Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Užívání legálních i nelegálních drog je v kraji stabilní. Vedle alkoholu jsou problémem především marihuana a pervitin

30.05.2017
Užívání legálních i nelegálních drog je v kraji stabilní. Vedle alkoholu jsou problémem především marihuana a pervitin

Autor: archiv

Popisek: Marihuana - ilustrační foto

Krajská rada projednala Výroční zprávu o realizaci protidrogové politiky Zlínského kraje za rok 2016. Dokument, zpracovaný krajským protidrogovým koordinátorem, předložila radní Michaela Blahová, zodpovědná za tento resort. Z materiálu vyplývá, že stav užívání legálních i nelegálních drog, i obecně drogové problematiky ve Zlínském kraji lze z dlouhodobějšího pohledu označit jako relativně stabilní.

Mimo alkoholu, o němž se zpráva zmiňuje pouze okrajově, jsou problémem Zlínského kraje především drogy zde pěstované, vyráběné a následně nabízené a užívané, tedy konopí (marihuana) a pervitin (metamfetamin). Pro mezinárodní obchod s drogami, pokud se Zlínského kraje nadále vůbec dotýká, je kraj patrně vzhledem k svému umístění v rámci České republiky spíše tranzitním územím a nebyly v tomto směru zjištěny významnější aktivity. Nadále lze za obecně nejdostupnější nelegální drogu označit marihuanu, vedle ní je dlouhodoběji relativně vysoká dostupnost pervitinu. V souvislosti s oběma drogami byl ze strany Policie ČR zaznamenán záchyt jak samotných návykových látek, prekurzorů pro jejich výrobu, tak různých a různě velkých varen, eventuálně pěstíren.

U marihuany dochází nadále kromě běžného pěstování v 'klasických' podmínkách k její produkci i v podmínkách umělých, v tzv. indoor pěstírnách, jejichž výsledkem je možnost celoroční produkce rostlin při současně vyšším obsahu účinné látky tetrahydrocannabinolu. K výrobě pervitinu v kraji slouží nadále jak farmaceutické přípravky, určené pro domácí trh, tak přípravky zpravidla nelegálně dovezené, primárně určené zejména pro polský trh. V převážné míře se na výrobě nelegálních drog v kraji, obdobně jako v minulosti, podílejí osoby české státní příslušnosti, významnější aktivity osob cizí státní příslušnosti, případně etnických skupin zde žijících nebyly policií v kraji zjištěny.

Muži jednoznačně vedou

Mezi uživateli drog – klienty nízkoprahových zařízení, jako jsou kontaktní centra a terénní programy, převažují téměř ze tří čtvrtin muži a ve vztahu k preferenci a způsobu užití návykové látky se jedná o injekční uživatele veskrze výhradně pervitinu. Pervitin je podle informací z těchto zařízení uživateli dále aplikován perorálně, například prostřednictvím želatinových tobolek, je zaznamenána aplikace kouřením, šňupáním. Všechny tyto způsoby aplikace drog jsou z minulosti známé a víceméně obvyklé i jinde v ČR.

U uživatelů nelegálních návykových látek se dá nadále zobecnit, že klientela, která je v kontaktu s uvedenými nízkoprahovými zařízeními, postupně nadále stárne (aktuální průměrný věk přesáhl v roce 2016 hranici třiceti let). Výjimkou jsou uživatelé marihuany a příležitostní, experimentující konzumenti drog, kteří uvedená zařízení (služby, programy) nevyužívají, kde lze jejich věk, zejména dle informace orgánů SPOD, očekávat výrazně nižší.

Gambleři doposud nebyli monitorováni

Informace o výskytu nových syntetických drog v kraji, vyráběných výhradně mimo území ČR, jsou dostupné pouze z populace uživatelů, kteří jsou klienty uvedených nízkoprahových zařízení. Jsou uváděny ojedinělé případy zkušenosti s těmito látkami, po získání zpravidla v e-shopech, spíš však ve formě jednorázových experimentů, a to včetně eventuální negativní zkušenosti po jejich užití.

Problematika patologického hráčství (hazardního hraní nebo také gamblingu) dosud nebyla krajem monitorována, informace jsou jen zprostředkovaně z jiných dostupných zdrojů.
(zdroj: Výroční zpráva o realizaci protidrogové politiky Zlínského kraje za rok 2016)

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace