Medvěda viděli v Kysucích na Slovensku, možná je to ten náš. Ochránce o huňáčovi ´puberťákovi´, který zmizel z Beskyd
16.11.2018
Foto: Pixabay
Popisek: Medvěd hnědý, ilustrační foto
Medvěd ze Zlínska už týden nezabíjel, nikdo ho ani neviděl, zřejmě změnil teritorium… Po medvědovi, jenž se od září potuloval ve Zlínském kraji po Beskydech, se slehla zem. Už několik dní nezabil jedinou ovci, nerozbil včelín a nejsou po něm ani žádné jiné stopy. Ochránci přírody se domnívají, že přešel do lesů na Slovensku.
„Na našem území naposledy napáchal škody minulý týden, v okolí Karolínky, poslední zprávy o tom, že ho někdo viděl, máme z noci ze čtvrtka na pátek. Máme ale informace, že byl mladý medvěd spatřen v CHKO Kysuce na Slovensku, takže je možné, že je to ten náš,“ řekl exkluzivně Krajským listům pracovník Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy František Šulgan. To, zda se medvěd vrátí, Šulgan nemůže s jistotou říci. „Je to mladý, asi čtyřletý medvěd, který zatím nemá svoje teritorium a pohybuje se po ploše 900 až 1000 kilometrů čtverečných. Denně může ujít až třicet kilometrů. Jeho návrat ale samozřejmě vyloučit nemůžu, dneska si řekneme, že tu není a on se zítra zase objeví,“ upozornil Šulgan.
Do Beskyd dorazil veterinář s narkotizační puškou, neuspěl
K pátrání minulý týden ochránci přírody přizvali veterináře ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové. Jeho úkolem bylo pokusit se skolit medvěda narkotizační puškou. I když se podařilo zmapovat místa, kde se zvíře pohybuje, ulovit se ho nepodařilo. „Není to jednoduché jít s narkotizační puškou jen tak do lesa a myslet si, že narazíte na medvěda a prostě ho střelíte. Tak to nechodí, je potřeba na něj číhat. To jsme sice udělali v místě, kam chodil pro potravu nalíčenou myslivci, ale tentokrát nepřišel, někdo ho asi vyplašil,“ dodal ochránce přírody Šulgan.

František Šulgan s odlitky stop medvěda, foto Televize Beskyd / repro
Už dříve ochránci přírody a myslivci instalovali na jednom z hřebenů Vsetínských Beskyd odchytovou klec, kterou jistí několik fotopastí. Na medvěda políčili med, kukuřici a nastražili i pachové stopy. Použili k tomu zapáchající zbytky vyvrženého jelena, které v pytli tahali krajinou směrem ke kleci. Ani to však šelmu nepřilákalo. „On se chová zatím poněkud nevyzpytatelně, souvisí to s jeho věkem, měl by správně ještě žít s matkou, která by ho vychovávala, ale ta zřejmě uhynula, nebo ji někdo zastřelil, mladý medvěd se proto chová doslova nevycválaně, jako puberťák,“ dodal s úsměvem Šulgan.
Chovatelé ovcí přišli o několik desítek zvířat
Medvěd, jenž v Beskydech letos zabil několik desítek ovcí, je asi 45 centimetrů vysoký v kohoutku a váží asi 80 kilogramů. „To odborníci odhadli podle fotografií, které měli k dispozici, z nich odhadli i věk,“ popsala Krajským listům Danuše Bartošová z CHKO Beskydy, která o velkých šelmách dělá v regionu přednášky. Blíží se zima a zatím se nezdá, že by medvěd ulehl k zimnímu spánku. „Nemá k tomu ani důvod. Má dostatek potravy a navíc, tento náš je mladý, ten má energie dost,“ vysvětlila Bartošová. Pokud bude mírná zima a málo sněhu, medvěd si potravu najde. „Bude se živit žaludy, bukvicemi, sem tam objeví nějaké uhynulé zvíře, a tak nebude mít potřebu spánku,“ dodala Bartošová. Zimní spánek totiž není pro medvěda nutností, pokud má dostatek potravy, spánek je pro něj spíš jen odpočinkem, jímž šetří energii v době nouze.

Odchytová klec na medvěda, foto ČT / repro
Proti útokům medvěda chtějí ochránci pořídit několik odchytových klecí
Útoky medvěda na hospodářská zvířata jsou v Beskydech ojedinělé. Letos medvěd zaútočil poprvé od roku 2000. „I proto jsme nebyli na jeho příchod připravení a neměli jsme hned k dispozici odchytovou klec. Nyní bychom si rádi pořídili asi tři, které budou uskladněné v Rožnově a můžeme je v případě potřeby operativně použít,“ řekla Bartošová. Ochránce přírody František Šulgan doplnil, že lidé by měli svá zvířata před medvědem lépe bránit. „Medvěd ovce často loví na pastvinách, kde nikdo třeba celý týden není. Vlastníci žijí ve městě, do chalupy jezdí jen o víkendu a pak se diví, že jim medvěd ovce pozabíjel. On totiž neloví jen kvůli potravě, ale lovem si dokazuje svoji sílu a nadřazenost, přítomnost člověka by ho odradila,“ upozornil Šulgan. Doplnil, že na Slovensku žije tisícovka medvědů, kterým pastevci přístup k hospodářským zvířatům velmi ztížili nejrůznějšími zabezpečeními, ohradami, psy, sami pastviny často kontrolují. „Samozřejmě, že čas od času k útoku, kdy medvěd ovce zabije, dojde i tam, ale tak to v přírodě chodí,“ řekl. Se smíchem dodal, že kdyby slovenští medvědi věděli, jak špatně jsou v Beskydech hospodářská zvířata zabezpečená, ihned by tam migrovali.
Při setkání s medvědem ve volné přírodě musí být lidí opatrní a nepanikařit
Pokud se člověk setká s medvědem v přírodě, odborníci na internetových stránkách Valašská krajina radí, aby lidé hlavně nepanikařili. Není-li šelma v bezprostřední blízkosti a nechová se agresivně, měl by člověk pomalu odcházet ve směru, odkud přišel. V žádném případě by se neměl ke zvířeti přibližovat, fotografovat ho, či dokonce se pokoušet ho krmit. „Je-li medvěd velmi blízko, nekřičte na něj, mluvte k němu tiše a pokojně odcházejte. Vyhněte se soustředěnému pohledu z očí do očí, to totiž bývá pro šelmy výzva k souboji. Pokud vás medvěd napadne, lehněte si obličejem k zemi. Stočte se do pozice, ve které si stehna tlačíte na hrudník, hlavu se snažte skrýt mezi kolena. Spojte prsty vzadu na krku a chraňte si jej. Přitom tlačte lokty ke kolenům. Tato pozice vám chrání krk, hlavu a jiné životně důležité orgány. Nehýbejte se, dokud medvěd neopustí místo, kde se nacházíte,“ zní rady portálu.
Pátrání po beskydském medvědovi zatím nekončí. „Pokud by se nám podařilo ho odchytit, šel by asi na dva, tři měsíce do karantény do záchranné stanice, kterou provozuje zoologická zahrada v Hluboké nad Vltavou a pak by si ho mohli převézt lidé z jedné belgické zoo, která o něj projevila zájem,“ doplnila Danuše Bartošová ze Správy CHKO Beskydy.
Zuzana Sirotková
Vložil: Markéta Vančová