Vsetínští zastupitelé zařízli ochranu veřejnosti před smogem. Opozice se zlobí
09.03.2017
Foto: archiv
Popisek: Smog - ilustrační foto
Vsetínští zastupitelé na pondělním zasedání zastupitelstva odmítli podpořit soubor protismogových opatření, které navrhovala Koalice pro otevřený Vsetín (KOV). „Navrhovali jsme, aby radnice po vzoru jiných měst zasílala varovné SMS zprávy, zavedla v případě smogu městskou hromadnou dopravu zdarma, podpořila výměnu kotlů v domácnostech nebo udělala analýzu pro zavedení nízkoemisní zóny,“ vyjmenovává zastupitel Michal Berg.
Zastupitelé všechny návrhy zamítli, až na bod, podle nějž lidé mají respektovat doporučení meteorologů, zejména nevyjíždět autem. „Opatření včetně dalších materiálů k této problematice z jiných měst i prezentací odborníků budou projednány na komisi životního prostředí a budou navrženy kroky, vhodné pro Vsetín, které by situaci mohly zlepšit. Je ale zarážející, že zastupitelé se materiálem odmítli zabývat pro nedostatek informací, přičemž podklady měli k dispozici s dostatečným předstihem a nikdo se na zasedání na podrobnosti nedotazoval,“ diví se předseda komise životního prostředí Karel Pavelka.
Nedostatečná informovanost
Zlínský kraj byl vystaven za letošní rok smogové situaci již pětkrát. Od Nového roku se jedná celkem o třicet dnů, kdy byl na území Vsetína překročen limit polétavého prachu. „Informování občanů města je naprosto nedostatečné. Od posledního vyhlášení smogové situace uplynulo pět dní, než se varování objevilo na webu města,“ kritizuje Karel Pavelka. „Smogovou situaci bagatelizovala i tisková mluvčí města, a to jen den poté, co denní koncentrace polétavého prachu byla nejhorší od počátku roku: 156 mikrogramů, tedy více než trojnásobek denního limitu,“ podotýká Michal Berg.
Špatné ovzduší ohrožuje zdraví
I krátkodobé vystavení zvýšeným koncentracím polétavého prachu poškozuje dýchací cesty, snižuje odolnost proti infekcím dýchacích cest a zhoršuje chronické potíže alergiků, především astmatiků. Dlouhodobé vystavení škodlivinám v ovzduší – což se v případě vsetínských údolí týká především vlivu koncentrace dopravy – pak zvyšuje riziko chronických zánětů dýchacích cest, nádorových onemocnění, nemocí srdce a cév a zkracuje průměrnou délku života. Na nemoci, způsobené špinavým ovzduším, přitom jen v České republice umírá předčasně osm až dvanáct tisíc lidí ročně.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL