Kauza medvěd. Pan hejtman je ´všechnovím´, tak jsem mu napsal, že končím. Ochránce z CHKO Beskydy exkluzivně pro Krajské listy.cz
26.10.2018
Foto: TV Nova / repro
Popisek: Medvěd tulák je před zimou pěkně huňatý. A také pěkně drzý
ROZHOVOR Na první otázku, co je s medvědem, odpověděl František Šulgan, pracovník AOPK ČR, CHKO Beskydy, stručně: „Jednoduše řečeno, nevím.“ Situace se totiž značně vyhrotila. Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek žádá Odbor životního prostředí a zemědělství krajského úřadu o povolení k zastřelení medvěda. Proti tomu protestují občané: „Za záchranu medvěda tuláka, protestujeme proti usmrcení této krásné šelmy, která do našich lesů patří. Nechceme, aby ho nechal hejtman Čunek usmrtit!“ a dokonce vyhlásili i petici, kterou do čtvrtečního večera podepsalo již 26 tisíc lidí. Huňáč byl naposledy, ve čtvrtek ráno, viděn ve vsetínské části Janišov, nedaleko míst, kde ve středu roztrhal osm ovcí a poranila jednoho berana. Medvěd se pohybuje po velkém území, nejdříve se vyskytoval na Vsetínsku, poté na Zlínsku, v posledních dnech zejména u Rajnochovic na Kroměřížsku.
Krajské listy.cz naposledy psaly o odchytu do klece, ten byl ale pozastaven, právě kvůli hejtmanu Čunkovi a jeho obavám o lidské životy, pro které chce medvěda raději nechat odstřelit. „Domácí zvířata jen zabije a rozsápe. Jsme přesvědčeni, že tento medvěd, ať už je to pro něj hra nebo cokoliv jiného, může dojít chvíle, kdy se splete a zabije člověka,“ uvedl Čunek. S tím nesouhlasí nejen ochránci přírody, ale i petičníci (ZDE) a dokonce - bookmakeři Fortuny.
Z Fortuny nám dorazil tento text: „Už několik týdnů je velmi sledovaný příběh medvěda, který putuje po Valašsku a při snaze vykrmit se na zimu dělá vrásky místní chovatelům, sadařům, včelařům i obyvatelům dotčených obcí. Proti návrhu hejtmana Čunka se zvedla vlna odporu, a tak se snad otevírá čas a prostor pro rozumné řešení. Podle bookmakerů Fortuny je stále ještě nejpravděpodobnější variantou, že chlupatý huňáč dostane rozum a v kursu 3:1 se zazimuje. Odchytová klec, s ohledem na to, že medvěd v posledních dnech trochu změnil akční rádius, bude patrně v permanenci v kursu 5:1 mezi 12. a 18. listopadem. Od 19. listopadu do konce měsíce je pak v kursu 6:1 potřeba uvažovat nad jeho lapením pomocí uspávací střely.“ Vyjádřil se, a to je velmi neobvyklé, i David Vaněk, generální ředitel Fortuny: „Ochránci i široká veřejnost vyjádřila medvědovi podporu a bylo by nesmyslem, aby zákonem chráněné zvíře ztratilo právo na život jenom pro to, že nejsou peníze na jeho zodpovědný monitoring, případně odchyt. Přitom na vrtulník s termovizí prostředky jsou. Řeší se, co s medvědem po případném odchytu, na to bychom chtěli zareagovat. Pokud bude podle odborníků nutné medvěda z přírody skutečně vyčlenit, tak bychom tomu, kdo mu poskytne trvalý a humánní domov, chtěli přispět částkou 100 tisíc korun. Prostě bychom medvěda adoptovali, jak je dnes zcela běžné a určitě bychom uvažovali i o další podpoře.“
|
Hejtman Čunek prý zažádal o odstřel. Zatím ještě to povolení nedostal?
Protože je to kriticky ohrožený druh v rámci celé Evropy, ten medvěd. A na to se vztahuje zákon. A aby se prolomil zákon, tak musí být zahájeno správní řízení… To správní řízení bude probíhat alespoň deset až dvanáct dnů, kde se můžou přihlásit různé nevládní organizace a je tam právo vyjádřit se, ti, kteří tam budou účastníky řízení, tam ti mají právo se k tomu vyjádřit, potom se vydá rozhodnutí, třeba v nějaké zrychlené formě, ale zase to potrvá. Také je tu ale ten moment, kdyby náhodou byl člověk v nebezpečí, tak může kdykoliv použít pušku. U jakéhokoliv zvířete, v sebeobraně.
Tisková mluvčí Zlínského kraje, Adéla Kousalová, k tomu sdělila pro Echo24: „Řízení se zahájí okamžikem přijetí žádosti, následně ale úřad musí obeslat všechny obce v kraji, které neleží v Chráněné krajinné oblasti (CHKO). Potom bude muset obeslat všechny myslivecké spolky v kraji, kterých je asi 700, a bude muset obeslat všechny nevládní neziskové organizace, které se k této problematice přihlásily.“
|
Původně o odchyt zažádaly čtyři obce na Valašku, Oznice, Bystřička, Jablůnka a Jarcová…
Medvěd nedodržuje, s nadsázkou řečeno, správní celky. Nyní se pohybuje mimo území chráněné krajinné oblasti Beskydy, kde máme působnost my, tedy AOPK ČR, CHKO Beskydy, co je mimo, spadá pod krajský úřad. My, respektive já tam od samého začátku figuruju jen jako konzultant. Pan hejtman mne požádal telefonicky, abych radil. Těm čtyřem starostům, kteří byli pověřeni, s nimiž se zahájilo to správní řízení k odchytu medvěda, tak ti starostové mně požádali o konzultaci. Já na území mimo CHKO nerozhoduji, nemůžu tam být ani v práci pověřen, tak jsem byl jen jako konzultant, stejně tak jako Michal Bojda z Hnutí Duha. Jenže média se na nás dva obracela, tak se mnoha lidem zdálo, že my tuto práci máme na starost. Dokonce mi nadávali, a to i sprostě, že nezajistím jejich bezpečnost. Já marně vysvětloval, že to není v mé kompetenci, že my máme jenom radit. Ale chyba od samého začátku byla, a tím se vše zdrželo, že byli pověřeni čtyři starostové a kraj byl tak nějak mimo.
František Šulgan, pracovník AOPK ČR, CHKO Beskydy, foto Facebook
Jenže medvěd se nyní ve skutečnosti pohybuje u Rajnochovic, které pověřeny nebyly.
Ano, samozřejmě. Kupodivu se medvěd samozřejmě dal do pohybu, jak se očekávalo, ale je to mladý medvěd a tak se pohybuje na velikém území a najednou byl mimo území těch čtyř obcí, a najednou to pozbylo jakéhokoli smyslu a ti starostové nevěděli, co mají dělat, protože krajský úřad, ten se zkrátka nějak neúčastnil, jenom nás požádali, konzultujte to s nimi. Tak jsme konzultovali. Ale pak už jsme museli do montérek, abychom starostům pomohli s klecí, to vše zadarmo, ve volném čase. Svou práci jsem dělal po večerech nebo po nedělích, abych stíhal, protože jsem slíbil hejtmanovi, že jim poradím. A teď, klec byla otevřena tři dny, a najednou po třech dnech je tu tisková konference pana hejtmana, bez toho, že by to s námi konzultoval, bez toho, že by se zeptal, bez toho, že bychom vyhodnotili, co se doposud událo, jak půjdeme dál. A najednou bum, je tu tisková konference a je potřeba střílet, protože se nepodařilo medvěda chytit. Upozorňuji, že v roce 2000, kdy jsme naposledy chytali medvěda, říkalo se mu ´Míša z Brodské´, měli jsme otevřenou klec tři týdny, než se to povedlo. Tři dny, to není žádná doba. Mezitím krajský úřad nedělal nic pro to, aby našel nějaká zařízení, kam by se eventuálně medvěd umístil. Takže Agentura ochrany přírody, naši pracovníci, hledali u nás i v zahraničí, našli tu Zoo Ohrada, aspoň na dva měsíce by tam mohl jít, protože ty ostatní zoologické zahrady ho nechtějí - hlavně proto, že nevědí, jaké to zvíře je, v jakém je zdravotním stavu a podobně. Proto to odmítání už na začátku. Toto se zkrátka událo a já jsem napsal, že končím, já s takovou spoluprací dál nepokračuju. Krajský úřad tedy oznámil, že zruší správní řízení se starosty a zahájí nové řízení, na podnět pana hejtmana, aby byl medvěd zastřelen.
Jaký je Váš názor na nebezpečnost medvěda? Hejtman Čunek uvádí jako hlavní argument to, že se medvěd pohybuje čím dál blíž lidským sídlům. V televizi bylo i vidět, že chodí pomalu po návsi.
Ono takhle, po návsi. Ten medvěd je mladý a nijak se nebojí, ale když se k němu lidé přiblížili, utekl. Na našem území si lidé moc nezvykli na to, aby si hlídali svá hospodářská zvířata, úly a podobně. To je případ Semetína, kde medvěd zabil ovce, rozbil úly a jak se dozvídám, majitel tam vůbec nebydlí. On jen nachystal medvědovi svačinu, aby nebyl hlady tady na Valašsku. Ten výsledek je potom takový, že je to hrozné zvíře, že je zkrátka potřeba ho zabít…
„Stačí začít opatrně couvat a poté v klidu odejít. V minulosti se ještě nestal případ, že by medvěd bezdůvodně zaútočil na člověka,“ sdělil pro Echo24 Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí.
|
Proč ty ovce zabíjí, když je nežere? Prý mu říkají ´ovocnář´.
Protože si jenom dokazuje své sebevědomí. Zkrátka vidí tam pohyb a šelma reaguje na pohyb. Medvěd reaguje na pohyb těch zvířat. Takže ono každé to zvíře, ta šelma, reaguje na ten pohyb. Od samého začátku doporučujeme, kdybyste v divočině potkali medvěda, neutíkejte. On okamžitě na ten úprk těch ovcí reaguje tím, že je pomorduje a jde pryč. Ono to není jen o tom, že majitel by si svá zvířata měl zabezpečit, ale tady je i strašně slabá úroveň té místní samosprávy, jak pracuje s těmi lidmi, s těmi lidmi na pasekách. Mně se líbil starosta z Jarcové, nebo i z té Oznice, oni rozdávali petardy. Oni říkali, klidně pozvěte myslivce, ať má tu pušku u sebe, když najednou pes začne štěkat, tak vyjde a vystřelí. Hoďte tu petardu za ním, ať ví, že tam nemá co dělat. Dejte mu to najevo. A když tohle udělali, tak najednou ho dokázali odehnat.
A teď si představte, pane Šulgane, že jste Vy na místě hejtmana Čunka, co byte dělal Vy?
Kdybych byl na místě hejtmana Čunka, tak bych si vzal samozřejmě tým odborníků. Protože ta medvědí kauza se odehrává na území krajského úřadu. Tam nemá na té tiskové konferenci sedět sám hejtman, že všechno zná, všemu rozumí a všechno vyřeší. Kraj má přeci na starosti i Zoo Lešná. Takže na tiskovce má být ředitel Zoo, který je napojený na sít všech zoologických zahrad i v zahraničí, má tam být šéf policie, šéf myslivců, nevládní organizace v kraji, odborníci. Pojďme vyhodnotit, co se už udělalo a jak to fungovalo, pojďme si říci, jak dál. Takhle si to představuju, takhle probíhá tiskovka, aby měly sdělovací prostředky možnost se zeptat na jakýkoli názor.
Jaká je z Vašeho pohledu a zkušenosti pravděpodobnost, že medvěd někoho zabije?
To nemůžete nikdy vědět. Nemůžete vědět, jak se zachová. To nikdy nevyloučíte. Ten medvěd v roce 2000 taky chodil od chalupy k chalupě, ten vyloženě lezl na dvorek, do domu, do stodoly, ten byl ještě agresivnější, ale člověka nenapadl.
Co možná nevíte o medvědu hnědém
Je to všežravec. Živí se širokou paletou rostlinné (lesní plody, kořínky, zemědělské plodiny, houby) i živočišné stravy (nejčastěji ryby, hmyz nebo malí až středně velcí savci). I přes jeho zabijáckou pověst tvoří až 90 % potravy medvěda hnědého rostlinná strava. Medvěd hnědý však útočí i na mnohem větší zvířata, např. mladé jeleny, daňky, srnce, jelence nebo dokonce bizony, občas zabíjí i hospodářská zvířata. Při lovu využívá své ostré zuby na zabití a rozporcování kořisti. A je to pašák, zažene i tygra, považte - občas vyhledává i mršiny, od kterých pak odhání potravní konkurenty, např. vlky, pumy, menší medvědy nebo i tygry, jak píše Wikipedie.
|
Kdy zazimuje?
To je otázka, na kterou teď všichni hledají odpověď. Bohužel, nelze to přesně předpovědět, tady u nás záleží na mnoha faktorech, jako je počasí a potrava medvěda, řekl nám ´medvědí´ expert z jedné zainteresované Zoo, bohužel nesmíme uvést jeho jméno, musel by to prý ´posvětit´ ředitel Zoo (telefonicky nedostupný)… Obecně ale lze říci, že než se medvěd k zimnímu spánku uloží, musí nabrat energii – přibere navíc k obvyklé hmotnosti až dalších 100 kilogramů. Což nám v tuto chvíli moc nepomůže, protože nejsme schopni medvěda odchytit, natožpak zvážit před a po, že. V National Geographic se píše, že medvědům se v době spánku zpomalí srdeční tep z obvyklých 40 úderů za minutu na pouhých 10. Současně se jim sníží tělesná teplota až o pět stupňů. Medvědi zkrátka vypnou vše nepotřebné – podobně jako třeba podchlazený člověk. Medvědí zimní spánek je velmi atypický. Zatímco drobní savci do něj upadají takřka okamžitě a ani k tomu nepotřebují chlad, medvědovi to trvá až dva týdny. Celou tu dobu mění svou biologickou podstatu tak, aby se přizpůsobila měnícím se podmínkám. Hibernaci u něj startuje právě až snížená teplota.
|
Medvědí spánek je fascinující, tři měsíce nežere, ani nevylučuje
Fascinující je, že medvědi se za celou tuto dobu zřejmě ani nepohnou. Tvrdí to ve své studii biolog Edgar Folk z univerzity v Iowě. Jeho tým zkoumal zimní spánek osmi medvědů hnědých; vědci zjistili, že pokud na medvědy nedopadá žádné světlo, nemění polohu. Informace opět přinesl National Geographic. A Zoomagazín.cz dodal: Medvědi jsou sice ve strnulém stavu, zároveň ale dostatečně bdělí a se snesitelnou tělesnou teplotou na to, aby se mohli postarat o svá mláďata a zaznamenat případná nebezpečí. Nejnovější výzkumy dokázaly, že před ulehnutím k zimnímu spánku medvědi nežerou vědomě nic, co je nestravitelné. Během zimního spánku dochází tedy k recyklaci produktů metabolismu, a to i v případě, že zvíře nic nežere. Tento odpadní materiál se pak hromadí v koncové části trávicího traktu, kde utvoří jakousi ´zátku´ a po nějaké době uschne. Vzniklý materiál pak medvěd vyloučí na jaře po probuzení. Zvířata si pro svůj zimní spánek vybírají místa, která si předem připraví. Někdy to bývají malé jeskyně, díry ve svahu, které si vyhrabou a vystelou větvičkami a mechem, nebo také nakupená hromada větví a listí. Oblíbeným zimním útočištěm pro medvědy jsou také velká mraveniště. A právě u svého brlohu bývá medvěd nejnebezpečnější. „Je to jeho nejintimnější a velmi citlivé místo. Když ho u něj něco překvapí, je mnohem útočnější než na jiné části svého území," řekl ekolog Miroslav Saniga ze Slovenské akademie věd pro Blesk.
|
Vložil: Markéta Vančová