Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tvoří módní kolekce z textilního odpadu a uchvátila jimi i v Miláně. Návrhářka ze Zlínska zvítězila na proslulé designerské soutěži

26.06.2017
Tvoří módní kolekce z textilního odpadu a uchvátila jimi i v Miláně. Návrhářka ze Zlínska zvítězila na proslulé designerské soutěži

Foto: www.mittelmoda.com

Popisek: Markéta Martíšková na Milan Fashion Week

Mladá zlínská návrhářka a absolventka prestižní návrhářské školy na Royal Academy of Fine Art v Antverpách Markéta Martíšková uspěla minulý týden v Miláně na proslulé soutěži pro začínající designery International Lab of Mittelmoda - The Fashion Award 2017.

Její vítězná kolekce s názvem Absurd reality je inspirovaná textilním odpadem, který je všude kolem. „Jsme zaplaveni textilem, bereme ho jako spotřební zboží a už nepřemýšlíme, co se s tím děje. Přes 90 procent textilního odpadu skončí na skládkách, je spálen a jen malé procento je zpracováno,“ popsala Markéta Martíšková to, co ji při tvorbě ovlivňuje a dodává inspiraci.

Porota hodnotila práci více než sedmi designérů

„Reaguji na to, jak zákazníci a část módního průmyslu přemýšlí. Víš, co nosíš? Kde to vyhodíš? Proto se na svetrech objevuje slovo STOP, protože ty se můžeš rozhodnout a vybrat si. Já už jsem to udělala.“ Se svou recyklovanou kolekcí z textilního odpadu získala Absolutní cenu za nejexperimentálnější kolekci.

kolekce Martíšková

Vítězná kolekce Markéty Martíškové

Markéta Martíšková se svými návrhy zaujala porotu, která vybírala z rekordního množství více než čtyř tisíc skic, kreseb, fotografii a nápadů od sedmi designérů z celého světa, kteří se do 24. ročníku soutěže přihlásili. Konkurenčních projektů bylo tedy víc než dost. Díky svému vítězství se jednatřicetiletá česká návrhářka stala jednou ze 23 návrhářů, kteří měli možnost 20. června představit svoji tvorbu přímo na módní přehlídce Milan Fashion Week, tedy mezi špičkami na poli módy a designu.

Talentovaná návrhářka využívá odpad, výsledkem jé módní značka 

Markéta měla před rokem tvůrčí pauzu, protože neviděla motivaci v módním světě. Dostala ale příležitost na vývoj unikátního oděvního materiálu od společnosti Klatex, která vyrábí netkaný textil pro automobilový a stavební průmysl právě z recyklovaného textilu. „Byl to pro mě nový impuls. Nechci tvořit jenom proto, že mě to baví, ale chci pomáhat. Hledám do týmu lidi, co májí podobnou vizi a tento materiál přinést na ulici,“ říká návrhářka a popisuje modely, které v Miláně ohromily odbornou porotu. „Jedná se o nepletené svetry a kabáty, které vznikají technikou projehlování.“

Markéta Martíšková, která se narodila ve Vsetíně, při své tvorbě využívá určitý druh „zbytků" z výroby nebo dokonce suroviny, které by mohly být považovány za odpad, ale pro ni představují nový start a výchozí bod pro práci se zajímavými látkami a vytvářením krásných, nových materiálů. Navrhuje také klobouky vyrobené z recyklované králičí srsti ve spolupráci s firmou Tonak a trička s potiskem.

Módě a oděvnímu designu se věnuje už od svých 14 let. Navštěvovala SUPŠ v Uherském Hradišti a Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě, kterou zakončila bakalářským titulem. V roce 2010 nastoupila ke studiu na prestižní Royal Academy of Fine Arts v Antverpách, které jsou v módním světě pojmem pro příznivce avantgardní módy. Školu absolvovala v roce 2014 a v současnosti je jí Belgie druhým domovem a hlavní město země také zdrojem inspirace pro další tvorbu a nové nápady. Momentálně pracuje na rozvoji své módní značky STOP. Usiluje o to, aby svým zákazníkům poskytovala návrhy šetrné k životnímu prostředí a. Jako designérka komunikuje Markéta Martíšková skrze symboly, typografii a tisky a snaží se pracovat s technikami.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová