Pesticid Roundup je jed, teď snad díky petici končí. A dvojí tvář vypečeného ministra Jurečky. Komentář Štěpána Chába
10.11.2017
Foto: Facebook
Popisek: Postřik Roundupem... dobrou chuť, pokud právě obědváte
Ekologickému hnutí Greenpeace se za pomoci podpory veřejnosti podařilo dosáhnout toho, že v Evropské unii nebudou udíleny licence pro nové druhy glyfosátu. Glyfosát je základem velmi toxického pesticidu Roundup, který je, zatím, běžně dostupný v kdejaké drogerii či zahradnictví. Toto vítězství bychom měli všichni oslavit několika říznými „juchů“, protože jedním z největších škůdců životního prostředí je právě naprosto decimující nadužívání prostředků proti přírodě.
Hnutí Greenpeace doufá, že toto je prvním a velmi důležitým impulsem, který dosáhne na úplný zákaz pesticidů typu Roundup v celé Evropě. A postupně snad i v celém světě. Možná ve společnosti vůči organizacím jako je Greanpeace vládne jistá nedůvěra. Aktivisté, kteří více škodí, než pomáhají. V případě tohoto průlomového vítězství je opak pravdou.
Monsanto a tumory marketingu
Společnost Monsanto ráda lže, ráda podvádí, ráda manipuluje. Tvrdí, že Roudup není toxický, že je biologicky odbouratelný, že jím prakticky můžeme zapíjet nedělní oběd. A to i přes varování Světové zdravotnické organizace, která Roundup prohlásila za karcinogenní. Z toho plyne, že nám sice na zahrádce neporoste nic, kromě betonu a nevkusu, ale zato se nám s úspěchem rozbují v těle nádor rakoviny. Ne stoprocentně, samozřejmě, ale možnost tím zvyšujeme věru s nadšením.
Skandál v Evropské unii
Evropský úřad pro bezpečnost potravin spadající pod Evropskou unii přišel s ujištěním, že pesticid Roundup je neškodný, netoxický a biologicky odbouratelný. K údivu všech. Pozdějším zkoumáním se zjistilo, že úřad použil pro své prohlášení jediné. Překopíroval vysvětlení společnosti Monsanto a prosazoval ho jako své vlastní. A to i přes celosvětově převažující přesvědčení, že Roundup prostě škodí jak lidem, tak i přírodě a zvířatům.
Čím je Roundup nebezpečný
Hnutí Duha dělalo průzkum mezi lidmi a zjistilo, že 60 % lidí v České republice má v moči stopy Roundupu. Roundup se dostává do potoků, rybníků, dostává se i do spodních vod. Roundup je přítomný ve velkém množství potravy. Je v medu, v některých kojeneckých výživách, v běžných potravinách. Přičemž nikdo příliš netuší, jaké může mít účinky dlouhodobé užívání malého množství Roundupu na organismus člověka. Ví se, že včely jsou po styku s Roundupem zmatené a dezorientované. Ví se, že i malé množství pesticidu rozkládá embryonální a pupečníkové buňky. Ví se, že přímé požití Roundupu poleptá ústa, krk, trávící soustavu. Dochází i k poškození jater a ledvin. Kdo by ale pil Roundup, že jo. No, pijeme a jíme ho všichni, jen po malých dávkách. V odborných kuloárech se začíná uvažovat i nad tím, že Roundup možná může i za raketový nárůst autismu v populaci.
Doma odsuzuji, v cizině chválím
Ministr zemědělství Marian Jurečka je tvrdým odpůrcem pesticidu Roundup. Uvědomuje si jeho důsledky, ví o negativech přípravku. V médiích se tedy můžete dočíst, že Marian Jurečka je skutečně uvědomělý člověk. Než dojdete k jeho činnost vně republiky. Nejlépe na půdě Evropské unie. Tam se Marian Jurečka změní z odpůrce na zásadového obhájce pesticidu. Tato dvojí tvář je pro české politiky očividně velmi oblíbenou metodou politické práce.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Štěpán Cháb