Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Napodobit na kůži západ slunce stroj nedokáže. Bratři z moravských Vizovic umějí svým výrobkům díky čistě ruční výrobě vdechnout duši

22.03.2017
Napodobit na kůži západ slunce stroj nedokáže. Bratři z moravských Vizovic umějí svým výrobkům díky čistě ruční výrobě vdechnout duši

Foto: Kníže a Knedla

Popisek: Dalibor Kníže

Začít podnikat a uspět v konkurenci chce v dnešní době nejen odvahu, ale také dobrý nápad, který u zákazníků zaboduje. Bratři z moravských Vizovic, kteří si ke kůži budovali vztah již od dětství, díky čistě ruční výrobě svým výrobkům umějí vdechnout duši. A zákazníci to oceňují. Proč na šití místo strojů používají jen jehlu a nit a jaké barvy je možné na kůži vykouzlit, prozradí jeden ze zakladatelů značky Dalibor Kníže.

Značka „Kníže a Knedla“ vznikla v roce 2015, je tedy poměrně mladá. Přesto již svou výrobou dokázala zaujmout tak, že jste se objevili mezi renomovanými značkami v Pasáži českého designu.  Co nabízíte zákazníkům jiného, že dokážete obstát v konkurenci desítek firem, které se zabývají výrobou koženého zboží?

U zrodu naší značky jsem stál já se svým bratrem Danielem Knedlou. Před dvěma lety jsme se rozhodli přijít na trh s koženými výrobky, které by měly především elegantní a funkční design, zároveň však svým vzhledem umocnily osobnost jejich majitele. V té době měl Dan už deset let zkušeností s prací s kůží.

Hlavním rozdílem proti běžné produkci je u nás především ruční šití. Tím se sice chlubí mnoho našich i zahraničních výrobců, ale druhým dechem dodávají „ruční šití na šicím stroji“. My používáme pro naše výrobky ruční šití tradičním sedlářským stehem, se kterým se strojové šití nemůže svou kvalitou a pevností zdaleka rovnat. Ruční sedlářský steh není téměř možné i náročným užíváním rozpárat.

Kníže a Knedla

Je to tedy ruční výroba, čím se lišíte od konkurence?

Druhým rozdílem je ruční barvení samotné kůže. Používáme techniky patinace (ruční barvení a stínování), díky nimž jsme schopni dosáhnout takových odstínů a barevných efektů, kterých v masové výrobě dosáhnout nelze. Napodobit na kůži západ slunce, polární záři nebo palisandrové dřevo stroj zkrátka nedokáže. Díky tomu je však každý z našich výrobků nezaměnitelný originál.

Pro koho jsou vaše výrobky určeny, koho vidíte jako svého ideálního zákazníka?

Díky barevným kombinacím jsou naše výrobky mnohdy extravagantní, ale stylem jsme nejblíž k business casual stylu. Oproti business stylu používáme výraznější barvy, oproti casual stylu jsme zase mnohem jemnější ve zpracování a víc si dáváme záležet na detailech. Aktuálně jsme zaměření hodně na muže, manažery středně velkých firem. V blízké budoucnosti však budeme mít řadu výrobků i pro ženy (kabelky, peněženky, pásky).

Zákazníci nás sami začali oslovovat s tím, že pouze formálními doplňky ve svých kruzích tolik nezaujmou a rádi by měli něco speciálního, výjimečného. Ideální zákazník je ten, který řekne: „Mám rád modrou, něco pro mě vymyslete.“ Prostě takový, který důvěřuje našemu úsudku a dává nám volnou ruku.

Kníže a Knedla

Jste tedy schopni vyrobit přímo zákazníkovi na míru téměř cokoliv?

Rádi se držíme našich osvědčených modelů, nicméně i ty jsme schopni snadno upravit podle požadavků. Pokud tedy chce jiný tvar kapsičky na mince nebo přidat několik přihrádek, je to to nejmenší, co pro něj můžeme udělat. Pro zákazníky jsme schopni pomocí různých technik (airbrush, tradiční patinace) docílit takových odstínů barev, kterých sériová výroba nikdy nedosáhne.

U ražby jsme si vymysleli vlastní technologii. Chtěli jsme, aby ražba byla kvalitní v detailech, ale zároveň cenově dostupná i v malých sériích. Pokud nám tedy zákazník dodá logo ve vektorovém formátu, jsme schopni je přenést na jeho výrobky.

Na jaký produkt jste z vašich výrobků nejvíc pyšní a proč?

Já osobně mám nejradši naše obaly na zápisníky Moleskine v řadě Deluxe. Děláme je dvojvrstvé, aby i uvnitř byla hladká kůže, v okrajích je vytenčujeme, aby vrstvy nevypadaly jako cihla, a děláme k nim poutka, která jsou tvarovaná a plastická.

Kníže a Knedla

Jaké jsou vaše plány do budoucna? Co třeba výroba bot nebo cestovních tašek na zakázku?

Jednoznačně chceme rozšířit dámský sortiment – opasky, peněženky, kabelky, psaníčka. Dámy se mohou těšit na parádní barevné sety.

Počítáme, že se budou hodně zmenšovat všechny výrobky – časem budou zrušeny hotové peníze, takže nebude nutné s sebou nosit velkou peněženku. Lidé budou stále více používat elektroniku pro zaznamenání poznámek, takže nebudou potřebovat ani pouzdro na své zápisníky. To jsou samozřejmě výzvy, kterým čelíme.

Do našeho sortimentu chceme v průběhu následujících pěti let zařadit i obuv. Tu budou lidé naštěstí potřebovat nehledě na to, v jak moc digitálním světě se budeme nacházet.

Komerční tisková zpráva

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL