Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ceny vodného a stočného v Kroměříži opět vzrostly. Ve zdůvodnění se ale VaK dopustila chyby. Nebo je to záměr?

18.04.2017
Ceny vodného a stočného v Kroměříži opět vzrostly. Ve zdůvodnění se ale VaK dopustila chyby. Nebo je to záměr?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Voda - ilustrační foto

I v tomto roce vzrostla v Kroměříži cena vodného a stočného. Navíc ji ale společnost VaK, a. s., zdůvodnila argumenty, které pořádně hnuly žlučí čtenáři KrajskýchListů.cz Jiřímu Baťovi. Proto se pustil do porovnání faktů a skutečnosti, které dodavatel vody VaK Kroměříž v souvislosti s novým fakturačním obdobím, tj. rokem 2017, předkládá občanům města. Posuďte sami, k jak zajímavým výpočtům dospěl.

Chtěl jsem původně napsat, že si z nás občanů dělají srandu, ale vyjádřil jsem se raději zdrženlivě, tedy kulantněji – píše čtenář Jiří B a pokračuje: Ale proč o tom píši? Na toto téma jsem psal jsem už v roce 2016, samozřejmě bez potřebné odezvy, a tak jsem se po roce k svému článku vrátil, abych porovnal fakta a skutečnosti, které nám dodavatel vody VaK Kroměříž v souvislosti s novým fakturačním obdobím, tj. rokem 2017, předkládá.

VaK Kroměříž, a. s., na svých webových stránkách informuje občany, tedy odběratele, o situaci ve vývoji cen, a tedy i nových cenách vodného a stočného,  platných pro rok 2017. Poznamenávám, že ceny této komodity ve formě vodného a stočného opět vzrostly, i když VaK Kroměříž konstatuje, že jen o dvě procenta, resp. na 0,075 korun za litr celkem spotřebované vody (vodné + stočné celkem).

Jenom standardní chyba?

Pro pochopení a lepší orienatci uvádím cenu v roce 2016, kdy vodné činilo 35,83 koruny s DPH, stočné 37,61 korunu s DPH, dohromady  73,44 koruny,  celkem spotřebovaná voda přišla na 0,073 koruny na litr, tj. 73,00 korun na 1m3. V roce 2017 činí cena vodného 36.37 korun s DPH, stočného 38,54 koruny s DPH, tj. 74,91 korunu celkem. Za spotřebovanou vodu (vodné a stočné) tedy dochází ke zvýšení na 0,075 korun, tj. 75,00 korun na 1m3

Zde dochází k zajímavé, nevím zda úmyslné, nebo jen standardní chybě v nepřesnosti, ale uváděný rozdíl mezi celkovou cenou za  spotřebovanou vodu v roce 2016, která byla 0,073 koruny za litr,a cenou za spotřebovanou  vodu v roce 2017, která je 0,075 koruny za litr vody, činí rozdíl 0,002 koruny na jeden litr.Relativně zanedbatelná částka, ale pokud ji vynásobíme jedním tisícem, potom, pokud mi funguje kalkulačka, za 1m3 vychází rozdíl mezi roky 2016 a 2017 celé dvě koruny, přičemž VaK Kroměříž uvádí rozdíl pouze 1,47 korun za kubík vody. Kde je rozdíl těch 0,53 korun z každého kubíku? Zúčtování milionů metrů kubických spotřebované vody u odběratelů jsou to už pěkné peníze. Do kterých kapes asi jdou?

Díky dotaci cena opět vzrostla

Věc, která mne však přivedla k této otázce, je, jak Vodovody a kanalizace, a. s., Kroměříž, pozoruhodným způsobem zdůvodnil zdražení ceny vody. Ostatně posuďte sami, jaké skutečnosti vedly VaK Kroměříž, a. s., ke zvýšení cen:

Zvýšení cen spotřebované vody je zásadně ovlivněno úspěšným čerpáním dotací z Evropských fondů a Operačního programu  životního  prostředí v uplynulých letech. V letech 2010 - 2014 nám byly poskytnuty dotace na výše uvedené rekonstrukce ve výši 212,7 milionu korun (v r. 2016 uváděly  VaK Kroměříž na tyto účely 214,1 mil. korun). Dalších 101 milionů korun bylo financováno z rozpočtu společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž, a. s. V roce 2017 obdržíme dotaci ve výši 25,4 milionu korun na projekt „Zkapacitnění prameniště a zvýšení jakosti pitné vody z prameniště Hulín“ (textově velmi podobnou informaci odběratelům vydaly VaK Kroměříž také v r. 2016).

Překvapivý trest pro odběratele

Chápu, že VaK Kroměříž má své investiční záměry a plány, k jejich realizaci potřebuje peníze, ale forma, kterou vysvětlili zvýšení cen, mi přijde hodně, ale hodně nepatřičná. Máme snad přídělení dotací chápat jako odměnu pro VaK, ale trest pro odběratele?

Schválená cena pro rok 2017 je u vody pitné 94,42 procenta ceny pro vodu pitnou podle stanovené finanční analýzy a cena vody odpadní je 95,25 procenta ceny pro stočné  také podle finanční analýzy. Dále, finanční udržitelnost projektu musí být zabezpečena po dobu deseti let do ukončení realizace akce, tj. do roku 2025.

Tento způsob mi hodně připomíná ČNB, která prováděla intervence pro udržení kurzu koruny k euru a stát, potažmo občany tím ochudila o zhruba dva biliony korun. Pokud budeme vycházet z úvah o ukončení realizace VaK Kroměříž, a. s., v r. 2025 a za předpokladu, že se cena vody bude ročně zvyšovat v průměru o dvě procenta, což jsou ve skutečnosti dvě koruny, nikoli jak je uváděno 1,47 korun za kubík spotřebované vody, potom se může cena v roce 2025 dostat až na hodnotu zhruba 90 Kč/m3! To není zrovna potěšitelná zpráva pro občany a odběratele, zvlášť když dnes VaK Kroměříž konstatuje, že výše ceny pitné a odpadní vody je ještě stále pod průměrem cen v ČR! To už za pár roků zřejmě nebude pravda.

Kde není žalobce, není soudce

Z výše uvedeného vyplývá, že až do roku 2025 budou ceny postupně navyšovány, až dosáhnou 100 procent! To by mohla být celková cena za spotřebovanou vodu i někde kolem 90 korun za 1m3 spotřebované vody. Cenová politika společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž, a.s., je i přes  tlak na nárůst cen vody pitné a vody odpadní dlouhodobě utvářena tak, aby udržovala výši ceny vody pitné a odpadní pod průměrem cen v ČR a zároveň byla schopna zajistit zákazníkům vysokou kvalitu služeb v požadovaném rozsahu.

Občané se vesměs nacházejí v postavení laiků (což platí i o mé osobě), takže se v interní ekonomice, jak nám ji VaK Kroměříž předkládá a zdůvodňuje, s největší pravděpodobností nevyznají. Proto ta pokorná spokojenost občanů, přestože by měli naopak nahlas projevit nespokojenost. Ovšem jak se říká, kde není žalobce, není soudce, proto také k žádné nápravě nemůže dojít. Za pozornost však stojí (alespoň pro mne) nepochopitelná logika zdůvodnění, že zvýšení cen vody pitné a vody odpadní  je zásadně ovlivněno úspěšným čerpáním dotací Evropských fondů a z Operačního programu životního prostředí. 

Máme tomu rozumět tak, že díky úspěšnému čerpání dotací si mohly VaK Kroměříž, a. s., „za odměnu“ dovolit zvýšení ceny za vodné a stočné? Kde je logika? Pokud VaK Kroměříž obdrží nemalé dotace a vylepší si tím svou ekonomickou situaci, bylo by asi logické uvažovat o snížení cen a nikoli že díky dotacím, které jim vylepšily ekonomiku, jim to umožňuje zvýšení cen. Připadá mi to jako jejich radost z nějakého vítězství, díky němuž mohou činit něco, co dříve nemohli. Nevím jak komu, ale mně to hlava nebere. Pokud bude někdo schopen tuto (ne)logiku pochopit a srozumitelně vysvětlit, nechť se mi, prosím, ozve.

Jiří Baťa

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL