Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do lesa na houby? U Vrbětic na samopaly a výbušniny. Známí kriminálníci si nasyslili pěkný arzenál. A ta „teroristická stopa“…

15.09.2017
Do lesa na houby? U Vrbětic na samopaly a výbušniny. Známí kriminálníci si nasyslili pěkný arzenál. A ta „teroristická stopa“…

Foto: Policie ČR

Popisek: takto vypadá vrbětický muničák dnes

FOTOGALERIE Ne každému se to podaří. Dvě „známé firmy“ z Uherskobrodska měly to štěstí. Našly v lese u Vrbětic velice kvalitní kontraband. Přesto, že po dvojici výbuchů v roce 2014 je pro místní občany střežený okruh kolem muničního skladu nepřístupný, tito dva zloději pořádali do zakázaného lesa výpravy celé měsíce. A sbírali nikoli houby, ale podle expertízy plně funkční samopaly. Chyceni a usvědčeni byli jen díky fotopastem rozmístěným v lese, jak uvádí MF Dnes.

K celému případu se pro média vyjádřil i plk. JUDr. Jaromír Tkadleček. Ten má celé vyšetřování ve Vlachovicích – Vrběticích, které začalo výbuchem v roce 2014, pod svým velením: „V květnu letošního roku jsme na základě vlastního šetření zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu nedovolené ozbrojování, v polovině července jsme pak zadrželi pět osob, z nichž dva muže ve věku 23 a 35 let, kteří jsou z Uherskobrodska, jsme z uvedeného trestného činu obvinili. Zjistili jsme, že obvinění vnikli do areálu opakovaně v období od prosince roku 2016 do jara roku letošního. Proběhlo několik domovních prohlídek a prohlídek nebytových prostor, při kterých kriminalisté z odboru obecné kriminality zajistili asi dvě desítky zbraní a téměř 20 kg chemických látek – výbušnin,“ říká zpráva z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Zlínského kraje. Plukovník Tkadleček ještě sdělil, že muži, kteří mají kriminální minulost, se část ukradených zbraní pokusili prodat. Napsala to ČTK. 

 

Jestli se tam ztratily zbraně, je to mimořádně velký průšvih

Alarmující je to, že ani oficiální kruhy asi netuší, kde jaké zbraně mají, neboť v této lokalitě by se samopaly podle všeho neměly vyskytovat. „Kdo nám tajil tu informaci, že tam byly zbraně? Musíme chtít vysvětlení jak od pana ministra vnitra, tak od ministra obrany. Několikrát kvůli tomu zasedala jak bezpečnostní rada státu, tak bezpečnostní štáby,“ řekla MF Dnes členka výborů Sněmovny pro bezpečnost a obranu, Jana Černochová (ODS). 

Jak jsme již zmínili, za celý zásah ve Vrběticích je zodpovědný krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček. A při pohledu ještě výš je jasné, že ani pro ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) není celá kauza nijak příjemná a jeho spolustraníci mají na věc jasný názor „Jestli se tam ztratily zbraně, tak je to mimořádně velký průšvih – a o to větší, že to bylo střeženo,“ říká například Roman Váňa (ČSSD). Zlodějům hrozí za nedovolené ozbrojování trest až 8 let ve vězení. 

Teroristická odbočka Babišova mediálního impéria

Funkční samopal a jeho schopnosti není třeba zdlouhavě představovat. Pouze tři  AK-47stačily před třemi lety v koncertním sále Batlacan v Paříži k zabití devadesáti lidí.  Je jasné, že pro teroristy má  samopal cenu zlata, spekuluje MF Dnes a doplňuje, že u Vrbětic chodili zloději do lesa na samopaly jako na houby a upřesňuje, že sbírali v lese českou obdobu AK-47, samopal vzor 58.  A  dosud není ani známo, jestli už byly zbývající zbraně z lesa odstraněny. Všude okolo jsou totiž ještě rozmetané výbušniny. Tolik k „teroristické stopě“ MF Dnes.

 

Co se stalo ve Vrběticích v datech 

Wikipedie přehledně píše: První výbuch nastal 16. října, další sklad vybuchl 3. prosince… Sklad č. 16 obsahoval 50 tun munice, která byla po výbuchu 16. října 2014 odhozena do vzdálenosti až 800 metrů. Při výbuchu byli zabiti dva zaměstnanci společnosti Imex Group, která si sklad pronajímala od státního podniku Vojenský technický ústav. Muniční sklad nebyl zanesen do krizového plánu Zlínského kraje, zasahující hasiči tak neměli tušení, k jakému typu požáru vyjíždějí, což je vystavilo zbytečnému riziku. Bezprostředně po výbuchu bylo z areálu muničního skladu evakuováno sto lidí. Evakuováni byli též obyvatelé přilehlé obce Vlachovice, stejně jako žáci ze základní školy a učni ze SOŠ Slavičín. 

23. října zahájila policie evakuaci 375 obyvatel z obcí Lipová, Vlachovic a průmyslového areálu u obce Slavičín. Evakuace, trvající dva dny, byla vyhlášena z preventivních důvodů, pyrotechnici totiž zahájili průzkum částí areálu blíže k obcím. V areálu totiž docházelo k náhodným neřízeným detonacím způsobených například pádem munice ze stromů nebo lesní zvěří, které znemožňovaly ohledaní místa stejně jako likvidační práce. 30. listopadu policie oznámila, že přístupové cesty v areálu byly vyčištěny a brzy tak může dojít k odvozu 7 tisíc tun munice ze skladů v postiženém areálu. O tři dny později, 3. prosince 2014, došlo ve skladu číslo 12. k dalšímu výbuchu munice. Sklad, který obsahoval 13 tun výbušnin, je vzdálen 1 200 metrů od epicentra původního výbuchu. Evakuováno bylo 430 obyvatel okolních obcí. Podle vyjádření právního zástupce Imex Group byla v objektu uskladněna dělostřelecká munice a samopaly. Sklad podle jeho názoru nemohl samovolně explodovat… 

Nyní zbývají již jenom otázky

Majitelem samopalů je zbrojařská firma Imex Group, jejíž právní zástupce Radek Ondruš k tomu sdělil: „K případu jsme se připojili v roli poškozeného. Pokud se skutečně jedná o zbraně po požáru, jde o fatální selhání složek integrovaného záchranného systému, které měly areál hlídat. Vyvažuje to ale velmi kvalitní práce kriminální policie při vyšetřování.“ 

V areálu stále pokračuje likvidace nebezpečných výbušnin. Ta by měla podle plánu skončit až v polovině příštího roku, jak uvádí MF Dnes a doplňuje, že policie označuje vrbětickou operaci za největší, nejdelší a nejdražší v historii. O tom, kde zbylé tisíce samopalů jsou a v jakém stavu, nemá podle Ondruše jejich majitel - Imex - žádné informace. „Složky integrovaného záchranného systému s námi o tom nekomunikují,“ cituje jej MF Dnes.  

Takže zůstávají jen nezodpovězené závažné otázky. Kdo vyhodil vrbětický muničák s výbušninami do povětří? Anebo to celé byla nešťastná náhoda? Kde se vzaly tisíce samopalů v nedalekém lese? Kolik jich mohlo přejít do neznámých rukou? Je pravdivá informace MF Dnes, že pachatelé vyměňovali samopaly za kartony cigaret? A čistě spekulativní otázka - kdo se s českým samopalem vzor 58 při nějaké dramatické situaci někde ve světě potká?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .   

Vložil: Lea Vlasáková

Galerie