Chybí doktoři, chybí sestřičky. A bude hůř. Komentář Štěpána Chába
komentář
03.10.2018
Foto: ČT
Popisek: Doktor Sova by se v naší době jmenoval asi doktor Eule, tedy německy sova
Celá republika se potýká s tragickým nedostatkem zdravotnického personálu. Už teď chybí 2000 lékařů a 3700 sester. Nejvíce tlučené jsou kraje, na své si přijde ovšem i Praha, kde citelně chybí převážně sestry. A ač se to vláda i ministerstva snaží hodit na jiné problémy, za vším je nedostatečné platové ohodnocení zdravotnického personálu.
Představte si, že jste absolventem lékařské fakulty. Před vámi vcelku pěkná a záslužná kariéra lékaře. A vy máte na výběr. Buďto zůstanete v České republice, budete brát z evropského hlediska podprůměrný plat, potáhnete nekonečné přesčasy, které se někdy proplatí, někdy ne. Při pohledu do budoucnosti uvidíte jistě spoustu radosti z uzdravených pacientů, ale k tomu narůstající pocit vyhoření a nekonečné únavy. K tomu si prohlédnete jinou budoucnost. Budoucnost v Německu, ve Francii nebo v Británii. Nadprůměrný plat, přesčasy nulové, stejná radost z uzdravení pacientů. A řeknete si – proč bych měl zůstávat tedy? Výhody tu nezískám vlastně žádné.
Kraje jsou nejvíce na ráně
V Praze chybí sestry, protože plat kolem 25 000,- není dvakrát výhra. V Praze obzvláště. V krajích ovšem začínají chybět citelně lékaři. Situace praktických lékařů je obzvláště tristní. Pacienti důchodci si chodí stěžovat na své bolesti k lékařům důchodcům, kteří jim jejich bolesti mohou často ukazovat na sobě samých. Až odejde do důchodu praktický lékař z nějaké vesnice, náhrada nepřijde. Kdo by chtěl jít poslouchat stesky nad smrtelností do nějaké Horní Dolní, když před ním je budoucnost s mnohem lepším finančním ohodnocením někde na Západě? To je pomalu tikající bomba, která prostě časem vybuchne.
A s tikající bombou můžeme srovnat i zaměstnanecké stavy lékařů v nemocnicích. Platy v českých nemocnicích pro lékaře jsou mezi 59 a 66 tisíci. Sestry si přijdou na 25 až 30 tisíc. Hezké, dokud si čísla neprohlédneme v Německu, kde lékař získá 120 tisíc, a pokud vede oddělení, tak až 450 tisíc. Sestra si vydělá v Německu 70 tisíc. To tu mají lékaři a sestry zůstávat z vlasteneckého cítění, z lásky k národu? Jedinou bariérou je jazyk, a ten se, s postupující dobou, stává bariérou čím dál méně. Za stejnou práci ale bez přesčasů si ve vedlejší zemi vydělají mnohonásobek platu v České republice. A my se divíme a máme tendence trestat absolventy tím, že si budou muset zpětně lékařskou fakultu a studium na ní zaplatit, pokud svou lékařskou praxi nebudou vykonávat v ČR? Nejhůře na tom jsou Zlínský, Karlovarský a Ústecký kraj. Tam ta bomba vybuchne první.
Školy
I samotné lékařské fakulty se začínají potýkat s nedostatkem personálu. Mladým absolventům se do školského systému naskakovat nechce. A lékařské umění nemůže učit nějaký rychlobakalář z Plzně. Ale skutečná kapacita, která sakra ví, o čem mluví a co učí a co předává budoucím lékařům. I ti budou za chvíli nedostatkovým zbožím. Důvod? Zase platy, které jsou i na lékařských fakultách prostě mizerné.
Tlak na politiky
To politici musí místo slibů radikálně a reálně zvyšovat platy v oborech, které jsou pro republiku klíčové. Nechat si vysávat Západem lékaře i sestry je prostě strašná chyba. Protože nás to dovede ke stavu, kdy se zubní ordinace bude provádět v dílně místního truhláře za pomoci kladiva a kleští. Ale v Německu se budou usmívat vlastním chrupem geronti až do stovky. Podle serveru Finance.cz mnozí lékaři ročně udělají až 1000 hodin přesčasů. Neuvěřitelné číslo, které říká jediné – až vás bude nějaký chirurg operovat, hrozí, že u toho usne. Nebo zkolabuje.

Vložil: Štěpán Cháb