 m/s.

I v krajské metropoli Zlíně by měli být řidiči na výsost opatrní... Foto Facebook / Milan Mišík

V pátek počasí ovlivní frontální systém postupující od severozápadu, za kterým v západním proudění budou postupovat další frontální systémy. Bude oblačno až zataženo, zpočátku místy polojasno. Ojediněle slabé sněžení, později večer a v noci postupně od severozápadu sněžení na celém území. Nejnižší noční teploty -3 až -7 °C, při protrhané oblačnosti lokálně kolem -9 °C, nejvyšší denní -4 až -1 °C. Mírný severní až severovýchodní vítr 2 až 6 m/s se bude během odpoledne a večera slábnout a bude se měnit na západní až jihozápadní. V sobotu má být zataženo se sněžením, které bude postupně v polohách pod 400 m přecházet do deště se sněhem nebo deště. Během dne srážky jen místy, zejména na Valašsku, a místy až oblačno. Nejnižší noční teploty -3 až -6 °C, během noci oteplování, nejvyšší denní 0 až +3 °C. Slabý jihozápadní až západní, během dne mírný severozápadní vítr 2 až 6 m/s.

Varování ČHMÚ

Kolem tlakové níže, která bude postupovat z Polska přes Moravu a Slezsko k jihu, k nám bude proudit studený vzduch od severu. Proto bude pokračovat zejména na českých horách a Českomoravské vrchovině trvalejší sněžení, při kterém do čtvrtečního rána napadne ještě kolem 10 cm sněhu, v Krušných a Jizerských horách a v Krkonoších to může být 10 až 30 cm nového sněhu. V důsledku kombinace čerstvého větru a sněhu se budou v Čechách a na Českomoravské vrchovině od poloh nad 500 m n. m. do čtvrtečního večera nadále místy tvořit sněhové jazyky. V oblasti Krušných a Jizerských hor a také Krkonoš bude tvorba nejen sněhových jazyků ale i závějí trvat až do noci ze čtvrtka na pátek. V noci na čtvrtek se v nižších polohách - pod 400 m n. m. - Moravy a Slezska začne místy vytvářet náledí. Ve čtvrtek večer a v noci na pátek se očekává tvorba náledí v nižších polohách  - pod 400 m n. m. - Čech a Českomoravské vrchoviny.

Lokálně se bude vytvářet náledí nebo zmrazky po předchozích srážkách nebo tání sněhu. Vzniká velké nebezpečí úrazů při uklouznutí, čekají se problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně.

Bezpečně na sněhu i náledí. Ano, ale jak na to?

Platforma Vize 0, nově založené sdružení firem a institucí, které chtějí společně připravovat a podporovat aktivity, projekty a změny zaměřené na zvýšení úrovně bezpečnosti silničního provozu, jejímž zakladatelem je Nadace Kooperativy, připravila pro řidiče manuál jízdy za zhoršených podmínek:

Hlavním nebezpečím jízdy na sněhu či náledí je výrazně nižší přilnavost pneumatik k povrchu silnice. Tření plášťů je při jízdě po mokrém ledu až desetkrát nižší než při jízdě po suchém asfaltu. Automobil bude úměrně tomu výrazně méně ochotně zatáčet, zrychlovat či naopak zpomalovat.

Základem je kvalitní obutí vozidla

Pravidla silničního provozu v zimním období sice připouštějí za určitých podmínek možnost jezdit i na letních pláštích, ale rozumnější je této možnosti nevyužívat a mít v zimě přezuto. „Řidič, který chce mít jistotu, že udělal maximum pro bezpečí své i ostatních, se raději poohlédne po pneumatikách, které jsou určeny pro náročný zimní provoz. Ty budou mít vedle zákonem požadovaného označení M+S umístěn tzv. alpský symbol v podobě emblému trojité hory se sněhovou vločkou,“ říká Roman Budský za Platformu Vize nula.

Zimní obutí, jednoznačně. Foto Pixabay

Kvalita pneumatiky ovšem klesá se zmenšující se hloubkou dezénu. Výška běhounu nové pneumatiky činí cca 8 mm. Pokud je sjet na 6 mm, prodlužuje se délka brzdné dráhy o 20 procent, při sjetí na zákonnou minimální hranici 4 mm činí prodloužení 50 procent. Řidič jedoucí ve vozidle obutém do plášťů s hloubkou běhounu o výšce 2 mm musí počítat s brzdnou dráhou delší o nemalých 70 procent. Svou roli sehrává i to, jaký model pneumatiky je použit. Rozdíl délky brzdných drah může činit až jednu třetinu. 

Vozidlo ovládat citlivě a jezdit s dostatečnou rezervou

Adekvátně zhoršené přilnavosti plášťů při jízdě po zasněženém či namrzlém povrchu je třeba volit techniku ovládání vozidla. Vše je třeba dělat citlivě. Při rozjezdu raději méně plynu a citlivě s pedálem spojky. Pokud se kola automobilu při rozjezdu do kopce i přesto protáčejí, můžeme zkusit rozjezd na druhý převodový stupeň. U vozidel s pohonem předních kol může nastat situace, že se uprostřed stoupání začnou kola beznadějně protáčet a vozidlo zastaví. Zachránit situaci může pokus otočit vůz a pokusit se zdolat kopec na zpátečku. Velmi často tato taktika pomůže, řidič však musí být velmi opatrný.

D55 je dosud sjízdná, ale jeďte opatrně a dodržujte bezpečnou vzdálenost, foto Pixabay

Couvání samo o sobě je rizikový úkon, navíc při této jízdě bude váznout chlazení motoru. Takže raději používat v nouzi nejvyšší a jen v úseku, kde je to nezbytně nutné. Šoféři tzv. zadokolek si ve stejné situaci mohou pomoci chvilkovým zatížením zadku vozidla. Třeba posazením spolucestujícího na hranu zavazadlového prostoru. Úkon je to nebezpečný a navíc v rozporu s pravidly silničního provozu, takže používat opravdu jen v kritické situaci.

Jak na zatáčku

Automobil bude i hůře zatáčet. Takže při jízdě do zatáčky je třeba náležitě snížit rychlost jízdy a snažit se ji projet po oblouku s konstantním natočením volantu do příslušného směru. Pokud šofér nezvolí správnou stopu, může být uprostřed zatáčky donucen výrazněji stočit volant do oblouku, což ovšem může mít za následek ztrátu přilnavosti kol k povrchu silnice a následný smyk. U tzv. nedotáčivých vozidel se projeví tak, že automobil má snahu vyjíždět předkem mimo vozovku. V této situaci je nejlepší taktikou vyšlápnout pedál spojky, trochu narovnat kola, přibrzdit a opět zatočit.

Pozor, zákruta. Foto Pixabay

Naopak u přetáčivého automobilu bude mít jeho předek snahu se nadměrně stáčet do zatáčky a jeho zadek nás bude chtít „předběhnout“. Vůz se začíná otáčet kolem své osy a jde do hodin. Je třeba povolit pedál plynu, vyšlápnout spojku a volant stočit proti směru smýkajícího se zadku. (Pracovat s volantem je třeba citlivě, neboť v opačném případě hrozí, že se zadek přesmýkne do opačného směru a vůz se stane neovladatelným.) Jakmile se automobil začne srovnávat, vracíme volant zpět do původního natočení. To by mělo být zárukou bezpečného projetí zatáčkou. „Opatrnost je na místě i při jízdě z kopce. Na kluzkém povrchu se vyplatí udržovat bezpečnou rychlost motorem, brzdu používat uvážlivě a citlivě. Od vpředu jedoucích vozidel zvětšíme odstup,“ upozorňuje Roman Budský.

Do sněhového pásu najíždět bez plynu

Řidiči nejednou řeší dilema, jak předjet pomalejší vozidlo v případě, že je mezi jízdními pruhy vrstva sněhu. Určitě je dobré zvážit, zda se lze zhostit uvedeného manévru bezpečně. Pokud ano, je nutno do sněhového pásu najíždět bez plynu a případně i s vyšlápnutou spojkou. Tento úkon si vyžádá delší dobu než za neztížených podmínek. Pamatovat je třeba především na vzdálenost a rychlost vozidel jedoucích v pruhu, do kterého se chystáme přejet. A na zimních dálnicích je dobré mít na paměti, že kvalita povrchu levého pruhu bývá nejednou výrazně horší než toho pravého. Zahájení předjížděcího manévru je tak třeba pečlivě zvážit.

Do hor raději přibalit i sněhové řetězy

Při jízdě do zimních hor prozíraví řidiči přibalí lopatku, smetáček a sadu sněhových řetězů. Lopatka může pomoci při vyprošťování vozidla uvízlého ve sněhové závěji. A také v případě, že kolem našeho zaparkovaného vozidla projede sněhový pluh a vytvoří sněhovou bariéru, přes kterou se nám nebude dařit bez újmy na vozidle projet. Smetáček poslouží pro důkladné očištění zasněženého automobilu. „Ostatně zákon o silničním provozu výslovně zakazuje řídit vozidlo, na němž je námraza či sníh zabraňující řádnému výhledu řidiče do všech stran či automobil na němž je led, který by při uvolnění se mohl ohrozit bezpečnost provozu. Pamatovat je třeba i na čistotu světlometů a světel vozidla,“ upozorňuje Roman Budský.

Bez smetáčku ani ránu, foto Pixabay

Sněhové řetězy pak budou v horách poslední záchranou, jak úspěšně zdolat zasněženou silnici. Jejich použití není obecně povinné, ale pokud je řidiči na své vozidlo nasadí, smí jet rychlostí maximálně 50 km/h. Na dálnicích, silnicích a místních komunikacích je ovšem zakázáno sněhové řetězy používat v úsecích, kde není vozovka dostatečně pokryta sněhovou nebo ledovou vrstvou. Povinnost použít sněhové řetězy může být stanovena dopravní značkou „Sněhové řetězy“. Řidič motorového vozidla o třech a více kolech může pokračovat v jízdě až po nasazení sněhových řetězů na nejméně dvě hnací kola. Příkaz vyplývající z této značky ukončuje svislá dopravní značka „Sněhové řetězy – konec“.

Vložil: Markéta Vančová