Tvoří módní kolekce z textilního odpadu a uchvátila jimi i v Miláně. Návrhářka ze Zlínska zvítězila na proslulé designerské soutěži
26.06.2017
Foto: www.mittelmoda.com
Popisek: Markéta Martíšková na Milan Fashion Week
Mladá zlínská návrhářka a absolventka prestižní návrhářské školy na Royal Academy of Fine Art v Antverpách Markéta Martíšková uspěla minulý týden v Miláně na proslulé soutěži pro začínající designery International Lab of Mittelmoda - The Fashion Award 2017.
Její vítězná kolekce s názvem Absurd reality je inspirovaná textilním odpadem, který je všude kolem. „Jsme zaplaveni textilem, bereme ho jako spotřební zboží a už nepřemýšlíme, co se s tím děje. Přes 90 procent textilního odpadu skončí na skládkách, je spálen a jen malé procento je zpracováno,“ popsala Markéta Martíšková to, co ji při tvorbě ovlivňuje a dodává inspiraci.
Porota hodnotila práci více než sedmi designérů
„Reaguji na to, jak zákazníci a část módního průmyslu přemýšlí. Víš, co nosíš? Kde to vyhodíš? Proto se na svetrech objevuje slovo STOP, protože ty se můžeš rozhodnout a vybrat si. Já už jsem to udělala.“ Se svou recyklovanou kolekcí z textilního odpadu získala Absolutní cenu za nejexperimentálnější kolekci.
Vítězná kolekce Markéty Martíškové
Markéta Martíšková se svými návrhy zaujala porotu, která vybírala z rekordního množství více než čtyř tisíc skic, kreseb, fotografii a nápadů od sedmi designérů z celého světa, kteří se do 24. ročníku soutěže přihlásili. Konkurenčních projektů bylo tedy víc než dost. Díky svému vítězství se jednatřicetiletá česká návrhářka stala jednou ze 23 návrhářů, kteří měli možnost 20. června představit svoji tvorbu přímo na módní přehlídce Milan Fashion Week, tedy mezi špičkami na poli módy a designu.
Talentovaná návrhářka využívá odpad, výsledkem jé módní značka
Markéta měla před rokem tvůrčí pauzu, protože neviděla motivaci v módním světě. Dostala ale příležitost na vývoj unikátního oděvního materiálu od společnosti Klatex, která vyrábí netkaný textil pro automobilový a stavební průmysl právě z recyklovaného textilu. „Byl to pro mě nový impuls. Nechci tvořit jenom proto, že mě to baví, ale chci pomáhat. Hledám do týmu lidi, co májí podobnou vizi a tento materiál přinést na ulici,“ říká návrhářka a popisuje modely, které v Miláně ohromily odbornou porotu. „Jedná se o nepletené svetry a kabáty, které vznikají technikou projehlování.“
Markéta Martíšková, která se narodila ve Vsetíně, při své tvorbě využívá určitý druh „zbytků" z výroby nebo dokonce suroviny, které by mohly být považovány za odpad, ale pro ni představují nový start a výchozí bod pro práci se zajímavými látkami a vytvářením krásných, nových materiálů. Navrhuje také klobouky vyrobené z recyklované králičí srsti ve spolupráci s firmou Tonak a trička s potiskem.
Módě a oděvnímu designu se věnuje už od svých 14 let. Navštěvovala SUPŠ v Uherském Hradišti a Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě, kterou zakončila bakalářským titulem. V roce 2010 nastoupila ke studiu na prestižní Royal Academy of Fine Arts v Antverpách, které jsou v módním světě pojmem pro příznivce avantgardní módy. Školu absolvovala v roce 2014 a v současnosti je jí Belgie druhým domovem a hlavní město země také zdrojem inspirace pro další tvorbu a nové nápady. Momentálně pracuje na rozvoji své módní značky STOP. Usiluje o to, aby svým zákazníkům poskytovala návrhy šetrné k životnímu prostředí a. Jako designérka komunikuje Markéta Martíšková skrze symboly, typografii a tisky a snaží se pracovat s technikami.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lenka Sloupová