Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chybí doktoři, chybí sestřičky. A bude hůř. Komentář Štěpána Chába

komentář 03.10.2018
Chybí doktoři, chybí sestřičky. A bude hůř. Komentář Štěpána Chába

Autor: ČT

Popisek: Doktor Sova by se v naší době jmenoval asi doktor Eule, tedy německy sova

Celá republika se potýká s tragickým nedostatkem zdravotnického personálu. Už teď chybí 2000 lékařů a 3700 sester. Nejvíce tlučené jsou kraje, na své si přijde ovšem i Praha, kde citelně chybí převážně sestry. A ač se to vláda i ministerstva snaží hodit na jiné problémy, za vším je nedostatečné platové ohodnocení zdravotnického personálu.

Představte si, že jste absolventem lékařské fakulty. Před vámi vcelku pěkná a záslužná kariéra lékaře. A vy máte na výběr. Buďto zůstanete v České republice, budete brát z evropského hlediska podprůměrný plat, potáhnete nekonečné přesčasy, které se někdy proplatí, někdy ne. Při pohledu do budoucnosti uvidíte jistě spoustu radosti z uzdravených pacientů, ale k tomu narůstající pocit vyhoření a nekonečné únavy. K tomu si prohlédnete jinou budoucnost. Budoucnost v Německu, ve Francii nebo v Británii. Nadprůměrný plat, přesčasy nulové, stejná radost z uzdravení pacientů. A řeknete si – proč bych měl zůstávat tedy? Výhody tu nezískám vlastně žádné.

Kraje jsou nejvíce na ráně

V Praze chybí sestry, protože plat kolem 25 000,- není dvakrát výhra. V Praze obzvláště. V krajích ovšem začínají chybět citelně lékaři. Situace praktických lékařů je obzvláště tristní. Pacienti důchodci si chodí stěžovat na své bolesti k lékařům důchodcům, kteří jim jejich bolesti mohou často ukazovat na sobě samých. Až odejde do důchodu praktický lékař z nějaké vesnice, náhrada nepřijde. Kdo by chtěl jít poslouchat stesky nad smrtelností do nějaké Horní Dolní, když před ním je budoucnost s mnohem lepším finančním ohodnocením někde na Západě? To je pomalu tikající bomba, která prostě časem vybuchne.

A s tikající bombou můžeme srovnat i zaměstnanecké stavy lékařů v nemocnicích. Platy v českých nemocnicích pro lékaře jsou mezi 59 a 66 tisíci. Sestry si přijdou na 25 až 30 tisíc. Hezké, dokud si čísla neprohlédneme v Německu, kde lékař získá 120 tisíc, a pokud vede oddělení, tak až 450 tisíc. Sestra si vydělá v Německu 70 tisíc. To tu mají lékaři a sestry zůstávat z vlasteneckého cítění, z lásky k národu? Jedinou bariérou je jazyk, a ten se, s postupující dobou, stává bariérou čím dál méně. Za stejnou práci ale bez přesčasů si ve vedlejší zemi vydělají mnohonásobek platu v České republice. A my se divíme a máme tendence trestat absolventy tím, že si budou muset zpětně lékařskou fakultu a studium na ní zaplatit, pokud svou lékařskou praxi nebudou vykonávat v ČR? Nejhůře na tom jsou Zlínský, Karlovarský a Ústecký kraj. Tam ta bomba vybuchne první.

Školy

I samotné lékařské fakulty se začínají potýkat s nedostatkem personálu. Mladým absolventům se do školského systému naskakovat nechce. A lékařské umění nemůže učit nějaký rychlobakalář z Plzně. Ale skutečná kapacita, která sakra ví, o čem mluví a co učí a co předává budoucím lékařům. I ti budou za chvíli nedostatkovým zbožím. Důvod? Zase platy, které jsou i na lékařských fakultách prostě mizerné.

Tlak na politiky

To politici musí místo slibů radikálně a reálně zvyšovat platy v oborech, které jsou pro republiku klíčové. Nechat si vysávat Západem lékaře i sestry je prostě strašná chyba. Protože nás to dovede ke stavu, kdy se zubní ordinace bude provádět v dílně místního truhláře za pomoci kladiva a kleští. Ale v Německu se budou usmívat vlastním chrupem geronti až do stovky. Podle serveru Finance.cz mnozí lékaři ročně udělají až 1000 hodin přesčasů. Neuvěřitelné číslo, které říká jediné – až vás bude nějaký chirurg operovat, hrozí, že u toho usne. Nebo zkolabuje.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace