Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Víte, jak se pohřbívalo v době bronzové? Rituální hrob z Kunovic představí výstava ve Slováckém muzeu

14.03.2017
Víte, jak se pohřbívalo v době bronzové? Rituální hrob z Kunovic představí výstava ve Slováckém muzeu

Foto: kr-zlinsky.cz

Popisek: Ostatky, nalezené v rituálním dvojhrobu v Kunovicích, jsou staré zhruba tři a půl tisíce let

Archeologové Slováckého muzea měli v minulých letech možnost realizovat hned několik menších i rozsáhlých archeologických výzkumů. Novými poznatky doplnili mozaiku historie a vývoje regionu. Výsledky jejich práce veřejnosti představí nová výstava ve velkém sále hlavní budovy ve Smetanových sadech.

Na návštěvníky čeká od 16. března kromě zajímavých nálezů, které budou vystaveny vůbec poprvé, také podrobný popis a dokumentace jednotlivých zkoumaných lokací. Architektonické řešení sálu pracuje se světlem i trojrozměrnými scénami, přesto nezaniká kopie portálu, nalezeného v Uherském Brodě. Ten bude sloužit jako pokladnice těch nejvýznamnějších a nejkrásnějších nálezů.

archeologie - výstava

Pohled do deníku archeologa, jak je výstava nazvána, začíná v roce 2008, kdy probíhal archeologický výzkum v interiéru kostela Mistra Jana Husa v Uherském Brodě. „Výzkum přinesl nové poznatky o stavebním vývoji kostela a kromě ověření a zdokumentování stavu hrobky posledního zdejšího děkana Jana Trchalíka byly odkryty i pozůstatky cihlové barokní hrobky v prostoru před hlavním oltářem. Toto místo pravděpodobně bylo původní místo uložení po pohřbu děkana Jana Václava Polontia," přečetl Tomáš Chrástek, vedoucí archeologického oddělení Slováckého muzea, pomyslný první list ze svého deníku.

Dalším zajímavým objevem, který bude prezentován, je rituální dvojhrob, který byl nedávno odkrytý v Kunovicích. „Tento nezvyklý nález jsme řešili v roce 2013. Na dně zásobnicové jámy jsme našli na vrstvě mazanice ostatky dvou jedinců. Na základě antropologického určení se jednalo o dospívajícího nebo mladého muže ve věku okolo 20 let a s největší pravděpodobností mladou ženu ve věku zhruba 25 let. Okolo nich byly potom uloženy zvířecí obětiny a vyskládány fragmenty keramických nádob. Na základě keramického materiálu můžeme nález přiřadit věteřovské kultuře doby bronzové, jeho stáří je asi 3500 let," stručně popsal Chrástek nález, který bude v prostoru výstavy instalován v podobě, odpovídající nálezové situaci.

archeologie - výstava

Nejvíc stran archeologova deníku ovšem bylo popsáno v uplynulých dvou letech, kdy probíhaly archeologické výzkumy v Uherském Hradišti, Nivnici, Kostelanech nad Moravou, Velehradě, Kunovicích, Ostrožské Lhotě či Ořechově. „Nejvíc plošných odkryvů ze všech zmíněných míst probíhalo v historickém centru Uherského Brodu. Našemu týmu se podařilo odkrýt suterény vrcholně středověkých domů. Právě na schodech do jednoho z těchto suterénů byl objeven unikátní soubor středověkých hraček, sestávající z keramické figurky jezdce na koni, hliněných a skleněných kuliček a miniaturních nádobek. Předměty osobní výbavy, které se dochovaly po německém vojákovi, budou 'nejmladším' nálezem, na kterém náš tým pracoval na podzim loňského roku. Hrob byl vyzvednut v karpatských lesích ve spolupráci s Policií České republiky," přidal Chrástek opět krátký popis výzkumu.

Práce archeologa není o záchranných výzkumech, ale i o terénních prospekcích a dokumentaci dalších menších či náhodných lokalit. „Jednotlivé nálezy doplní ukázka našich pracovních pomůcek, bez kterých se žádný archeolog neobejde. Nepoužíváme jenom lopaty a rýče, ale také například detektor kovů, plavící linku, totální stanici. Chybět také nebudou zajímavé předměty z náhodných nálezů. Jedním z nich bude poměrně rozsáhlá kolekce středověkých militarií z chřibských lesů, soubor drobných artefaktů z římských lokalit na Vlčnovsku," dodal Jaroslav Bartík, archeolog Slováckého muzea a spoluautor výstavy. Co všechno je napsáno v deníku archeologa, můžete ve Slováckém muzeu studovat do 21. května.

archeologie - výstava

Výstavu můžete zhlédnout v hlavní budově Slováckého muzea, Smetanovy sady 179, Uherské Hradiště. Vernisáž se uskuteční čtvrtek 16. března v 17 hodin, výstava potrvá do neděle 21. května 2017.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL