Zlínský kraj se zbavuje osvědčených způsobů, jak přivést žáky do technických škol či učebních oborů. Vrátíme Burzu středních škol, slibuje Aleš Mazurek za žlutozelenou koalici (Svobodní a Soukromníci)
30.08.2016
Foto: Archiv
Popisek: Svobodní a Soukromníci
V posledních letech se všichni politici od krajských po vrcholové předhánějí v tom, jak podpořit řemesla a jak naplnit volání trhu práce po šikovných elektrikářích, zámečnících, stolařích, truhlářích, tesařích automechanicích a spoustě dalších a dalších řemesel, která dnes abys lupou pohledal. Krajští úředníci napříč republikou se předhánějí ve vymýšlení projektů, ve kterých topí sta tisíce a těmi chtějí motivovat žáky, aby si zvolili právě řemesla.
Na druhou stranu se ale zbavují osvědčených způsobů, jak přivést žáky do technických škol či učebních oborů. Názorným příkladem je už letitá absence Burzy středních škol, která se v listopadu pravidelně stávala hojně navštěvovaným místem prvního osobního kontaktu žáků se školami, které nabízejí mj. učební obory. Kraj ale nevzal jenom žákům možnost prvního seznámení se školou či řemeslem, které by jej v budoucnu mohlo živit. Vzal také možnost školám ucházet se o svého žáka a nabídnout mu svůj učební obor v tom nejatraktivnějším podání.
Učím už více než deset let…
Na jedné ze středních škol v Uherském Hradišti učím už více než deset let a za těchto deset let jsem zažil několik takových burz, které byly přirozenýma příjemným místem prvního kontaktu rozhodujícího se žáka i rodiče s učebním oborem a řemeslem. Místo něj nás krajský úředník odkázal na virtuální svět internetu, který však nedokáže nahradit stisk ruky, úsměv, pohled z očí do očí a k tomu pár základních informací, které mohou změnit uvažování náctiletého kluka či holky a nebo pomoci jeho rodičům nasměrovat své potomky k práci, která bude mít vždy smysl.
Myslíte, že je těžké to změnit? Já vím, že vůbec ne! Pojďme to udělat SPOLEČNĚ.
Vložil: Anička Vančová