Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Youtubeři s nimi předvádějí zábavné kousky. Elektronické cigarety jsou proto mezi mládeží čím dál oblíbenější

27.01.2018
Youtubeři s nimi předvádějí zábavné kousky. Elektronické cigarety jsou proto mezi mládeží čím dál oblíbenější

Autor: Pixabay

Popisek: E-cigarety se prodávají s nejrůznějšími příchutěmi, což je pro mladé kuřáky velmi atraktivní

Moderní je nekouřit, a tak mladí lidé přestávají kouřit klasické cigarety. Ukazuje se však, že o to raději mají cigarety elektronické. Zejména pro dospívající jsou velmi přitažlivé, a to hlavně díky spoustě videí, která sledují na internetu, kde s nimi youtubeři předvádějí nejrůznější zábavné kousky. Tento vliv na mladé se přirovnává ke kouřícími kovbojům ve starých reklamách na cigarety.

Mnozí mladí lidé si ale dnes myslí, že e-cigarety mají pouze aroma nikotinu. Výsledky průzkumu ukázaly, že pouze 20 procent studentů, kteří se seznámili s e-cigaretou, uvedlo, že obsahuje nikotin. Elektronické cigarety se navíc prodávají s nejrůznějšími vůněmi a příchutěmi, což je pro mladé kuřáky velmi atraktivní a může je to ke kouření přitáhnout rychleji než specifická chuť klasického tabáku. Problém je, že dosud nepanuje zcela jednoznačný názor, jestli přes výrazně nižší škodlivost e-cigaret než u klasických kuřáckých produktů a přesto, že dospělým e-cigarety pomáhají při odvykání, není hlavní nebezpečí v tom, že mladí od elektronických cigaret snáze přejdou ke kouření klasických. Nepochybné je, že e-cigarety jsou pro velké tabákové firmy jednou z cest, jak se vyrovnat s obrovským úbytkem zákazníků.

Od elektronických cigaret ke klasickým? 

Podle doktora Jonathana Kleina z univerzity Illinois mají dospívající sklon začínat e-cigaretami, z nich se u nich vyvine závislost a pak přecházejí ke kouření tabáku. Někteří další kritici elektronické cigarety vyjadřují obavu, že kouření e-cigaret by mohlo učinit cigarety zase více společensky přijatelné, a že zejména mladí lidé by je mohli využít jako snadný způsob, jak začít s tabákem. Vědci ale zatím tyto předpoklady nebyli schopní potvrdit.

E-cigarety nejsou používány trvale 

Na druhé straně studie zveřejněné do dnešního dne ukazují, že e-cigarety jsou spíše zřídka zkoušeny nekuřáky a téměř nikdy nejsou používány trvale. Riziko, že e-cigarety se stanou vstupními produkty ke klasickému kouření je podle těchto studií velmi nízké. E-cigarety mají mít podobný potenciál ke vzniku závislosti asi jako nikotinová žvýkačka. Aromatizované e-kapaliny mají také pro dospívající velmi nízkou atraktivitu - na stupnici od 0 do 10 u dospívajících nekuřáků v průměru 0,4.

Klasické kouření ve školách klesá

Kenneth Warner, emeritní profesor Michiganské univerzity studující chování kuřáků, říká, že nejsou důkazy, že by e-cigarety vytvářely závislost na nikotinu, a že spíše vedou mládež k experimentování s různými způsoby kouření. Naopak kouření klasických tabákových cigaret na druhém stupni základních škol a na středních školách prudce klesá. „Námi vysledované trendy nepodporují argument, že kouření e-cigaret vede ke kouření," souhlasí autorka další studie Lynn Kozlowski a dodává, že výzkum ve Spojených státech ukazuje, že užívání e-cigaret se sice zvýšilo, ale naopak rapidně klesl počet klasických kuřáků. Co se týká přímo rizika přechodu z elektronické cigarety na klasické, existuje podle jejích slov zatím jen málo důkazů, že ti, kteří nikdy nekouřili cigarety nebo nikdy nepoužívali jiné tabákové výrobky a nejprve zkusili e-cigarety, přešli k pravidelnému kouření cigaret.  

 

Vložil: Jana Maisnerová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace