Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Valašské Meziříčí si připomnělo prezidenta Masaryka i legionáře Leopolda Pospíšila, který padl v bitvě u Zborova

07.06.2017
Valašské Meziříčí si připomnělo prezidenta Masaryka i legionáře Leopolda Pospíšila, který padl v bitvě u Zborova

Autor: Jiří Fojtík

Popisek: Pietní akt ve Valašském Meziříčí

Dvě významná výročí si uplynulý pátek připomněli obyvatelé Valašského Meziříčí. Na náměstí nejprve položili květiny k pamětní desce Tomáše Garrigue Masaryka, od jehož zvolení poslancem říšské rady ve Vídni za takzvaná valašská města nedávno uplynulo sto deset let. Jen o několik metrů dále poté uctili památku místního rodáka a legionáře Leopolda Pospíšila, který padl před sto lety v legendární bitvě u ukrajinského Zborova.

„Klerikálové vinili Masaryka, že je kandidátem Židů, chce vymýtit ze škol náboženství, ničí jednotu národa a prosazováním manželské rozluky chce dosáhnout úplného rozvratu rodiny,“ řekl historik Zdeněk Pomkla o průběhu předvolební kampaně v roce 1907, z níž Masaryk stejně jako o čtyři roky později vyšel jako vítěz. Ačkoli se původně chtěl věnovat jen vědecké práci, před sto deseti lety se ve zdejším volebním obvodu vydal na úspěšnou dráhu politika, který později stál u zrodu samostatného Československa a byl zvolen jeho prvním prezidentem.

Valašské Meziříčí - pietní akt

Vzniku společného státu se naopak nedožil příšlušník československých legií Leopold Pospíšil. V nedožitých třiadvaceti letech padl v bitvě u Zborova. „V ruském zajetí byl písařem u Červeného kříže a jistě se měl lépe, než mnozí jiní. Přesto se dobrovolně rozhodl vstoupit do legií a začít znovu prožívat hrůzy války. Kdyby jej rakouští vojáci zajali, nemohl počítat se žádnou milostí, jediným trestem byla smrt. Padl hned v první bitvě,“ popsal historik Pomkla osudy legionáře, po němž je ve Valašském Meziříčí pojmenována ulice a jehož pamětní desku v roce 1947 odhalil jeho bývalý spolubojovník a pozdější prezident Ludvík Svoboda.

Valašské Meziříčí - pietní akt

Pietních aktů se kromě občanské veřejnosti zúčastnili zástupci města, Sokola, armády a Československé obce legionářské. Čestným hostem byl ministr obrany Martin Stropnický, jenž předtím v proluce na Masarykově ulici zhlédl přehlídku vojenské techniky, kterou tady už několik let pořádá Armáda ČR, a v kině besedoval s občany.  „Jsem velmi rád, že vojáci už umějí navázat kontakt s lidmi, že to nejsou dvě skupiny lidí, které si nemají co říct. Je tady hodně rodin s dětmi, a to je dobře. Zaplaťpánbůh za to, že nemusí naši armádu vidět ve skutečné akci. Je ale důležité, aby věděli, že tady armáda je a že v ní slouží lidé z masa a kostí, kteří si s nimi dokáží povídat, něco umějí a jsou schopní se o obranu naší země postarat,“ vyzdvihl význam přehlídky ministr Stropnický. Organizátory akce bylo Město Valašské Meziříčí a ČSOP.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace