Po nás potopa? Koalice ČSSD, KSČM a SPO projídá budoucnost Zlínského kraje, rozčiluje se lidovec Čunek, který si nebere servítky. Z toho, co řekl o vedení kraje, hejtman Mišák rozhodně nebude mít radost
23.12.2015
Foto: MMR
Popisek: Jiří Čunek
Zlínský kraj patří k nejhůře hospodařícím krajům v ČR. Má nejvyšší běžné výdaje, to znamená, že má drahý vlastní provoz a nezbývají mu peníze na rozvoj kraje.
Žádné investice?
KDU-ČSL proto odmítá podpořit navržený rozpočet Zlínského kraje na rok 2016, a to především z důvodu extrémně nízkého podílu investic. „Na rok 2016 je plánován rozpočet s rekordně nízkým podílem investic ve výši pouhých 9,9 procenta z celkového rozpočtu. Situace je o to horší, že se jedná o dlouhodobý trend této koalice. Podíl investic na rozpočtu Zlínského kraje průběžně klesá již od roku 2013. Z 18,9 procenta v roce 2013 (což byl ještě de facto rozpočet, navrhovaný spolu s KDU-ČSL) na 9,91 procenta pro rok 2016. Výsledkem vlády ČSSD, KSČM a SPO je snižování investice a zvyšování běžných výdajů. Dochází tedy k projídání rozpočtu Zlínského kraje," říká předseda krajských zastupitelů KDU-ČSL Jiří Čunek.
Snížení investic během čtyř let je o neuvěřitelnou polovinu. To je prý hlavní výsledek této koaliční vlády. „Nejen že nevyřešila problém s Holešovskou zónou nebo hospodaření v KNTB, ale snižuje investice a zvyšuje výdaje na provoz kraje. Koalice ČSSD, KSČM a SPO projídá budoucnost našeho kraj,“ říká.
Srovnání s ostatními kraji. Po nás potopa?
O tom, že situace je vážná, svědčí i data z okolních krajů. Například v rozpočtech Jihomoravského kraje již několik let za sebou podíl investic neklesá pod dvacet procent rozpočtu. „Například pro rok 2016 podíl investic (kapitálových výdajů) na rozpočtu Jihomoravského kraje je navrhován ve výši 22 procent. Podíl investic v rozpočtech Olomouckého, Jihočeského, Libereckého, Pardubického nebo Královéhradeckého se pohybuje okolo 20 procent. A takto bychom mohli pokračovat. Je tedy patrné, že současné vedení Zlínského kraje přemýšlí způsobem ´po nás potopa´,“ doplňuje Jiří Čunek.
Ten dále vysvětluje, proč nejde o malichernost. „Bez investic totiž nebudou v budoucnu dostatečné příjmy. I o tom budou krajské volby, které nás čekají na podzim 2016. Musíme zastavit trend projídání krajského rozpočtu a začít zvyšovat investice." dodal.
Snižování investic a zvyšování běžných výdajů v rozpočtech ZK v letech 2013 - 2016:


Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš