Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

To je to nejstrašnější, co jsem kdy četl, píše se na FB. Následuje zpověď muže, kterého dohnali k sebevraždě; blog, jenž noviny raději smazaly

24.03.2017
To je to nejstrašnější, co jsem kdy četl, píše se na FB. Následuje zpověď muže, kterého dohnali k sebevraždě; blog, jenž noviny raději smazaly

Foto: Ilustrační foto Home Institut

Popisek: Exekutoři a soud, jdoucí jim na ruku. Pan Jaroslav Janota z Napajedel zvolil dobrovolnou smrt.

Muže dohnaly spory s exekutory k sebevraždě. Kolik takových zbytečných smrtí ještě musí přijít, aby se něco hnulo? Příběh pana Janoty, slušného člověka, kterého teror exekutorů dohnal nejprve k útoku na ně a později k sebevraždě, je alarmující a před časem ovládl všechny titulní strany. Exekutorská mafie, zdá se, stále vládne Česku… „Je adekvátní odsoudit člověka na dvanáct let za výstřel na exekutora, kterému se navíc nic nestalo? Otázka, kterou by si veřejnost nejspíše ani nekladla, pokud by se osmačtyřicetiletý Jaroslav Janota jako projev nesouhlasu s rozsudkem nerozhodl spáchat sebevraždu a nezanechal blog na rozloučenou,“ popsal tragickou story web Echo24.

Pan Janota popsal svůj příběh na blogu iDnes.cz. K tomu je ale třeba dodat pár důležitých informací: „Tímto textem se před čtyřmi hodinami rozloučil dlouholetý bloger Jaroslav Janota, který byl odsouzen na 12 let nepodmíněně za to, že během exekučního výkonu výstražně vystřelil. Po dopsání textu spáchal sebevraždu skokem ze sedmého patra panelového domu,“ napsal ihned po uveřejnění pan Tomáš Koloc, který jeho blog sdílel, a dodal: „Systém našich exekucí je nejhorší na světě, exekutoři dostávají za své ´služby´ až sedmnáctinásobek konečné ´dlužné částky´ (například v Německu nesmí platba exekutorovi přesáhnout částku dluhu a pravidelně ji platí stát). Sám jsem v roce 2014 pro jeden zapomenutý dluh ve výši 40 Kč, na který mě 10 let neupozornili, měl ze dne na den obstaven účet a musel jsem obratem zaplatit 6.000 Kč. V ČR probíhá okolo milionu exekucí ročně a v současné době mj. existuje už několik tisíc ´exekučních exulantů´, kteří z důvodu exekuce žijí v cizině a čekají jen na změnu zákona, aby se mohli vrátit...“ Pan Koloc ale ještě připsal: „Aktuálně: Od doby napsání statusu iDNES článek znepřístupnily.“ ´Naštěstí´ si ho mnozí včas uložili a tak víme, co tam stálo: 

Ze spaní mne probudil zvláštní zvuk

„V úterý dvanáctého ledna 2016 jsem přijel domů z noční směny. Dal jsem si sprchu a u půl osmé ráno jsem šel spát. Ze spaní mne probudil zvláštní zvuk. Přinutilo mne to vstát. V polospánku jsem zajistil západku dveří od pokoje. A v tom jsem uslyšel kroky a hlasy nejméně dvou osob, které se pohybovaly v předsíni mého bytu. Jejich hlasy jsem slyšel, ale v psychickém stavu v jakém jsem se nacházel, tedy vyděšen k smrti, jsem nevnímal smysl či význam jejich slov. Rychle jsem se obléknul a ve strachu o svůj život jsem vytáhnul svou legálně drženou zbraň. Cizí osoby se pohybovaly v mém bytě a pokoušely se násilím dostat ke mně do pokoje. Ve strachu o své zdraví a život jsem natáhnul závěr své téměř 70 let staré pistole Browning ráže 6,35 mm, a připravil se ke střelbě. Zamířil jsem na otevírající se dveře za kterými stáli dva neznámí muži. Oba dva se lekli a utekli mimo byt,“ popisuje pan Janota, jak to vše začalo.

Omylem vystřelil do dveří

Jenže pak se muži vrátili. A vyděšený muž se rozhodl pro varovný výstřel do vzduchu. Při manipulaci se zbraní ale vyšel výstřel a střela prošla dveřmi – vlevo. Údajného útočníka ale muž slyšel zprava, rozhodně na něj tedy nemířil.  Neznámí utekli. „Chtěl jsem zavřít hlavní dveře. Na nich byl přilepený papír, který jsem strhnul a zároveň jsem zabouchnul hlavní dveře. Pravděpodobně jsem si papír přečetl a zjistil jsem, že neznámé osoby, které za použití brutálního násilí vnikly ke mně do bytu, když jsem tvrdě spal po noční směně, jsou zřejmě exekutoři,“ vzpomíná Janota.

Dostal 12 let natvrdo

A pak nastala mela. Před domem přistál policejní vrtulník a pana Janotu policisté odvedli. V poutech.  Janota byl obviněn z ohrožování úřední osoby. A nakonec odsouzen na 12 let za pokus o vraždu. „Jsem prostě hrozba,  kterou je třeba zavřít až zčerná. Přitom se nikomu nic nestalo a úmyslně jsem nikoho neohrozil. Ale bylo třeba vytvořit obětního beránka a exemplární případ. Možná, že se losovalo z klobouku a vytáhli moje jméno,“ psal zoufalý muž.  Několik dní před nástupem do vazby pak Jaroslav Janota skočil ze sedmého patra domu, kde bydlel. Pád byl smrtelný. „Když vám vezmou právo rozhodovat o svém životě. Potom už vám toho mnoho nezbývá. Ani naděje. Zbývá vám jen to poslední právo a poslední svoboda. Svoboda rozhodnout o své vlastní smrti,“ napsal těsně předtím.

Proč politici nezakročí?

Jaroslava Janotu dohnaly k sebevraždě praktiky exekutorů, kteří se chovají jako nájemní vymahači dluhů. Proč proti exekuční mafii někdo nezakročí?  I ti nejvyšší, jako je ministr spravedlnosti Robert Pelikán, nejvýš tak občas v televizi nezávazně poklábosí na v zásadě podružná, zástupná témata. Taková jako je třeba kosmetické snížení nehorázně vysokého sazebníku exekutorských poplatků.

4,5 milionu exekutorských řízení

V naší zemi je přitom podle facebookové skupiny Exekutorská camorra vedeno 4,5 milionu exekučních řízení. Ke každému z nich, jen na ´nákladech řízení´, exekutoři ´přihodí´ nejméně deset tisíc korun. To je téměř padesát miliard korun. Děleno mezi sto padesát aktivních exekutorů kulantní suma v průměru tři sta milionů korun na každého, jak se píše na facebookových stránkách skupiny.

Makarius a spol

A zkušenosti běžných občanů? Hrozivé, ale nikoho to nezajímá. Jistý pán, který na facebookové skupině diskutuje, píše, jak roce 2011 zaplatil Vránovi (nechvalně známý exekutor) exekuci 13.000. Celou. Před rokem mu došel papír, že chce 72 tisíc… Jenže na exekutory nikdo nedosáhne. Důkazem je kauza soukromého soudního exekutora Milana Makaria. Tento předseda kontrolní komise komory exekutorů byl v říjnu 2016 policií obviněn, spolu s 28 jemu podobnými, z páchání závažné trestné činnosti. V právní klasifikaci nechyběl ani §361 tr.z. - účast na organizované zločinecké skupině.  Situace je o to horší, že ta závažná trestná činnost měla být páchána v přímé souvislosti s výkonem funkce soukromého soudního exekutora.

Vrátí se do funkce?

A co na to ministr spravedlnosti Robert Pelikán, proslulý tím, že exekutory v zásadě neřeší? Situace pro něj byla prekérní natolik, že po pěti měsících od obvinění exekutora Milana Makaria konečně odvolal, rozhodnutím o takzvaném „dočasném pozastavení činnosti". Jak známe českou justici, Makarius bude stejně osvobozen patrně pro oblíbený „nedostatek důkazů“.  A místo předsedy kontrolní komise mu kolegové mezitím podrží. 

Zpronevěřil 80 milionů

Jeho předchůdce Jozefa Višvádera zavřeli. Ale jen tak tak. Višvader se „proslavil" tím, že zpronevěřil 80 milionů, které u něj složila firma Geosan group jako takzvanou jistinu. Místo toho, aby vzhledem k pravomocnému rozsudku nastoupil do vězení, s penězi zmizel. Nakonec ho chytili až rumunští policisté, když se s penězi snažil utéct na Ukrajinu. Ministerstvo spravedlnosti a exekutorská komora na něj kvůli tomu podaly trestní oznámení. Višvader navíc souběžně s praxí exekutora podnikal, což je nezákonné.

Za jednu jízdu načerno tři exekuce

S exekutorem Višvaderem má své zkušenosti i Josef z Brna, kterého před šesti lety chytil revizor. Brněnský dopravní podnik jeho pokutu prodal společnosti Czech Financial Services, zastupované pražskou advokátní kanceláři Ludmily Lejnarové, která ho vzápětí kontaktovala. „Když můj klient zjistil, že taková pohledávka existuje, jako řádný občan se této situace zalekl a paní doktorce plnil," popsal serveru Lidovky.cz obhájce Roman Šteffel, který se mu z těžké situace snaží pomoct. Poté, co zaplatil dohromady 7 tisíc korun, měl Josef pocit, že je vše v pořádku.

Lhali mi, říká muž

Jenže Czech Financial Services zkrachovala a její dluhy vymáhal právě exekutor Jozef Višvader. A protože si nikdo nebyl jistý, kdo co zaplatil, donutili exekutoři pana Josefa zaplatit podruhé… Což byla chyba, ale stalo se. A pak muže kontaktoval další exekutor Prahy-západ Milan Makarius vymáhající pro 1. nitrianskou obchodnou spoločnosť a pohledávku od něj chtěl vymoci potřetí. Makarius totiž převzal agendu po zavřeném Višvaderovi.  Josef prostě uvízl mezi několika nekomunikujícími exekutory, kteří se nakonec o jeho pohledávku podělili. „Víceméně mě obelhali. Tvrdili, že mám vše vyčištěné, ale za rok přišli znova a zablokovali mi účet," vzpomíná muž v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Někteří exekutoři prostě využívají mezer v zákonech. A jiní toho, že se lidé prostě vyděsí a zaplatí. Jako pan Josef. A jiné dovede chování exekutorské mafie k zoufalému činu, jako pana Janotu. K tomu Echo24 poznamenalo:

Sebevražd bude přibývat?

„Obavu z toho, že činů pod tlakem vymáhání exekucí může přibývat, mají i členové Spolku na podporu nezávislé justice ČR Šalamoun. „Obávám se, že podobných případů, které vyústí v lidskou tragédii, bude časem přibývat. To není výhrůžka, ale předpověď. Současná společnost je nemocná. Nezaměřuje se na příčiny, ale až na následné řešení problémů. Ty pak řeší přetížené úřady, soudy a soudci mající zájem mnohdy jenom o čárku ve statistice vyřízených věcí a nevidí za svými rozhodnutími konkrétní lidské osudy konkrétních lidí. Pak se někdy stane, jako se to stalo v případě pana Jaroslava Janoty, že výsledkem je lidská tragédie,“ uvedl pro Echo24 místopředseda spolku Miroslav Špadrna.“ Jak dlouho ještě budeme řádění těchto mafií trpět?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová