Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Užívání legálních i nelegálních drog je v kraji stabilní. Vedle alkoholu jsou problémem především marihuana a pervitin

30.05.2017
Užívání legálních i nelegálních drog je v kraji stabilní. Vedle alkoholu jsou problémem především marihuana a pervitin

Autor: archiv

Popisek: Marihuana - ilustrační foto

Krajská rada projednala Výroční zprávu o realizaci protidrogové politiky Zlínského kraje za rok 2016. Dokument, zpracovaný krajským protidrogovým koordinátorem, předložila radní Michaela Blahová, zodpovědná za tento resort. Z materiálu vyplývá, že stav užívání legálních i nelegálních drog, i obecně drogové problematiky ve Zlínském kraji lze z dlouhodobějšího pohledu označit jako relativně stabilní.

Mimo alkoholu, o němž se zpráva zmiňuje pouze okrajově, jsou problémem Zlínského kraje především drogy zde pěstované, vyráběné a následně nabízené a užívané, tedy konopí (marihuana) a pervitin (metamfetamin). Pro mezinárodní obchod s drogami, pokud se Zlínského kraje nadále vůbec dotýká, je kraj patrně vzhledem k svému umístění v rámci České republiky spíše tranzitním územím a nebyly v tomto směru zjištěny významnější aktivity. Nadále lze za obecně nejdostupnější nelegální drogu označit marihuanu, vedle ní je dlouhodoběji relativně vysoká dostupnost pervitinu. V souvislosti s oběma drogami byl ze strany Policie ČR zaznamenán záchyt jak samotných návykových látek, prekurzorů pro jejich výrobu, tak různých a různě velkých varen, eventuálně pěstíren.

U marihuany dochází nadále kromě běžného pěstování v 'klasických' podmínkách k její produkci i v podmínkách umělých, v tzv. indoor pěstírnách, jejichž výsledkem je možnost celoroční produkce rostlin při současně vyšším obsahu účinné látky tetrahydrocannabinolu. K výrobě pervitinu v kraji slouží nadále jak farmaceutické přípravky, určené pro domácí trh, tak přípravky zpravidla nelegálně dovezené, primárně určené zejména pro polský trh. V převážné míře se na výrobě nelegálních drog v kraji, obdobně jako v minulosti, podílejí osoby české státní příslušnosti, významnější aktivity osob cizí státní příslušnosti, případně etnických skupin zde žijících nebyly policií v kraji zjištěny.

Muži jednoznačně vedou

Mezi uživateli drog – klienty nízkoprahových zařízení, jako jsou kontaktní centra a terénní programy, převažují téměř ze tří čtvrtin muži a ve vztahu k preferenci a způsobu užití návykové látky se jedná o injekční uživatele veskrze výhradně pervitinu. Pervitin je podle informací z těchto zařízení uživateli dále aplikován perorálně, například prostřednictvím želatinových tobolek, je zaznamenána aplikace kouřením, šňupáním. Všechny tyto způsoby aplikace drog jsou z minulosti známé a víceméně obvyklé i jinde v ČR.

U uživatelů nelegálních návykových látek se dá nadále zobecnit, že klientela, která je v kontaktu s uvedenými nízkoprahovými zařízeními, postupně nadále stárne (aktuální průměrný věk přesáhl v roce 2016 hranici třiceti let). Výjimkou jsou uživatelé marihuany a příležitostní, experimentující konzumenti drog, kteří uvedená zařízení (služby, programy) nevyužívají, kde lze jejich věk, zejména dle informace orgánů SPOD, očekávat výrazně nižší.

Gambleři doposud nebyli monitorováni

Informace o výskytu nových syntetických drog v kraji, vyráběných výhradně mimo území ČR, jsou dostupné pouze z populace uživatelů, kteří jsou klienty uvedených nízkoprahových zařízení. Jsou uváděny ojedinělé případy zkušenosti s těmito látkami, po získání zpravidla v e-shopech, spíš však ve formě jednorázových experimentů, a to včetně eventuální negativní zkušenosti po jejich užití.

Problematika patologického hráčství (hazardního hraní nebo také gamblingu) dosud nebyla krajem monitorována, informace jsou jen zprostředkovaně z jiných dostupných zdrojů.
(zdroj: Výroční zpráva o realizaci protidrogové politiky Zlínského kraje za rok 2016)

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace