Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Příběh Otmara Olivy staršího i mladšího soutěží v Příbězích 20. století. Autorkou je žákyně osmé třídy z Uherského Hradiště

26.04.2017
Příběh Otmara Olivy staršího i mladšího soutěží v Příbězích 20. století. Autorkou je žákyně osmé třídy z Uherského Hradiště

Autor: kr-zlinsky.cz

Popisek: Akademický sochař Otmar Oliva

Žákyně ZŠ UNESCO Uherské Hradiště Tereza Ježková z 8. B se zapojila do soutěže Příběhy 20. století v kategorii 13-15 let. Úkolem soutěžící bylo natočit a autorsky zpracovat celoživotní svědectví pamětníka 20. století. Tereza si vybrala příběh Otmara Olivy staršího a mladšího z Velehradu. Její příspěvek má název Příběh otce a syna (příběh o lidské statečnosti a nespravedlnosti komunistického režimu).

Tereza Ježková se svým otcem natočila s panem Otmarem Olivou krátký rozhovor a doplnila svou práci o množství dokumentů a fotografií. Příspěvky budou hodnoceny ve dvou kolech. V prvním kole porota, složená z historiků a učitelů dějepisu, vybere pět finalistů z každé kategorie. Ve druhém kole mediální porota sestaví konečné pořadí finalistů. „Děkuji Tereze a jejímu otci za vzornou reprezentaci školy v soutěži a zájem historii 20. století,“ ocenil práci své žákyně Petr Kočíř, učitel dějepisu na ZŠ UNESCO Uherské Hradiště.

Terezina práce zahrnuje příběhy dvou lidí – otce a syna. Vypráví ho syn, protože otec již nežije. Otmar Oliva senior se narodil 31. prosince 1921 ve Starém Šaldorfu u Znojma. Vyrostl v Olomouci, a protože byl ze sudetoněmecké rodiny, musel v roce 1939 narukovat do německé armády. V roce 1940 utekl do Anglie a stal se vojákem 1. československé obrněné brigády, které velel brigádní generál Liška. S ní se zúčastnil bojů ve Francii a pod vlajkou spojenců i osvobození Československa. V roce 1960 byl v inscenovaném procesu odsouzen a uvězněn. Z vězení se vrátil v roce 1965. V roce 1968 emigroval do Švýcarska, kde 27. června 1998 zemřel. Je pochován na Velehradě.

Rytíř české kultury

Otmar Oliva junior se narodil 19. února 1952 v Olomouci a vystudoval sochařství na Akademii výtvarných umění v Praze. V roce 1979 byl zatčen a odsouzen za protistátní činnost. Z vězení se vrátil v roce 1981. Neměl pas, aby nemohl vycestovat, a byl pod neustálým dozorem Státní bezpečnosti. Po roce 1989 byl rehabilitován, v roce 2015 byl uznán jako účastník odboje a odporu proti komunismu a v roce 2017 mu bylo ministrem kultury propůjčeno ocenění Rytíř české kultury.

Hlasovat pro příběh, který získá Cenu veřejnosti, můžete do 15. května 2017. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže se uskuteční 25. května 2017 v Domě U Kamenného zvonu v Praze. Všechny informace i možnost hlasování veřejnosti najdete na www.pribehy20stoleti.cz.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace