Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kauza medvěd na Vsetínsku. Zabijáka ovcí a koz se aktuálně snaží odchytit. Nebojte, na huňáče nikdo střílet nebude

19.10.2018
Kauza medvěd na Vsetínsku. Zabijáka ovcí a koz se aktuálně snaží odchytit. Nebojte, na huňáče nikdo střílet nebude

Foto: Pixabay

Popisek: Ochranáři z bezpečnostních důvodů doporučili krajskému úřadu, aby povolil jeho odchyt

Maximálně narkotizační puškou… Medvěd, který se poslední měsíc pohybuje na Vsetínsku, postupně ztrácí plachost, nevadí mu blízkost lidí a jeho troufalost se zvyšuje. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) proto vydala odborné stanovisko, ve kterém doporučila krajskému úřadu Zlínského kraje povolit odchyt tohoto zvířete z přírody a ten tak učinil. A Krajské listy.cz hovořily s Františkem Šulganem z AOPK, Správy CHKO Beskydy, který nám dal ´telefonický rychlokurs´ o medvědech a jejich odchytu.

„Odchyt medvěda je krajní řešení a pečlivě jsme je zvažovali. Jeho chování jsme konzultovali i s kolegy ze Slovenska, kteří mají s medvědy větší zkušenosti. Je možné, že se medvěd lidí nebojí jednoduše proto, že pochází ze zajetí. Krajskému úřadu jsme z bezpečnostních důvodů doporučili, aby povolil jeho odchyt,“ vysvětlil František Šulgan v tiskové zprávě; nám pak ale řekl, že byl špatně pochopen v té části o ´medvědu ze zajetí´. Toto prý nelze jen z toho, co dosud o medvědovi odborníci vědí, říci; důvodů může být mnohem více. Například tento mladý medvěd (což vědí z řady příznaků, fotek z fotopastí a třeba délky stopy) mohl náhodně vyzkoušet zabití ovce a zalíbilo se mu to. „Zabil již přes dvacet ovcí, naposledy včera v Rajnochovicích dvě zabil a jednu zranil. Musíme ho odchytit, nedělá medvědům v Beskydech dobré jméno,“ řekl nám František Šulgan.

Najezdil jsem 3 tisíce kilometrů

„Klec složíme dnes večer nebo zítra (ve středu). Uvidíme, kdy se vrátí,“ řekl odborník na velké šelmy z Hnutí Duha Michal Bojda pro Českou televizi - klec totiž poskytli kolegové ze Slovenska. Nyní je odchytová klec již připravena, umístili ji na tajné místo, aby se jim tam nemotali zvědavci, medvěda lákají ochranáři na jablíčka s medem. A so se týče toho, kdy se podaří provinilého medvěda lapit, tak zde není pan Šulgan příliš  optimistický. Vyprávěl, že když honili posledního medvěda v roce 2000, on sám najezdil 3 000 kilometrů a trvalo to tři týdny. „Medvěd nemá obojek, nemáme vrtulník ani satelitní krytí,“ dodal pan Šulgan. Je to, očividně, i otázka štěstí, jak se bude ´chytačům´ dařit.

Do klece medvěda ochranáři lákají na jablka a med, foto ČT repro

Odchyt medvěda mají na starosti starostové obcí, kde řádil, a s nimi právě odborníci, jako je František Šulgan z AOPK ČR, Správy CHKO Beskydy, a Michal Bojda z Hnutí Duha, spolupracují. Nejsou ale sami, na honu na medvěda se podílejí i místní myslivci. „Spolupráce je vynikající,“ pochválil ´parťáky´ pan Šulgan.

Odchyt dnes začíná

Starostové spolu s ochránci přírody, kteří mají svůj štáb v Oznici, vybrali místo, kam klec umístili. Začíná tedy odchyt medvěda na Valašsku; klec s návnadou (jablka s medem) je od pátka v terénu. Veřejnosti ale její polohu neřeknou, aby lidé nenarušili průběh akce, prostě aby se jim tam nemotali civilisté, kteří by mohli přijít k úhoně. Ideální místo pro klec je tam, kudy medvěd pokud možno pravidelně chodí. A takové ochránci přírody spolu se starosty vybrali. Monitorují totiž zvíře už několik týdnů.

„Máme představu, kde všude se medvěd v tomto území vyskytuje a kde kříží cesty. Tam ho chceme pachovými stopami přilákat přímo do odchytové bedny,“ řekl Michal Bojda z olomouckého Hnutí Duha. Návnadou v kleci bude podle něj pytel s jablky politými medem. „Pachové stopy budou vytvořeny z mrtvých ovcí, které budeme pravděpodobně tahat za auty, případně i fyzicky,“ vysvětluje Bojda. Přiznal ale, že nalákat medvěda nebude jednoduché. „Z trusu jsme zjistili, že se živí lesními plody, žaludy, bukvicemi, ovocem. Toho je všude dost. Ty ovce, to je pro něj spíš zábava,“ popsal České televizi Michal Bojda a dodal, že nedokáže odhadnout, kdy se medvěd do klece chytí.

Klec střeží fotopast 

Pohyb medvěda odborníci sledují pomocí fotopastí. Není tedy vyloučené, že by odchytovou klec případně přesunuli na jiné místo. Pro veřejnost ale zůstane místo, kde klec stojí, utajeno. Kdyby ale na ni přece jen někdo narazil, je označená cedulemi o zákazu vstupu a upozorněním na nebezpečí. „Klec je opravdu masivní, i dveře, když zaklapnou, tak mohou člověka poranit. Vyzýváme obyvatele dotčených obcí, když se budou pohybovat v lesích a náhodou by narazili na klec, aby se k ní nepřibližovali a v žádném případě do ní nevcházeli,“ řekl pro ČT Michal Bojda.

Medvědi do naší přírody patří

Medvědi do naší přírody patří, stejně jako další velké šelmy, rys a vlk. Právě oblast Beskyd je jediným místem, kde u nás tyto tři šelmy žijí. Zatímco vlka a rysa můžete spatřit i jinde, medvěda lze pravidelně vystopovat jen ve zdejších lesích, do kterých přichází ze sousedního Slovenska. Rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk obecný jsou v ČR chráněni. Kvůli jejich dlouhodobému přirozenému výskytu je chráněná krajinná oblast Beskydy zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem. 

Medvěd má ´na kontě´ už přes 20 ovcí, kozy i včelíny

Medvěd na Valašsku napadl další zvířata a čeká ho odchyt, píší Lidovky s tím, že huňáč napadl na Valašsku další zvířata. O minulém víkendu to byl kohout v Jarcové, v pondělí pokousané ovce v Jablůnce, ty však přežily, jen je zranil, jak sdělil Michal Bojda z olomouckého Hnutí Duha.

Medvěd zanechává za sebou potrhané ovce, zničené úly a vyděšené místní obyvatele

Zatím také není jasné, kam by se odchycený medvěd převezl. Zvíře je možné vypustit do volné přírody, je však třeba mít povolení majitele či správce pozemku, které získat je velmi nepravděpodobné, řekl nám pan Šulgan. Další variantou je umístění do zoologické zahrady. Mimochodem, pan Šulgan se pro Krajské listy.cz též vyjádřil k nápadu kraje, přesněji pana hejtmana Čunka, využít k případnému odchytu klecí, které měl kraj na divoká prasata. „Ani by nestačil pípnout a medvěd by se na něj vrhl,“ řekl v nadsázce na adresu hejtmana.

Kauza vypukla v polovině září

Medvěd se objevil na Valašsku v polovině září, přešel také na Zlínsko, poté se vrátil na Vsetínsko. Potrhal ovce, kozy, zničil také včelíny. Medvěda, který je podle odhadů starý asi čtyři roky, přilákala k blízkosti lidských obydlí prý i letošní dobrá úroda ovoce, potřebuje se vykrmit před zimou. „Zdejší prostředí mu nahrává. Má nachystané úly, kolikrát nezabezpečená hospodářská zvířata. Je hodně ovoce, opuštěných sadů, je zde roztroušená zástavba,“ řekl již dříve Šulgan.

Na česko-slovenském pomezí se medvědi vyskytují dlouhodobě, jde však vždy jen o několik jedinců. Další medvěd žije podle odborníků v okolí Velkých Karlovic na Vsetínsku, je však schovaný v lese. Na Slovensku je podle odhadů nyní asi 1200 medvědů.

Vložil: Markéta Vančová