Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Brambor je málo? Nebojte, zemědělci skučí každý rok… Jak je to doopravdy s úrodou po mega suchém létě?

14.09.2018
Brambor je málo? Nebojte, zemědělci skučí každý rok… Jak je to doopravdy s úrodou po mega suchém létě?

Foto: Pixabay

Popisek: Byť zemědělcům vadí sucho, příští rok zase moc mokro, je fakt, že letošek nebyl úplně standardní... Sklizeň, ilustrační foto

Sucho se ve Zlínském kraji na sklizni zásadněji neprojeví, výrazně nižší bude jen produkce sena a senáže, vysvětlila radní Margita Balaštíková… Sucho, které letos trápí celou Českou republiku i velkou část Evropy, se pochopitelně nevyhýbá ani Zlínskému kraji. V porovnání s některými jinými regiony na tom však Zlínský kraj z hlediska průměrného srážkového úhrnu není zase tak špatně, větší problémy spojené se suchem se zde vyskytují spíše jen lokálně. A jaká je v této souvislosti aktuální situace v zemědělství?

„V zemědělství už to tak chodí, že se střídají úrodná období s těmi méně úrodnými. I když sucho výrazně zasáhlo i některé části Zlínského kraje, co se týká sklizně obilovin, ztráty zemědělců by letos u nás v kraji celkově neměly přesáhnout 15 %. Horší je situace v případě objemových krmiv, zejména pak sena a senáže. Zde již druhé seče byly co do výsledku velmi špatné a třetí patrně ani neproběhnou," informovala Margita Balaštíková, radní Zlínského kraje pro životní prostředí a zemědělství.

Letos je velmi nadprůměrná úroda švestek, foto Pixabay

Radost v pálenicích

Naopak příznivá je situace u ovoce. Na rozdíl od předchozích let je ve Zlínském kraji například velmi nadprůměrná úroda švestek. Většina pálenic se tak v nadcházejících týdnech nezastaví. Také jablek se letos urodilo poměrně hodně, byť jsou spíše menší velikosti.

Co ty nešťastné brambory, co se dostaly až do titulků celostátních zpráv

Bramborám se nedaří, sklidí se jich méně, připouští ČSU: Letos se urodí méně okopanin. Podle aktuálního odhadu Českého statistického úřadu se sklidí 581 tisíc tun brambor a 3 463 tisíc tun cukrovky. Odhadovaná sklizeň brambor je ve srovnání s loňskou úrodou o 16 % nižší. Z hektaru se sklízí průměrně 25,4 tuny brambor, což je o 4 tuny méně než před rokem. Plocha osázená bramborami se navíc v porovnání s loňskem mírně zmenšila na 23 tisíc hektarů.

„Letošní odhadovaná úroda brambor je třetí nejnižší v historii sledování. Méně brambor se sklidilo jen v letech 2013 a 2015. Ve srovnání s průměrem za posledních pět let je odhad sklizně brambor o 7 % nižší, hlavně kvůli poklesu výnosů,“ vysvětluje Dagmar Lhotská z odboru statistiky zemědělství ČSÚ.

Letošní odhadovaná úroda brambor je třetí nejnižší v historii, foto Pixabay

Pokud jde o úrodu raných brambor, které se sklízejí do konce června, letos byla velmi příznivá. Sklidilo se 26 tisíc tun, tj. o 61 % víc než loni. „Suché a horké počasí v průběhu vegetace se ale podepsalo na poklesu výnosů konzumních brambor a brambor na výrobu škrobu s pozdějším termínem sklizně. Jejich úroda je meziročně skoro o pětinu nižší. Podle odhadu se těchto brambor sklidí 497 tisíc tun. Sadbových brambor se pak sklidí 57 tisíc tun, o 9 % méně než loni,“ upřesňuje ředitel odboru statistiky zemědělství ČSÚ Jiří Hrbek.

Nejvíce brambor se sklidí na Vysočině a v krajích Středočeském a Jihočeském. V těchto třech regionech se dohromady sklidí 72 % z celkové produkce brambor v České republice.

Odhadovaná sklizeň cukrové řepy 3 463 tisíc tun je o pětinu nižší než vloni, a to především kvůli 20% poklesu hektarových výnosů a také kvůli mírnému snížení výměry. Očekávaná úroda cukrovky je o 14 % nižší v porovnání s pětiletým průměrem sklizní.

Urodilo se ale více ovoce

Ovocnáři se dočkali příznivé úrody. Je více meruněk, broskví, višní i třešní. Vyšší by měla být také sklizeň z jabloňových, hrušňových a švestkových sadů.

Podle posledních odhadů Českého statistického úřadu se sklidilo 3 169 tun meruněk, což je o 211 % více než vloni. Třešní se sklidilo 2 858 tun, což je meziročně o 43 % více. Višní se urodilo 6 620 tun, o 58 % více než v roce předchozím. Úroda těchto druhů ovoce výrazně převyšuje také průměr sklizně za posledních deset let – meruněk o 38 %, třešní o 29 % a višní o 20 %.

Ovocnáři se dočkali příznivé úrody. Je více meruněk, broskví, višní i třešní, foto Pixabay

„V posledních dvou letech byla sklizeň ovoce kvůli jarním mrazům výrazně podprůměrná. Letošní odhadovaná úroda je ale velmi slibná, i když dlouhotrvající a úporné sucho významně snižuje kvalitu a velikost všech druhů ovoce,“ říká Jiří Hrbek, ředitel odboru statistiky zemědělství ČSÚ.

Příznivá letos byla i sklizeň jahod. Z plochy 709 hektarů se jich sklidilo 3 201 tun, o 13 % více než vloni. Letošní odhad sklizně jahod je vyšší ve srovnání s průměrem za posledních pět i deset let. Nejvíc jahod se sklidilo na plantážích ve Středočeském a Ústeckém kraji.

„Předpokládaná úroda broskví na úrovni 1 086 tun je dvojnásobná v porovnání s loňskem. Přesto nedosahuje průměru za posledních deset let. Výrazně se totiž zmenšila výměra broskvoňových sadů. Navíc v nich převládají přestárlé stromy, které plodí méně ovoce,“ uvádí Dagmar Lhotská z odboru statistiky zemědělství ČSÚ. Nejvíce broskví se sklidilo v Jihomoravském kraji.

Zemědělci by letos měli sklidit i více jablek, foto Pixabay

Zemědělci by letos měli sklidit i více jablek, hrušek a švestek. Podle červnových odhadů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského je očekávaná sklizeň jablek z produkčních sadů na úrovni 150 tisíc tun a je o 18 % vyšší než průměr za posledních pět let. Hrušní se sklidí 11 tisíc tun, což je o 68 % více než pětiletý průměr, a švestek 9 tisíc tun, tzn. o 35 % více. Český statistický úřad zveřejní odhad sklizně jablek, hrušek a švestek 15. října.

Sklizeň obilí meziročně klesne o 7,5 %

Sklizeň obilí bude letos o 7,5 procenta nižší než loni, zemědělci ho sklidí 6,345 milionu tun. Vyplývá to z odhadu, který podle stavu k 15. červenci zveřejnil Český statistický úřad.

Prvotní odhad před měsícem byl pesimističtější a předpokládal pokles proti loňsku o 8,2 procenta. Podle statistiků bude očekávaná úroda obilovin třetí nejnižší za posledních deset let.

Předpokládaný pokles produkce obilovin je způsobený snížením hektarového výnosu o 6,6 procenta na 5,07 tuny z hektaru i mírným poklesem osevní plochy. Zemědělci letos oseli o téměř procento méně polí než loni. Nepříznivě se na úrodě podepsalo i sucho. "Zažíváme už druhý suchý rok po sobě. Čísla táhne dolů hlavně nižší sklizeň pšenice ozimé, která u nás zaujímá skoro třetinu celkové osevní plochy. Přesto platí, že jsme v produkci obilovin soběstační," uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Sklizeň obilí bude letos o 7,5 procenta nižší než loni, foto Pixabay

Meziročně nižší sklizeň ČSÚ očekává vedle pšenice ozimé také u ječmene jarního a ozimého a u tritikale, což je kříženec žita a pšenice. Naopak více se sklidí pšenice jarní, ovsa a žita. Pšenice ozimé, která je pro Česko nejvýznamnější obilovinou, se podle jejich odhadu sklidí o 8,5 procenta méně. U ječmene jarního, který se nejčastěji používá k výrobě piva, ČSÚ předpokládá pokles úrody o 8,6 procenta a u ozimního o 9,2 procenta. Sklizeň tritikale má podle odhadu být proti loňsku u 2,2 procenta nižší. Naopak o 5,3 procenta vyšší bude úroda pšenice jarní. Ovsa se meziročně sklidí o 1,9 procenta více a žita o desetinu více.

A co slad do piva?

Mluvčí Agrární komory ČR Jiří Felčárek ČTK sdělil, že problémy budou s kvalitou obilí. Podle viceprezidenta komory Josefa Kubiše jde hlavně o ječmen využívaný pro sladovnické účely, který bude mít větší množství dusíku.

Podle Kubiše by měla být kvalitní potravinářská pšenice, v krmné pšenici bude ale větší množství lepku, což podle něj není vhodné. Negativně hodnotí i kvalitu jarního ječmene pro sladovnické účely, větší množství dusíkatých látek se podle něj nehodí pro výrobu piva.

Meziročně nižší sklizeň se očekává vedle pšenice ozimé také u ječmene, foto Pixabay

„Celkové objemy (sklizně) ČR problém sice nezpůsobí, ale zcela zásadně se promítají do hospodaření jednotlivých podniků, a to pak především v místech, kde je opakovaně sucho. Obiloviny patří z dlouhodobého hlediska ke komoditám, které drží ekonomiku zemědělců, a tyto propady, regionálně již několikáté za posledních pět let, narušují finanční toky. Současný růst cen je jen reakcí na zvyšující se poptávku u nás i v Evropě," uvedl Felčárek. Komora eviduje případy, že zemědělci dluží za osiva nebo chemické přípravky a nemají je z čeho splácet.

Společenstva mlynářů a pekařů v ČR minulý týden uvedlo, že pečivo a výrobky z pšenice letos podraží. Důvodem je cena pšenice, která kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám vzrostla proti květnu a červnu až o pětinu. „Vzhledem k nižší úrodě obilovin lze předpokládat, že se zvýší výkupní cena pšenice. Spotřebitelé by se proto měli připravit na zdražování pečiva a dalších výrobků z mouky. Horší výsledky letošních sklizní jsou dalším faktorem, který bude navyšovat inflaci v závěru letošního roku," uvedl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Vložil: Markéta Vančová